Spevácky zbor Gregos dá v Stromoradí symbolickú bodku za Vianocami.

Prešovské Stromoradie ponúklo za prvý rok svojho fungovania bohatú programovú dramaturgiu, v ktorej pokračuje aj v roku 2020. Po koncertoch IMT Smile a party Malalata All Night zakončia Prešovčania tento týždeň v sklade hudby koncertom kresťanského speváckeho zboru Gregos z Gregoroviec. V sobotu 11.1. Odznejú vianočné piesne, šarišské a klasické koledy v rockových úpravách, gospelové piesne aj vybrané hity z populárnej hudby v úpravách napríklad pre štvorhlasy aj s kapelou. Niektoré piesne Gregosu ste mohli počuť na koncertoch pre Martinu a Jána v Gregorovciach či festivale Pohoda.

Na Slovensku existuje  približne 1500 kresťanských zborov, keďže takmer každý kostol má svoj spevácky zbor. Tie sa potom delia na detské, mládežnícke a dospelácke. „Spievajú buď bez nástrojov, napríklad štvorhlasé žalmy, ale mládež má často v zbore aj hudobné nástroje a svoju kapelu. Iní zas spievajú gospelové veci. Náš zbor je trošku iný tým, že nás sprevádza kapela. Ale vystupujeme tiež na trojkráľových koncertoch alebo bohoslužbách“  hovorí Marcel Baláž z Gregosu.

Prvýkrát v klube

Tento zbor funguje tridsať rokov a vystupoval už na rôznych miestach. Okrem koncertov pre Jána a Martinu sa predstavili hneď dvakrát v rámci jedného ročníka na obľúbenom festivale Pohoda. Do klubu idú prvýkrát. Marcel Baláž netají, že sobotňajší klubový koncert je výzvou pre celý zbor. „Pravdupovediac sami nevieme čo máme očakávať. Povedali sme si, že do toho ideme všetci a napriek tomu, že netušíme čo nás čaká, či prídu návštevníci a ako to príjmu, bude to pre nás nová skúsenosť a môžeme len získať.“

Nový klip natáčali na Mikuláša

Spevácky zbor Gregos oslovil na novoročný koncert Martin Višňovský, ktorý sa stará o dramaturgiu Stromoradia.  Okrem klasických aj šarišských kolied odznie zemplínska koleda Narodzil še nam, ku ktorej Gregos uverejnil na Štedrý deň videoklip. Koleda má len dve slohy, preto požiadali pani učiteľku Petronelu Míčovú z Veľkého Šariša, ktorá zbiera ľudové piesne a píše básne, aby doplnila ďalšie slohy. „Cez noc napísala tri slohy, ktoré sme ešte trochu upravili. Videoklip sme natáčali v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove 6.12., kedy vybuchla bytovka na Mukačevskej. Veľmi nás to zasiahlo, ale natáčanie sme nevedeli presunúť na iný termín,“ priznáva Marcel Baláž. Premiéru mal v televízii Folklorika a obohatenú verziu Gregosu o ďalšie slohy spievali už aj v iných kostoloch.

Gregos – Narodzil še nam

Sobota bude symbolickou bodkou Stromoradia za Vianocami. Gregos preto obohatil svoj repertoár a odznejú tiež skladby, ktoré síce nie sú náboženské, ale speváci ich majú radi, prípadne sa k nim viaže nejaký príbeh. „So Simou Martausovou sme spievali jej pesničku Baránok a radi na to spomíname. Tiež sa nám páči pieseň Vianočná od Miroslava Žbirku.“ Odznie tiež skladba z filmu Juraja Jakubika Nejasná správa o konci sveta. Hudbu k tomuto filmu zložil Ondřej Soukup, ktorý nedávno v Prešove koncertoval s Richardom Müllerom a Michaelom Kocábom, s ktorými pôsobil v Pražskom Výběre.

Najbližšie koncerty v Stromoradí:
9.1.2020 IMT Smile
10.1.2020 Malalata All Night
11.1.2020 Gregos – Novoročný koncert
17.1.2020 Oceán
25.2.2020 Michal Pavlíček Trio
27.2.2020 David Kollar, Punk Je Hned Live
29.2.2020 Bijouterrier & Karpatské Chrbáty
9.4.2020 Akustika
17.4.2020 Billy Barman
23.4.2020 HEX
2.5.2020 Komajota – 15 rokov

redakciu informoval Edo Kopček PR manažér Stromoradia
foto: Danali Foto