CZECHO MECHO: Bělíček / Czech this book: V chapadlech murmuru

Obľúbený formát CZECHO MECHO je späť. Prvé tohtoročné podujatie z cyklu, ktorý má ambíciu predstaviť súčasných českých umelcov a umelkyne, bude literárne. Hosťom Czech this book: V chapadlech murmuru bude český literárny kritik, novinár a autor Jan Bělíček. 

Séria eventov CZECHO MECHO už 10 rokov prináša slovenskému publiku to najpodstatnejšie z českej kultúry v oblasti literatúry, hudby a dizajnu. Multižánrový projekt občianskeho združenia literarnyklub.sk a Českého centra v Bratislave, založený Lenkou Zogatovou a Ferčim Malíkom v roku 2013, prepája českých a slovenských umelcov. Dokazuje pritom, že puto, ktoré naše krajiny spája nemusí byť len nostalgické, ale aj progresívne, podnetné a osviežujúce. 

Už 13. apríla sa v rámci CZECHO MECHO Czech this book predstaví Jan Bělíček, autor V chapadlech murmuru (Jak číst literaturu krize).

Keď literárny kritik a novinár Jan Bělíček rozmýšľal, aké slovo najlepšie vystihuje súčasnú dobu, napadol mu zvláštny výraz, anglicizmus „murmur“, opisujúci neurčitý zvuk, šum, mrnčanie. Práve murmur je podľa autora metaforou nejasne vyjadreného nesúhlasu a frustrácie alebo prekrikovania nesúhlasných strán spoločnosti. Ako na tento murmur reaguje súčasná literatúra? O tom, ako sa podľa neho prejavuje globálna kríza postihujúca komunikáciu a empatiu, aj to, čo chápe pod pojmom globálna literatúra a ako v dielach súčasných autorov hľadať odpovede na otázky genderu, úzkosti či rasy, bude diskutovať Jan Bělíček 13. apríla o 19:00 v priestoroch Rómerovho domu. Podujatie moderuje Martin Makara.

Diskusia je súčasťou série podujatí Czecho Mecho, ktoré pripravil Literarnyklub.sk.

Cykly podujatí podporuje hlavný partner Fond na podporu umenia a LITA, autorská spoločnosť. Mediálnym partnerom podujatia je angažovaný mesačník Kapitál.

Zdroj: Literarnyklub.sk