Czecho Mecho: Politický komiks + Alois Nebel: V stredu 29. júla o 19:00 v Novej Cvernovke v Bratislave.

Prepojenie politiky a komiksu na prvý pohľad pôsobí antagonisticky: politika je predsa niečo vážne a dôležité, podľa slovníka cudzích slov je to „oblasť verejných štátnych záležitostí“ a naopak, komiks zväčša vnímame ako ľahkú, nenáročnú zábavu. Podľa slovníka ide „o kreslený seriál komických a dobrodružných príbehov“. .Zdanlivá nezlučiteľnosť je však mylná. Politika a komiks majú k sebe blízko už celé stáročia. 

Prednáška a následná diskusia o slovenskom a českom politickom komikse s Petrom Karpinským (SK) a L.P.Fish-om (CZ). Moderuje Tomáš Hučko. Súčasťou podujatia je premietanie animovanej politickej drámy Alois Nebel (2011).       

Peter Karpinský       

Slovenský spisovateľ a jazykovedec. Venuje sa písaniu umeleckej literatúry a odborných prác. Pôsobí na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity

L.P.Fish

Filmový publicista, spoluautor podcastu Pop magazínu A2larm. Jeden zo zakladateľov a šéfredaktor časopisu ŽIVEL. Zaoberá sa alternatívnou kultúrou, aj keď on ju radšej nazýva autentickou.

Alois Nebel (2011)   

Príbeh filmu sa začína na jeseň roku 1989 na železničnej stanici Biely Potok v Jeseníkoch, kde slúži ako výpravca Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotár, ktorého čas od času prepadne podivná hmla. Najčastejšie sa mu v nej zjavuje Dorothe (Tereza Voříšková), obeť násilného odsunu Nemcov po 2. svetovej vojne.          

Podujatie: https://bit.ly/czechomecho_politickykomix
Podujatie organizuje OZ literarnyklub.sk v spolupráci s Nová Cvernovka.      
Podujatia finančne podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.

Zdroj: TS