HANKA G – slovenská jazzová speváčka úspešne pôsobiaca v New Yorku vydáva nový album „Ballads in the Key of Love“

Slovenská jazzová speváčka HANKA G úspešne pôsobiaca v USA už vyše 6 rokov vydáva nový, v poradí 5 sólový album “Ballads in the Key of Love”, ktorý nahrávala v New Yorku s Grammy ocenenými americkými hudobníkmi s ambíciou priniesť medzi ľudí viac lásky.

Slovenská speváčka Hanka Gregušová (umeleckým menom HANKA G), úspešne pôsobiaca v mäkke hudobnej scény v New Yorku už vyše šiestich rokov, vydáva nový (v poradí svoj piaty) album “Ballads in the Key of Love“, ktorý si aj sama produkovala v koprodukcii s niekoľko-násobným držiteľom nominácie na cenu Grammy, americkým klavíristom a skladateľom Jamesom Hurtom, ktorý ma na konte sólový album v prestížnom vydavateľstve Blue Note, či hudobné spolupráce s jazzovými, R&B a hip hopovými hviezdami ako Q-Tip, Bilal, Maceo Parker, Buster Williams a Abby Lincoln.

Album “Ballads in the Key of Love“ má ambíciu priniesť medzi ľudí viac lásky a porozumenia v pohnutej dobe, kde nás obklopuje zo všetkých strán veľa nenávisti a neporozumenia. Zároveň prirodzene nadväzuje na mimoriadne úspešný, americkými a európskymi kritikmi vysoko oceneneným albumom “Universal Ancestry“(vydaný v roku 2021), ktorý sa ocitol aj v širších nomináciach prestížnych amerických hudobných ocenení, Grammy Awards.

Album ”Ballads in the Key of Love” pripravovala a nahrávala HANKA G v druhej polovici roka 2022 a nachádza sa na ňom 13 skladieb, jazzových a soulových ľúbostných balád, z toho 2 pôvodné skladby, kde je autorom hudby uznávaný slovenský jazzový klavírista Ondrej Krajňák a ku ktorým HANKA G napísala texty. Na albume sú aj 2 slovenské ľúbostné ľudové piesne “Láska Bože Láska“ a “Zbohom ostávajte“ s jej volnými anglickými prekladmi textov, a zaranžované popredným slovenským klavíristom, skladateľom a aranžérom Ľubošom Šrámekom v spolupráci s americkým klavíristom a aranžérom Jamesom Hurtom, a ktoré majú poslucháčom ukázať, prepojenie dvoch kultúr – slovenskej a americkej v jazzovom šate.

Album “Ballads in the Key of Love“ sa nahrával v New Yorku v jednom z najlepších a najstarších nahrávačich štúdií – EastSide Sound Studio pod taktovkou Grammy oceneného zvukára Lou Holtzmana, ktorý album aj mixoval, mastroval a v jeho štúdiu nahrával jazzové hviezdy ako Betty Carter, Clark Terry, Dexter Gordon, Chico Freeman atď… Časť albumu “Ballads in the Key of Love“ sa nahrávala aj na Slovensku v Sloth Sound Studio v Trnave, kde hosťoval na klavír v jednej z jeho vlastných kompozícii vynikajúci slovenský jazzový klavírista, skladateľ a aranžér Ondrej Krajňák.

Na nahrávaní albumu “Ballads in the Key of Love“  sa spolupodieľalo 7 hudobníkov vrátane HANKY G, ktorá si na spoluprácu prizvala špičkových hudobníkov jazzovej americkej scény, ktorí majú na konte množstvo nominácí ako aj priamo ocenení Grammy, či skvelé spolupráce s hviezdami svetového hudobného formátu. Niekoľko-násobný držitel nominácie na cenu Grammy, americký klavírista a skladateľ James Hurt sa ujal koprodukcie, aranžmánov a nahrania klavírnych partov väčšiny skladieb na albume vrátane slovenských ľudoviek. James vydal svoj sólový album v legendárnom vydavateľstve Blue Note, ktorý spôsobil hudobnú revolúciu koncom 90’ rokoch prepojením jazzu s hip hopom a R&B a spolupracoval s takými hviezdami ako Q-Tip, Bilal, Maceo Parker, Buster Williams, Gregoire Marett atď…

Rytmická sekcia je na albume “Ballads in the Key of Love“ pomerne bohatá, kde sa na kontrabase striedajú tri generácie hviezdnych jazzových amerických hudobníkov. Lonnie Plaxico, niekoľko násobne Grammy ocenený hudobník, aranžér a skladateľ, ktorý nahrával s jazzovými hviezdami ako Cassandra Wilson, Chet Baker, Dexter Gordon, Wynton Marsalis, Art Blakey’s Jazz Messengers, Jack DeJohnette’s Special Edition atď… Curtis Lundy, svetovo uznávaný veterán jazzovej scény, ktorý spolupracoval s plejádou jazzových hviezd ako Art Blakey, Pharoah Sanders, Freddie Hubbard, Wynton a Branford Marsalis, Lionel Hampton, Betty Carter, Dizzy Gillespie, Johnny Hartman, či Max Roach. Trojicu špičkových kontrabasistov uzatvára vychádzajúca hviezda NY jazzovej scény Tom DiCarlo, ktorý spolupracoval s jazzovými špičkami ako Roseanna Vitro, Jerry Weldon, Clifton Anderson, Tia Fuller, Frank Lacy, Orrin Evans, či Joe Magnarelli.

Bicích sa ujal uznávaný americký bubeník Taru Alexander, ktorý s Hankou spolupracuje už niekoľko rokov. Taru nahrával a spolupracoval s jazzovými hviezdami ako Abbey Lincoln, Betty Carter, Roy Hargrove a jeho druhý sólový album “Echoes of the Masters“, kde hosťuje aj HANKA vydalo začiatkom minulého roku prestížne americké vydavateľstvo Sunnyside Records. Album získal množstvo pozitívnych kritík v USA ako aj po celom svete vrátane 4-hviezdičkovej recenzie v najuznávanejšom jazzovom časopise na svete, Downbeat ako aj širšiu nomináciu v rámci jazzovej kategórie Grammy Awards.

Hankina americká „púť“ sa začala ešte počas jej pôsobenia na Slovensku, kedy otvárala koncert svetových amerických speváckych jazzových hviezd súčasnosti – Kurta Ellinga a Cassandry Wilson. Cassandra sa o nej vyjadrila ako o „najlepšej z nastupujúcej generácie“, stala sa jej mentorkou a podporuje jej talent v USA. HANKA G je vychádajúca hviezda na jazzovej scéne v New Yorku, kde prepája slovenský folklór s jazzom, gospelom a R&B a  so svojím kvartetom koncertuje po celom svete. Je držiteľkou niekoľkých ocenení, vrátane prestížnej ceny L. Martoníka za vynikajúce interpretačné výkony ako „Jazzman roka“ z roku 2017, kde sa stala iba druhou ocenenou ženou počas 26-ročného udeľovania tohto ocenenia. Jej albumy “Essence“, “Twin Flame“ a “Universal Ancestry“ boli nominované v kategórii jazzovej hudby ako „albumy roka“ na jazzových cenách ako Esprit a Radio Head Awards. Album “Universal Ancestry“ sa ocitol aj v širších nomináciach prestížnych amerických hudobných ocenení, Grammy Awards.

Obsadenie na albume “Ballads in the Key of Love“:
HANKA G – spev a produkcia
James Hurt – aranžmány, koprodukcia a klavír
Ondrej Krajňák – aranžmány a klavír
Ľuboš Šrámek – aranžmány
Lonnie Plaxico – kontrabas
Tom DiCarlo – kontrabas
Curtis Lundy – kontrabas
Taru Alexander – bicie

 Album z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Hudobného Fondu.

Album je možné si objednať na hankaobjednavka@gmail.com

HANKA G a Ondrej Krajňák spolu vyrážajú na slovenské turné koncom Januára a začiatkom Februára, 2023. Na koncertoch odznejú skladby z ich spoločných ocenených albumov Essence, Twin Flame ako aj najnovšieho albumu Ballads in the Key of Love. Na albume Essence spracovali ako jedni z prvých na Slovensku slovenské folklórne skladby do jazzových aranžmámov. Obaja sú známi svojimi strhujúcimi mimoriadnymi hudobnými vystúpeniami, kde prepájajú jazzovú, soulovú a gospelovú hudbu. Koncerty Hanky a Ondreja patria k nezabudnuteľným hudobným zážitkom, preto určite nepremeškajte túto príležitosť počut ich na živo po viac ako dvoch rokoch po pandémii Covid.

Zdroj: TS