Putovná výstava Príbehy 20. storočia sa presúva do Sobraniec.

Tohoročná putovná výstava Príbehy 20. storočia nadväzuje na predošlú rovnomennú expozíciu a opäť predstavuje na pätnástich veľkoformátových paneloch príbehy skutočných hrdinov, ktorých príbehy zaznamenalo občianske združenie Post Bellum. Financie na jej zrealizovanie získalo OZprostredníctvom úspešnej startlabovej kampane, vďaka podpore Nadácie Orange a ďalším podporovateľom.

Po expozícii v Bratislave, Trenčíne, Martine  a Žiline a Trnave výstava putuje ďalej do Sobraniec, kde môže byť umiestnená vďaka spolupráci s občianskym združením Villa Szobránc. Okoloidúci si ju budú môcť pozrieť od 3. do 30. septembra na námestí – pri parku.

Výstava zachytáva formou krátkych citátov príbehy ľudí, ktorí sa stali hrdinami našej pamäti národa počas oboch totalitných režimov. Na štyroch panelových vežiach sa verejnosť môže zoznámiť s príbehmi pätnástich ľudí, ktorí zažili totalitu na vlastnej koži.

Patrí k nim aj príbeh Lýdie Piovarcsyovej (1933), dedičky antikvariátu Steinerovcov, ktorá prežila vojnu vďaka pestúnke, keď arizátor Ľudo Ondrejov poslal jej rodičov do Osvienčimu. Ďalší z panelov prezentuje príbeh divadelnej herečky Dalmy Holanovej Špitzerovej (1925), ktorá prežila holokaust. V pracovnom tábore v Novákoch hrávala divadlo, čiastočne aj preto, aby dokázala prežiť neustálu hrozbu smrti. Výstava sa ale venuje aj obdobiu komunistickej diktatúry. Svedčí o tom napríklad príbeh Antona Tomíka (1932), ktorý bol bezdôvodne zatknutý a odsúdený na 15 rokov za údajnú protištátnu činnosť alebo príbeh Nadi Földváriovej (1933), ktorá si aj spolu s manželom Kornelom Földvárim zažila kruté dôsledky normalizácie. Bola vylúčená zo Zväzu hudobných skladateľov a mala zákaz činnosti.

Púť výstavy sa v Sobranciach nekončí, v auguste bude pokračovať smerom na východ, presunie sa do Michaloviec, Košíc a Považskej Bystrice, kde končí. Verejnosť si ju bude môcť pozrieť vždy po dobu jedného mesiaca.

Všetky príbehy vznikli v rámci projektu Príbehy 20. storočia, ktorý je jednou z hlavných aktivít neziskovej organizácie Post Bellum SK. „Vyhľadávame a dokumentujeme príbehy pamätníkov dôležitých udalostí minulého storočia. Našou snahou je osloviť čo najviac ľudí, ktorý si pamätajú a nechcú zabúdať na nedemokratické režimy minulého storočia. Na ich príčiny aj následky,“ hovorí riaditeľka organizácie Sandra Polovková. „Teší nás, že o výstavu je záujem a že po Slovensku putuje i vďaka iniciatíve našich podporovateľov.“

Miesto expozície: Námestie-park Sobrance
Trvanie výstavy: 2.9.2019 – 30.9.2019
Organizátori: Post Bellum SK, Villa Szobránc

Zdroj: Post Belum SK