Prvý trailer: Andrej Bán a jeho Raj na zemi mieri do slovenských kín.

Už tri desaťročia ako reportér zaznamenáva príbehy ľudí a krajín, ktoré sa zmietajú vo vojnových konfliktoch a krízach. Aký je však jeho osobný príbeh?  

Dokumentárny film Raj na zemi, ktorý zachytáva profesionálny aj súkromný osud slovenského novinára
a fotografa Andreja Bána, prichádza s trailerom. Po slovenskej premiére na
Medzinárodnom filmovom festivale Febiofest zamieri do kín od 19. marca 2020 vďaka Asociácii slovenských filmových klubov.

Oceňovaný režisér Jaro Vojtek sníma prostredníctvom intímnych rozhovorov a spoločných ciest do Iraku, Gruzínska a Kosova Andreja Bána, jeho zápas so samotou či s psychickými problémami ako aj tragické a komplikované príbehy ľudí, ktorí prišli o domov i blízkych.  

„S mojim priateľom Andrejom som putoval sám, iba s kamerou, ktorá zachytáva autentické situácie krutých príbehov ľudí vo vojnách, ale aj Andrejovu dušu a jeho vnútorné prežívania a súkromné krízy. Tento film je naším vzájomným dialógom, ale aj dialógom medzi Andrejovým vnútorným svetom a svetom, ktorý ho obklopuje,“ opísal Jaro Vojtek. 

Film tak má dve roviny, ktoré sa prelínajú – prácu reportéra v ťažkých podmienkach vojnových a konfliktných zón a jeho osobné prežívanie, dopady takejto záťaže na jeho súkromie, najbližšie vzťahy, duševný stav.

Film podľa Andreja Bána vznikol ako „vedľajší produkt“ jeho dialógov s kamarátom a režisérom Jarom Vojtekom, ku ktorému chodil v rokoch 2013 až 2015, v časoch depresií, prespávať. „Film je veľmi osobný a úprimný, čo je pre mňa ťažké, ale dúfam, že pomôže a inšpiruje k úvahám iných ľudí, ktorých trápili podobné psychické problémy,“ povedal Andrej Bán.

„Andrej ma pozná ako tvorcu a vie, ako pristupujem k hrdinom mojich filmov. Vie, že mi nejde o bulvarizáciu postáv, ale o odhaľovanie ich vnútorného stavu, názorov na život, úprimné radosti a ich túžby. Je však nesmierne komplikované nakrúcať blízku osobu,“ okomentoval Jaro Vojtek. Myšlienka filmu vznikala pomaly a nenápadne, snímka sa nakrúcala priebežne počas štyroch rokov.

Popri sledovaní života a myšlienok Andreja Bána sa divákovi v Raji na zemi predstavuje aj život v krajinách, kam sa vojnový reportér vracia k hrdinom svojich reportáží – k ľuďom, ktorí rozpovedajú o masovom vraždení v Kosove počas vojny na Balkáne, o náboženskom prenasledovaní a úteku z Iraku či k ľuďom, ktorí vyhnaní z domovov žijú celé desaťročia ako utečenci v opustených budovách v Abcházku. Mnohé z týchto príbehov symbolizujú aj dnešnú tvár Európy.  

„Kládol som si otázky, kto sú ľudia, ktorí k nám prichádzajú do Európskej únie, prečo utekajú zo svojich domovov? Je utečenecká kríza naozaj taký ´strašiak´, ako nám ju do hláv vtĺkajú politici?,“ opisuje Jaro Vojtek, ktorý mal pocit, že cez prácu Andreja Bána dokáže odpovedať aj na tieto výsostne aktuálne otázky. „O to viac, že Andrej je neustále na cestách ako utečenci sami a viem, akú veľkú hodnotu má preňho domov. Toto individuálne spojenie so spoločenským problémom utečeneckej krízy dávalo najlepšie východisko odpovedať sebe aj divákom.“

Film vyrobila produkčná spoločnosť MPhilms v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska. 

Raj na zemi bude mať slávnostnú premiéru 13. marca 2020 v Kine Lumière počas MFF Febiofest, deň predtým bude režisér Jaro Vojtek a reportér Andrej Bán naživo diskutovať s festivalovými divákmi v bratislavskom V-klube, debata bude streamovaná online prostredníctvom Denníka N. Tvorcovia film osobne uvedú aj počas ďalších festivalových projekcií 15. marca v Kine Lumière a 16. marca v Kine Mladosť. Raj na zemi je aj jedným zo štyroch titulov z hlavného programu, ktoré posiela Febiofest v rámci festivalových ozvien do 16 slovenských miest. Andrej Bán osobne uvedie film a bude s divákmi diskutovať 16. marca v Banskej Bystrici v Filmovom klube v Múzeu SNP, 23. marca v Kine Iskra v Kežmarku a 24. marca v Kine Tatran v Poprade.

Nový dokumentárny film Raj na zemi sa v svetovej premiére predstavil na jeseň 2019 počas Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava.  

Réžia: Jaro Vojtek / Scenár: Marek Leščák, Jaro Vojtek / Kamera: Jaro Vojtek / Strih: Peter Harum ASFS / Hudba: Michal Nejtek / Zvukový dizajn: Richard Fűlek / Produkcia: Dominika Fáberová / Producenti: Zora Jaurová, Mátyás Prikler

Účinkuje: Andrej Bán

JARO VOJTEK 

V rokoch 1994-1998 vyštudoval na VŠMU v Bratislave odbor réžia dokumentárneho filmu u Dušana Hanáka. Jeho dlhometrážny debut My zdes (2005) bol uvedený na MFF Karlovy Vary a na ďalších festivaloch, kde získal množstvo ocenení, napr. v roku 2006 Hlavnú cenu na MFF dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět v Prahe. V roku 2009 mal premiéru jeho druhý dlhometrážny dokument Hranica, ktorý vyhral na MFDF Jihlava cenu Medzi morami za najlepší východoeurópsky dokumentárny film a bol uvedený aj v prestížnej sekcii Spektrum na MFF Rotterdam. Jeho poslednými filmami sú hradný debut Deti (2014), ktorý získal niekoľko ocenení na MFF v Pekingu, a dokumentárny film Tak ďaleko tak blízko (2014), ktorý nahliada do života ľudí postihnutých autizmom. V súčasnosti pripravuje svoj druhý hraný film Anestéza a dlhometrážny dokument Sedem dní. 

ANDREJ BÁN

Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Momentálne je fotograf a reportér Denníka N, do mája 2018 bol reportérom časopisu .týždeň. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života. V roku 1999 počas vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození. Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli tri fotografické publikácie Iné Slovensko (2006), Kosovo (2008), Na juh od raja (2016), ktorá je prierezom 25 krajinami, ktorým sa ako reportér venoval od roku 1991. Reportážna kniha Slon na Zemplíne (Absynt 2018) je výsledkom takmer 30 rokov reportérskej práce od Čiernej nad Tisou po Bratislavu. Získal za ňu Cenu Nadácie Tatra banky za umenie. Mal asi 50 autorských výstav na Slovensku aj vo svete, získal viaceré ocenenia Novinárska cena, Picture of the Year, Krištáľové krídlo, Biela vrana, Gypsy Spirit a iné.

Zdroj: TS