Slovenská Tepláreň pokračuje druhou vlnou

Druhá vlna Slovenskej Teplárne sa uskutoční v septembri 2023 po celom Slovensku. Aktuálne je k iniciatíve prihlásených vyše 710 subjektov. Ďalšie priestory alebo umelecké projekty sa môžu k iniciatíve pridať na emailovej adrese slovenskateplaren@pohodafestival.sk.

Slovenská Tepláreň vznikla ako reakcia na teroristický útok, ktorý sa udial v októbri pred podnikom Tepláreň v Bratislave. Do dnešného dňa pokračuje v podobe série diskusií Tepláreň Nahlas, ktoré sa konajú po regiónoch na Slovensku. Jej druhá vlna sa začína symbolicky dnes diskusiou Tepláreň Naživo priamo v Teplárni na Zámockej ulici, kde sa v diskusii Romana Samotného stretnú Lucia Pašková a Michal Kaščák.

Podľa organizátoriek a organizátorov sa ciele Slovenskej Teplárne nepodarilo naplniť, preto od 12. až 24. septembra bude prebiehať jej druhá vlna. „Slovenská Tepláreň je jasným odkazom, že chceme žiť v slobodnej krajine, kde sa dobre cítia všetci bez rozdielu. Jedenásť mesiacov od teroristického útoku na Zámockej ulici bolo dosť na to, aby sa ukázalo, kto to so slobodou na Slovensku myslí vážne, nechce ju len pre seba a nevytvára skupiny ľudí, ktorých z nej chce vylúčiť. Je dôležité, že sa umelecká scéna silne stavia na stranu LGBTI+ ľudí, veríme, že náš hlas bude počuť a zaváži aj pri výbere tých, ktorí budú Slovensko spravovať najbližšie štyri roky,“ hovorí Michal Kaščák z festivalu Pohoda, ktorý je iniciátorom projektu.

Takmer rok po poprave Matúša a Juraja nemám pocit, že by Slovensko bolo lepšou krajinou na život a že by sa poučilo po teroristickom útoku. Mnohí politici a političky či osoby verejného života naďalej robia z LGBTI+ ľudí terč. Slovami vytvárajú nebezpečný koktail, ktorý postupne otrávi celú krajinu. Hoci majú plné ústa tradičnej rodiny a vlasti, v skutočnosti len svojimi nenávistnými výrokmi a klamstvami rozbíjajú slovenské rodiny, pretože aj LGBTI+ ľudia sú ich súčasťou, navyše mnohých tak vyháňajú z vlastného domova. Zmena je však možná, je to v našich rukách, musíme sa postaviť jedovatým slovám a hľadať spôsoby, ako prinášať do spoločnosti opäť porozumenie a dôveru,“ dodáva Roman Samotný, zakladateľ a majiteľ Teplárne.

Séria podujatí Slovenská Tepláreň sa stala najväčším kultúrnym podujatím v histórii Slovenska, získala Cenu Inakosti za umenie a kultúru a v marci aj mimoriadne ocenenie na Radio_Head Awards, ktoré Rádio_FM udelilo prvýkrát v pätnásťročnej histórii. Zároveň sa stala Komunikačným počinom roka 2022 na národnej súťaži efektivity marketingovej komunikácie Effie.

Vyhlásenie iniciatívy:

Slovenská Tepláreň

  • Chceme prispieť k pozitívnej zmene našej krajiny zasiahnutej prejavmi nenávisti a teroristickým útokom z 12. októbra, pri ktorom boli zavraždení Matúš Horváth a Juraj Vankulič.
  • Chceme, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti.
  • Chceme vyzvať ľudí, aby si v nadchádzajúcich voľbách vyberali subjekty, ktoré spoločnosť spájajú a ktoré sa zasadzujú o to, aby Slovensko plnilo práva zakotvené v našej ústave a v našich európskych záväzkoch pre všetkých bez rozdielu.
  • Chceme dosiahnuť zmenu legislatívy tak, aby zabezpečila plnohodnotný život všetkým ľuďom na Slovensku
  • Chceme, aby našu podporu LGBTI+ ľuďom bolo počuť, veríme v silu umenia a občianskej spoločnosti a preto organizujeme druhú vlnu festivalu Slovenská Tepláreň.

Akcia prebehne v septembri 2023 po celom Slovensku. Zoznam zapojených subjektov a udalostí nájdete na webe www.slovenskateplaren.sk.
Prihlásiť svoj klub, bar, krčmu či iný priestor, rovnako ako umelecký projekt k iniciatíve Slovenská Tepláreň je možné na adrese
slovenskateplaren@pohodafestival.sk

Web Slovenskej Teplárne:
www.slovenskateplaren.sk

Facebook event:
https://www.facebook.com/events/591231169864179

Zdroj: Pohoda