Slovenská Tepláreň sa začne Koncertom pre Matúša a Juraja na Zámockej ulici

Festival Slovenská Tepláreň sa začne už túto sobotu (12. novembra) Koncertom pre Matúša a Juraja na Zámockej ulici v Bratislave. Podujatie bude presne mesiac po teroristickom útoku, pri ktorom prišli o život Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Zahrajú skupiny Para, FVLCRVM, Bez ladu a skladu, Meowlau X Val, spevák ERØ a DJka TRANSmisia, vystúpia aj viacerí hostia s príhovormi. Cieľom koncertu je vyjadriť spolupatričnosť s blízkymi Matúša a Juraja a podporu LGBTI+ ľuďom na Slovensku. Koncert sa začne o 17.00.

Do iniciatívy Slovenská Tepláreň sa prihlásilo viac ako 600 organizácií a projektov, z toho 354 skupín, umelcov a umelkýň, 165 priestorov, 42 festivalov a párty a 46 podporujúcich subjektov. Slovenská Tepláreň sa začala niekoľkými warm-up akciami už 4. novembra, jej hlavná časť sa uskutoční od 12. do 27. novembra a bude pokračovať špeciálnymi akciami aj po konci novembra. Väčšina podujatí prebehne na Slovensku, viacero podujatí bude v Čechách, zastúpené sú aj mestá ako Viedeň či New York.

„Záujem o Slovenskú Tepláreň predbehol všetky naše očakávania. Dodáva nám to nádej, že je na Slovensku dostatok ľudí, ktorým záleží na tom, aby sa z neho stala lepšia krajina, v ktorej ľudské práva platia pre všetkých rovnako. Veríme, že sa nám spolu s ďalšími aktivitami podarí zmeniť atmosféru v spoločnosti týkajúcu sa LGBTI+ ľudí a tiež že sa podarí zmeniť legislatívu tak, aby mali aj LGBTI+ ľudia na Slovensku možnosť žiť slobodný a plnohodnotný život,“ vraví Michal Kaščák z festivalu Pohoda, ktorý Slovenskú Tepláreň koordinuje.

V pondelok 14. novembra začína tiež séria diskusií s názvom Tepláreň Nahlas. Prvá debata má názov „Ľudské práva pre všetkých?“ a zúčastnia sa na nej Roman Samotný, Bohunka Koklesová a Roman Kvasnica, moderovať bude Zuzana Kovačič Hanzelová. Prvé vydanie Teplárne Nahlas bude v Novej Cvernovke v Bratislave, začiatok je o 19.00. Neskôr bude pokračovať každý mesiac jednou debatou vždy v inom meste na Slovensku a v Čechách.

Vyhlásenie iniciatívy Slovenská Tepláreň nájdete nižšie v tlačovej správe, ako aj na webe www.slovenskateplaren.sk. Na stránke nájdete aj ďalšie informácie: mapu podujatí, kalendár akcií či aktualizovaný zoznam zapojených klubov a účinkujúcich.

FB event (Slovenská Tepláreň: Koncert pre Matúša a Juraja): https://fb.me/e/2jAEL5uHF
FB event (všeobecný): https://fb.me/e/1IUALx88N

„Chceme vyjadriť spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša a Juraja, ktorí boli zavraždení z nenávisti v bare Tepláreň v Bratislave. 
Chceme vyjadriť úctu a rešpekt tým, ktorí z Teplárne vytvorili otvorené miesto na stretávanie sa slobodných ľudí.  
Chceme vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom. 
Chceme, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti.
Chceme dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku vrátane LGBTI+ menšiny.
Chceme kráčať cestou nenásilia, spolupatričnosti a tolerancie, a preto organizujeme festival Slovenská Tepláreň.“

Zdroj: TS