MIDPOINT a MFF Art Film Fest prinášajú workshopy pre filmárov aj verejnú prednášku Istvána Szaba.

Počas 22. MFF Art Film Fest sa v Trenčianskych Tepliciach aj tento rok uskutoční niekoľko podujatí určených profesionálnej filmárskej verejnosti. Už tradične medzi ne bude patriť workshop programu MIDPOINT určený študentom a absolventom európskych filmových škôl, tento rok však organizátori pripravili aj dramaturgický workshop pre profesionálnych slovenských scenáristov a producentov.

MIDPOINT je celoročný medzinárodný výučbový program, ktorý prináša študentom a filmovým profesionálom poznatky o dramaturgii vlastných projektov a podporuje spoluprácu scenáristov, režisérov a producentov v tvorivom procese vývoja diela. Program na Slovensku organizuje občianske združenie CHARACTER – Film Development Association v spolupráci s pražskou filmovou školou FAMU a ďalšími európskymi filmovými školami.

Midpoint2

Jeho hlavnou aktivitou je trojmesačný výučbový program pre študentov, čerstvých absolventov a mladých filmových profesionálov, ktorý zahŕňa 2 letné workshopy a online konzultácie s lektormi. Počas MFF Art Film Fest sa uskutoční prvý z workshopov (21. – 27. jún 2014), druhý je pre účastníkov pripravený na koniec leta. Slovenským projektom sa na minulých ročníkoch darilo, aspoň v jednej z dvoch kategórií (krátkometrážny a celovečerný film) zatiaľ každý rok zvíťazil slovenský scenár. Vlani získal hlavnú cenu a odmenu 1500 € vo svojej kategórii celovečerný projekt Magda H. scenáristky Terezy Simanovej a producenta Petra Badača, ktorého vývoj bol po absolvovaní MIDPOINTu podporený Audiovizuálnym fondom. Tento rok boli do kategórie celovečerných projektov vybrané tri projekty slovenských tvorcov a jeden tím Slovensko zastupuje medzi krátkometrážnymi projektami.

Dramaturgický workshop určený slovenským filmovým profesionálom sa uskutoční v dňoch 24. – 26. júna 2014 a svoje celovečerné scenáre na ňom bude pod dohľadom skúseného lektora Martina Daniela vyvíjať štvorica tímov. Cieľom vzdelávacieho programu MIDPOINT je napomôcť vzniku filmových diel, ktoré budú pracovať s domácimi reáliami a aktuálnymi témami, ale budú zrozumiteľné aj zahraničnému publiku. Vývoj viacerých zo zúčastnených projektov podporil Audiovizuálny fond.

MAGDA_H-BarboraBereznakova_Tereza_Simanova_Peter_Badac

Program MIDPOINT v spolupráci s MFF Art Film Fest pripravili aj tento rok verejnosti otvorenú prednášku renomovaného svetového tvorcu, konkrétne legendárneho maďarského režiséra Istvána Szaba, ktorý si na festivale prevezme ocenenie Zlatá kamera. O svojej tvorbe a tvorivom procese porozpráva v nedeľu 22. 6. 2014 o 20:00 v konferenčnej sále hotela Pax.

Zoznam projektov so slovenskými účastníkmi na študentskom workshope MIDPOINT:
Súťaž (celovečerný projekt) – scenárista Lukáš Obermajer, režisérka Martina Buchelová a producentka Erika Paulinská (VŠMU)
Špina (celovečerný projekt) – scenáristka/režisérka Tereza Nvotová (FAMU), spoluscenáristka Barbora Námerová (FAMU) a producent Peter Badač (BFILM, SK)
Decká z východu (celovečerný projekt) – scenárista/režisér Aramisova a producent Michal Kráčmer (FAMU)
Hanba (krátkometrážny projekt) – scenárista/režisér Martin Hnát a producentka Zuzana Bartošová (VŠMU)

Midpoint1

Zoznam projektov účastníkov workshopu MIDPOINT pre filmových profesionálov:
Cesta domov – scenáristka Zuzana Kaliská a producentka Barbara Janišová Feglová
Ochutnávač – scenárista/režisér Michal Baláž a producent Juraj Krasnohorský
Piata loď – scenáristka/režisérka/producentka Iveta Grófová
Zasran – scenáristka Naďa Clontz/ dramaturgička Biba Bohinská

Zdroj: Midpoint