Signall_FM night: Triad – Užívame si slobodu v hudbe!

V piatok 17. februára vystúpi náš hosť z Nemecka po prvýkrát na Slovensku. Projekt Triad príde reprezentovať DJ Bass Tikal, ktorý v exkluzívnom rozhovore prezrádza, prečo s tým všetkým vlastne začali, ako spolu (ne)fungujú v štúdiu, ako je na tom experimentálny drum&bass vo svete, ale aj množstvo ďalších zaujímavostí. Predtým, než vyrazíte na SIGNAll_FM NIGHT, doprajte si niekoľko minút na spoznanie projektu, ktorý v elektronickej hudbe rozhodne má čo povedať. Originál v anglickom jazyku nájdete tu.

 

Ahoj Basti! Musím sa ti priznať, že keď som vás po prvý raz počula na Sun&Bass v roku 2010, bola som úplne nadšená! O rok neskôr ste tam zahrali s Henreem live set a ostala som z toho opäť mimo. Práve na tom mieste sa zrodila myšlienka pozvať Triad na Slovensko, a preto sa veľmi tešíme, že prídeš. Je to jeden z našich splnených snov. Triad sound je na scéne nepochybne originálny a veľmi dobre rozpoznateľný. Mohol by si ho však niekoľkými slovami opísať ľuďom, ktorí ešte nemali šancu vás počuť?
Ahoj Signall_FM crew! V prvom rade sa chcem veľmi pekne poďakovať za pozvanie a príležitosť zahrať si po prvýkrát na Slovensku. Ešte lepšie je, že ten nápad zavolať nás vznikol na festivale Sun&Bass, pretože sme jeho veľkí fanúšikovia. Práve preto sme sa rozhodli nejakým spôsobom odvďačiť celej Sun&Bass rodine za všetky tie krásne chvíľe počas posledných niekoľko rokov, a tak sme vytvorili track (‘Persistence feat. Elina Monova’; pozn. red.) pre ich kompiláciu a pripravili ten špeciálny live set, ktorý bol pre nás fakt vzrušujúci. Náš zvuk by som opísal ako deepový, temný a plný nálad s dôrazom na  detaily. Sme veľkí fanúšikovia analógového zvuku a prístrojov inšpirovaných priekopníkmi  rannej elektroniky ako Kraftwerk a detroitského štýlu všeobecne. Projekt Triad sme odštartovali v roku 2009, aby sme si mohli užívať slobodu v tvorbe hudby a nemuseli sa držať zaužívaných žánrových hraníc a riešiť, či sú tie veci vhodné aj na tancovanie. Na začiatku bolo pre nás celkom prekvapujúce, že naša hudba stále funguje aj na parkete.  Veľmi sme to však neriešili. Tiež je pre nás dosť dôležité nedržať sa len nejakého špecifického tempa alebo žánru. Robíme aj veľa house, techna, downbeatu a pod.

Ako už naznačuje názov Triad, ide o projekt troch ľudí. Nie som si celkom istá, ale všetci traja nežijete v rovnakom meste, nemýlim sa? Čo potom hudobná produkcia? Máte vôbec možnosť stretnúť sa spolu v štúdiu a zabaviť sa trochu improvizovaním alebo je to skôr o zdieľaní a posielaní súborov cez internet?
Máš pravdu, sme traja. Henry žije v Kolíne nad Rýnom, ja v Hannoveri a môj brat Florian v Štokholme, takže je naozaj veľmi ťažké stretnúť sa a pracovať spoločne v štúdiu. Preto robíme na veciach cez internet, čo je v dnešnej dobe skvelá vec. Ja s Henrym sa občas stretneme v štúdiu aby sme tracky dokončili, popracovali na detailoch atď., ale inak tvoríme všetko individuálne vo vlastných štúdiách.

Hneď po vašich prvých debutových singloch “Fiasco / Last Gasp” nasledovalo v roku 2010 vydanie “The Essence EP” na Deep Soul Music. Očakávali ste také pozitívne reakcie hneď na vaše prvé releasy? Je jasné, že váš úspech je založený na jedinečnosti Triad soundu, ale zaujímalo by ma, či ste už na začiatku mali v pláne vytvoriť presne tento druh zvuku, alebo sa to všetko formovalo úplne spontánne.
Na našu hudbu sme nikdy neočakávali nejakú spätnú väzbu. Ako som už povedal na začiatku, celý projekt sme vytvorili preto, aby sme si skúsili aj nejaké nové žánre a štýly. Boli sme teda naozaj veľmi prekvapení toľkými pozitívnymi ohlasmi.

Už nejaký čas koluje po svete aj VIP verzia vášho tracku “Fiasco“. Dočkáme sa v blízkej dobe oficiálneho vydania tohto skvelého kúsku?
Fiasco VIP neplánujeme vydať. Najvtipnejšie na tom celom je, že sme ho vytvorili v našom apartmáne na Sun&Bass len pre použitie do nášho setu v klube Ambra Night, a potom sme ho dali len niekoľkým DJom. Hrávalo ho zopár veľkých mien, ale chceme, aby zostal raritnou verziou. Niektorí producenti aj začali remixovať originál tracku Fiasco, ale vyzerá to tak, že je neremixovateľný.

Keď je reč o vašich trackoch, milujem tú hypnotizujúcu atmosféru zvýraznenú nebezpečne hlbokou basovou linkou v tracku Parallax. Aký bol proces jeho tvorby?
Všetky naše tracky pripomínajú tak trochu internú remixovú súťaž. Ja alebo Henry prídeme s nejakým nápadom, od ktorého sa potom odvíja celý track, a potom si navzájom posielame jednotlivé časti. Presne tak bol vytvorený aj Parallax. Úprimne, už si  nepamätám, ako presne to s ním bolo. Často však staviame naše tracky na takýchto atmosférach a plochách.

Ďalším úspechom je nepochybne váš remix skladby “Lay It Down” od Omara. Ako ste sa k tomu dostali? Chceli by ste, aby niekto remixoval vaše tracky?
V minulosti som pracoval na PR oddelení pre Mousse-a T. a jeho label „Peppermint Jam Records“. Keď vydali Omarov album, hľadali producentov, ktorí by preniesli jeho soulful atmosféru do elektronickej hudby, klubov a na tanečné parkety. Dali dokopy balík remixov s ľuďmi ako Henrik Schwarz, Andre Lodemann a ďalšími. Keďže nám sa páčil celý jeho album a špeciálne track „Lay It Down“, bolo pre nás potešením pretvoriť ho do nášho štýlu. Remixovali sme aj ďalšiu skladbu „Stylin“, ale tá je v deep house prevedení. Tento rok sa objavia aj remixy našich vlastných trackov. Sme radi, keď nás ľudia remixujú.


Na ktorý z vašich doterajších releasov si najviac hrdý? Ktorý je pre teba najdôležitejší a prečo?
Nemôžem povedať, že by sme boli hrdí len na nejaký konkrétny track. To, na čo sme naozaj hrdí, bol live set, s ktorým sme vystúpili minulý rok na Sun&Bass. Odohrať celý set len z nášho vlastného materiálu pre dav ľudí s takou úžasnou odozvou bol nenormálne dobrý pocit.


Drum&bass je naozaj široký žáner s množstvom rôznych podôb. Ktorá z nich a ktorí umelci ťa v rámci 170 bpm hudby v poslednej dobe zaujali?
V súčasnosti sa nám páčia veci od umelcov ako Anile, FD, Eastcolors, Synth Sense, Nuage, Mortem, Hydro a niektorých ďalších. Práve teraz je na obzore veľa nových skvelých talentov.


Viem, že produkujete aj ne-drum&bassovú hudbu, najmä deep house. Je to len vedľajší projekt alebo je pre vás na takej istej úrovni ako produkcia/hranie drum&bassu? Čo je pre vás dôležitejšie, ktorý štýl si viac užívate?
Nechceme sa obmedzovať len na drum&bass. Je pre nás dôležité produkovať hudbu, ktorú máme radi. Je teda možné, že nejaké obdobie tvoríme hlavne 4/4 veci (deep house, techno) a v ďalšom období zasa robíme drum&bass. Je to vždy otázka inšpirácie a motivácie. Vo všeobecnosti je to asi tak 50/50.

Vaša produkcia nie je vždy nutne orientovaná tanečne, ale podľa mňa, veľmi dobre funguje aj v kluboch. Aké máte skúsenosti s hraním vo svete – sú miesta, kde ľudia ocenia aj experimentálnejšiu hudbu?
Máme skúsenosť, že vo východnej Európe sú ľudia oveľa viac otvorení a vďačnejší za experimentálny drum&bass. Bodaj by to tak bolo vo všetkých kútoch sveta. Ale keď hráme, sme stále DJi, takže vždy sledujeme parket a zisťujeme, čo majú ľudia radi ( samozrejme stále v medziach nášho vkusu).

Mohol by si nám prezradiť tvoju aktuálnu TOP3 trackov, ktorým nemôžeš odolať a vždy ich zahráš v tvojich mixoch?
1. Atom – Studio Electronics
2. Redshape – On da floor
3. Triad – Neon

Tiež ma zaujíma, na čom práve pracujete! Čo môžu tento rok očakávať milovníci Triad soundu? A čo vaše najbližšie plány?
Práve sme dokončili zopár trackov pre Horizons Music a EP pre Phunkficton. Okrem toho  pracujeme aj na nejakých house a techno kúskoch. Uvidíme, čo prinesie tento rok.


Možno trochu filozofická otázka, na ktorú sú väčšinou také “štandardné” odpovede, ale predsa len: Čo pre teba znamená hudba? Ako veľmi je dôležitá v tvojom živote?
Hudba je veľmi dôležitým prostriedkom na únik pred našimi každodennými starosťami a vyjadrením našej kreativity. Keďže všetci celý deň normálne pracujeme, o to dôležitejšie je robiť niečo pre svoju myseľ, keď človek príde vystresovaný domov.


Toto bude tvoje prvé hranie na Slovensku. Aký máš pocit z nových miest, na ktoré chodíš hrať, tešíš sa? Existujú nejaké špeciálne miesta alebo akcie, kam sa skutočne rád vraciaš?
Vždy sa veľmi tešíme na spoznávanie nových miest a krajín. Stále to považujeme za úžasný dar, mať tú možnosť cestovať po svete práve vďaka našej hudbe. Nemôžeme sa už dočkať, keď sa aj tento rok vrátime na Sardíniu na Sun&Bass, pretože je to perfektné miesto pre kvalitný drum&bass a elektronickú hudbu všeobecne. Veľmi radi by sme sa vrátili aj do Litvy a Poľska, v týchto krajinách sme sa cítili veľmi dobre. Chceli by sme si zahrať aj v Moskve a Prahe, keďže tam sme ešte ako Triad nehrali.

Vďaka za tvoj čas a odpovede. Vidíme sa čoskoro na stagi! :)
Triad v zastúpení dja Bass Tikala vystúpia po prvýkrát na Slovensku 17. februára v KC Dunaj v Bratislave na SIGNAll_FM NIGHT. Spolu s ním zahrajú aj angličan Sam KDC a domáci Source Code, Jergy a Lixx.

SIGNAll_FM NIGHT
17. februára 2011
KC Dunaj, Bratislava
Facebook udalosť
www.signallfm.sk/night
www.kcdunaj.sk
www.radiofm.sk

Signall_FM

Zdroj: Signall_FM
Publikoval: Redakcia GREGI.NET