Umelecký balík Free in One violončelistu Jozefa Luptáka si namiešate sami.

Osemnásť rokov vytvára festival Konvergencie, hrá po celom svete od Nového Zélandu až po Afriku a s vierou, že to má zmysel kultivuje spoločnosť svojim umením.

Jozef Lupták rád plní violončelom svoje sny a robí tým krajší aj svet okolo nás. Tak je to aj teraz, keď takmer po roku a pol od vydania rozprávkového inštrumentálneho CD Uspávanky s originálnymi aranžmánmi prichádza s novým sólovým hudobným projektom FREE in ONE.

~ ~ ~

„Keď som bol malý chlapec, okrem violončela som veľmi chcel hrať aj na bicích. A tak som sa hru na bicích istý čas učil súkromne. Často som si sám pre seba spieval melódie, ku ktorým som súčasne vytváral ústne rytmy. Miešal som ich s melódiami a vytváral si tak vlastný hudobný svet. S violončelom som sa ho odvážil spojiť, až keď som mal tridsať rokov a pripravoval som projekt CELLO venovaný Johannovi Sebastianovi Bachovi. Odvtedy som toto spojenie postupne zaraďoval do sólových koncertných programov a stalo sa súčasťou môjho vlastného hudobného jazyka. Na CD som sa ich pokúsil nahrať pred 15 rokmi, no nebol som s výsledkom spokojný. Teraz však dozrel ten správny čas a ja Vám s radosťou predstavujem Free in One – violončelo, môj hlas a ústne rytmy – moje vlastné kompozície doplnené skladbami Tavenera, Blocha a Godára. Výraznou mierou sa na štúdiovom dotvárani mojich skladieb podieľali Robert Pospiš s Martinom Sillayom, za čo im patrí moja vďaka. Vzali si tento projekt za „svoj“ a veľmi dobre sa nám spolupracovalo.“

Jozef Lupták

~ ~ ~

Názov Free in One vystihuje CD v mnohých rovinách – zvukovou hravosťou významu, vo vyjadrení vlastnej osobnej i tvorivej slobody v komplexnosti výrazu, no zároveň aj v spojení rôznych hudobných výpovedí jednotlivých skladieb do jedného celku. Originálnu vizuálnu podobu nosiča vytvorila výtvarníčka a ilustrátorka Danka Olejníková. „Nebol som si úplne istý, či je to hudba, ktorá ju osloví do takej miery, že na ňu bude chcieť zareagovať. Jej výtvarná reakcia na moju hudbu bola úplne iná ako som očakával, čo sa nakoniec ukázalo ako veľmi vzrušujúci moment celej spolupráce,” povedal Jozef Lupták.

Podporiť vznik CD môžete do 4. júna 2017 na Startovač.cz kúpou jedného z balíčkov obsahujúcich okrem nového CD aj bonusy podľa vášho výberu. CD tak príde poštou priamo za vami po ukončení crowdfundingovej kampane na začiatku júna. Všetky informácie o tom, ako projekt vyzerá a znie nájdete na stránke: www.startovac.cz/projekty/free-in-one/

FREE in ONE – Jozef Lupták
violončelo, hlas, beatbox, ústne rytmy

  1. Song Without Words – Pieseň bez slov – 3:56 (Jozef Lupták)
  2. Six Months – Šesť mesiacov – 2:32 (Jozef Lupták)
  3. Deep Breath – Hlboký nádych – 5:42 (Jozef Lupták)
  4. Jewish Prayer – Židovská modlitba – 3:35 (Ernest Bloch)
  5. Gitanjali – Gitándžali – 5:28 (Jozef Lupták) 
  6. Threnos – Threnos – 5:18 (John Tavener)
  7. Waiting – Čakanie – 5:46 (Jozef Lupták) 
  8. O, Crux, meditation for solo cello – Ó, Crux, meditácia pre sólové violončelo – 9:04 (Vladimír Godár)
  9. Three In One – Tri v jednom – 4:25 (Jozef Lupták)

www.facebook.com/luptak.jozef www.facebook.com/konvergencie
www.konvergencie.sk

Zdroj: Konvergencie