Veronika Rabada spieva príbeh filmu Piargy

Speváčka a skladateľka Veronika Rabada predstavuje novú, v poradí druhú filmovú spoluprácu. Po úspechu skladby V tichu, z rozprávky Čarovný kamienok, teraz prichádza so skladbou, ktorá je spojená s novým filmom Piargy. Príbeh filmu, ktorý podľa novely Františka Švantnera nakrútil macedónsky režisér Ivo Trajkov, Veronika zhudobnila na objednávku.

“Chceli sme silnú emóciu príbehu podporiť aj pôvodnou skladbou, ktorá by pomohla náš film predstaviť čo najširšiemu publiku,” povedala o vzniku spolupráce producentka filmu Silvia Panáková a dodala: “Som veľmi rada, že Veronika ponuku prijala a vytvorila skladbu, ktorá nás všetkých absolútne nadchla.”

“Taká ponuka sa neodmieta. Bola to pre nás výzva. Dostali sme jasné zadanie, ktoré umocnilo aj to, že som si takmer hotový film mohla pozrieť. Aj keď sme na to mali pomerne málo času, vznikla skladba, do ktorej sme transformovali všetky naše pocity z filmu a jeho príbehu,” povedala o novej filmovej skladbe Veronika.

Hudbu k skladbe Piargy, ktorá otvára nový album Sukne, zložila Veronika Šoltysová Rabadová s Michalom Brandysom. Text napísal Veronikin brat, Peter Rabada. Na skladbe sa výrazne podieľali aj Gabriel Silvay, Martin Husovský, Martin Migaš a Roman Šoltys. Skladba mala niekoľko podôb a verzií, z ktorých sa nakoniec vybrala definitívna podoba a výsledný zvuk nahrávky. Veronikin spev sa napriek tomu vôbec nemenil a zostal pôvodný tak, ako ho nahrala prvýkrát, so silnou emóciou po zhliadnutí filmu.

“Piargy je filmové dielo, ktorého príbeh sa vám doslova zabodne do srdca a dlho sa vám jeho scény premietajú v hlave. Presne v tom pocite sme začali na skladbe pracovať. Ideovo a kreatívne nás pri tvorbe usmerňoval náš kamarát a hudobný publicista Rado Mešša. Skladba bola pôvodne dlhšia, aj s refrénom, ktorý postupne nahradil motív, ktorý vytvoril Michal Brandys. Aranžovali sme ju spoločne s hudobníkmi našej skupiny. Píšťalku – koncovku a husle nahral Gabriel Silvay. Moderné zvuky a klavír doplnil Martin Husovský zo skupiny Komajota,” povedala o vzniku nahrávky Veronika.

Videoklip k skladbe Piargy kombinuje zábery z nahrávania spevu so zábermi z filmu.  Vytvorili ho kameraman filmu Peter Bencsík a strihač Šimon Hudák. Šaty do klipu navrhla Mišena Juhász.

Live premiéra skladby Piargy bude na akcii Kino pod hviezdami, v pondelok 15.8.2022 v Bratislave. Festival otvorí hlavná predstaviteľka filmu Piargy, Judit Bárdos. Okrem nej vo filme účinkujú: Attila Mokoš, Daniel Fischer, Lucia Šipošová, Jana Oľhová, Jana Kvantiková, Peter Nádasdi, Lucia Vráblicová, či už zosnulý Marián Geišberg. Premiéra filmu Piargybude 22.9.2022.

Viac o filme Piargy na: https://piargyfilm.com/sk/

“Myslím, že sa nám do piesne podarilo zachytiť emóciu filmu. Je možno trochu hĺbavejšia, ale mne pri jej spievaní v hlave stále naskakujú obrazy z filmu. Verím, že si v nej nájdu to svoje aj tí, ktorí film zatiaľ nevideli, pretože hovorí o vine, smútku a zároveň o túžbe po lepšom zajtrajšku. Ale hlavne o odpustení,” povedala na záver Veronika.

www.rabada.sk
https://m.facebook.com/veronikarabada/

Zdroj: pro:messa