Garbage v Seredi predviedli perfektnú rockovú šou.

Koncom júna otvorila seredské leto v rámci série podujatí IN CASTLE americká rocková skupina Garbage, ktorá na Slovensko naposledy zavítala v roku 2005, keď sa predstavili na trenčianskom festivale Pohoda. Veľký festival tentokrát vymenili za komornejšiu atmosféru menšieho mestského amfiteátra v Seredi.

Keďže Pohodu spred pätnástich rokov sme si nechali ujsť, porovnanie oboch koncertov musíme nechať na iných. Na koncerte v priestoroch seredského amfiteátra sme boli prvýkrát, musíme však povedať, že prostredie si nás získalo hneď od začiatku. Amfiteáter v priestoroch Zámockého parku je ideálny na teplé letné podvečery strávené v prítomnosti hudby, aj keď asi málokto by tu čakal veľké rockové mená ako Garbage či Limp Bizkit, ktorí tu vystúpia o týždeň. V každom prípade open air koncerty a festivaly už neodmysliteľne patria k letu a organizátori z IN CASTLE majú u nás veľké plus, že sa neboja veľkých mien. Celkom by ma zaujímalo, ako organizátori členom hviezdnych kapiel vysvetľujú, kde sa to vlastne nachádzajú. Najmä keď ich ostatné zástavky turné boli v metropolách ako Rím, Londýn či Amsterdam. Pochopiteľne, zväčša sa jednalo a jedná sa o koncerty vonku či festivaly, takže v tomto pätnásťtisícová Sereď určite nevyčnievala. Ale tak porovnanie s Pohodou spred pätnástich rokov mi zase vŕta kdesi vzadu, lebo kapacita a návštevnosť je určite diametrálne rozdielna. V každom prípade, prostredie veľmi príjemné, aj keď som čakala, že Garbage pritiahnu o čosi viac ľudí, čo by si nepochybne zaslúžili. A samozrejme, pozrieť si ich prišli naživo hlavne ľudia, ktorí s nimi prežívali ich časy najväčšej slávy, čiže medzi návštevníkmi nechýbali aj rodičia s menšími(či väčšími deťmi).

Atmosféra In Castle 2019 - Garbage
Atmosféra In Castle 2019 – Garbage

Poďme k samotnému koncertu. Napriek tomu, že samotní členovia kapely už majú na chrbte zopár krížikov, stále máju čo ponúknuť a čo povedať. Určite by sa nestratili (a ani sa nestratia) aj na väčšom pódiu. Skupinu celý svet pozná aj vďaka jedinečnej Škótke Shirley Manson a my sme sa nesmierne tešili aj na jej osobu. Garbage by nebol bez Shirley a Shirley by nebola bez Garbage, dokonalá symbióza im stále funguje dokonale. Vidieť Shirley ziapať na pódiu do mikrofónu by si mal naštudovať každý, kto pomýšľa na kariéru hudobníka. Bolo očividné, ako nesmierne si to užívala, počas celého koncertu z nej sršala energia a bezprostrednosť. Keď sa prihovárala k publiku, nemohla nespomenúť, aké je stále výnimočné byť ženou v rockovej kapele. Ako jej hovorili, že po tridsiatke bude odpísaná, že je len tvárou a ničím viac a ona tomu na istý čas aj naozaj uverila. Napriek tomu je vo svojich 52 rokoch stále tu a veľa súčasných speváčok jej energiu a iskru môže len závidieť.

Setlist bol samozrejme postavený na ich najväčších hitoch, ktoré nemohli chýbať – „Stupid Girl“, „I Think I’m Paranoid“, “Cherry Lips“ či „Only Happy When It Rains“ – mňa osobne zamrzelo, že chýbal hit Breaking Up The Girl či nezabudnuteľná bondovka “The World Is Not Enough“. To je už ale naozaj len vychytávanie maličkostí. Potešil naopak úvod skladby Wow, ktorú Shierly začala coverom legendárnej depešariny Personal Jesus. Skvelá šou od začiatku do konca, hoci pri skladbách z menej úspešných albumov bolo hneď jasné, že nikdy nedosiahli úroveň z ich začiatkov.

Osobne mi na súčasnej scéne chýba viacej rockových kapiel s podobným soundom, zdá sa mi akoby sa podobne zvukovo štylizované kapely uberali viac popovejšími cestami. Niežeby Garbage nemali svoju popovú stránku, naživo sa však ale takmer vytratila. Z mladších kapiel sa mi k nim nedajú prirovnať The Subways, ktorí, podobne ako Garbage, tiež ale tiež nedokázali nadviazať na úspechy prvých albumov.

Koncert ubehol ako voda a na stredajší večer v prostredí amfiteátra nám všetkým ostali príjemne spomienky. Shirley počas vystúpenia naznačila, že skupina niečo chystá na rok 2021 a my si ich v prípade ďalšieho turné veľmi radi znova pozrieme a vypočujeme.

Text: Tamara Zaťková
Foto: Michal Dzubina