Zverinov tajný hosť albumu Ženy, Víno, Rap je legendárny pesničkár.

Známy slovenský raper Zverina pred pár dňami vydal v poradí už svoj štvrtý štúdiový album Ženy, Víno, Rap. Ešte pred jeho oficiálnym uvedením bol známy celý tracklist a všetci hostia, jeden tromf, pomyselné eso v rukáve však Zverina dlho držal pod rúškom tajomstva.

Folkový virbel tak môže konečne zaznieť pre hlavného hosťa – legendu českého pesničkárstva Jaromíra Nohavicu, s ktorým Zverina nahral protivojnovú pieseň Nebo. Zverina to svojim fanúšikom pripravil ako prekvapenie na záver.

zverina2015

Po roku aj pol od vydania Umeleckého Dela predstavil verejnosti Zverina už svoj štvrtý štúdiový album Ženy, Víno, Rap, ktorý vydal pod hlavičkou svojho novozaloženého labelu Zverina Art. Zverina dopredu avizoval svojim fanúšikom, že nikdy nebolo tak dôležité vlastniť originál albumu, keďže to najväčšie prekvapenie sa skrývalo práve v ňom. Po grafickej stránke ide o najprepracovanejší Zverinov obal, poteší oko priaznivcov ženskej krásy a v jeho vnútri čaká na zvedavých pánov ešte viac. Začiernený štítok nachádzajúci sa na zadnom obale pri skladbe Nebo vzbudil tiež rozruch.

Prvé indície sa však začali objavovať v júni minulého roka, keď sa Zverina na sociálnej sieti hrdo popýšil emailom od Jaromíra Nohavicu: “ Zverino, až teď jsem natrefil na tvé Umelecké delo a udělalo mi velkou radost. S Janou, co mi pořádá koncerty, jsme ho brousili noční cestou z polské Toruně celých 5 hodin a hodně nás potěšilo. To, že někdy něco spolu uděláme, platí stále. Jsi dobrý. P.S. Nemluvě o obsahu – to je samosebou kvalita – je album uděláno hodně dobře i zvukově. Rešpekt.  Slovo dodržal a výsledkom ich spolupráce sa stala pieseň Nebo, ktorá je spojením lyriky rapu a folku. Zverina v nej rapuje o neistej situácii vo svete a poukazuje na fatalistickú vlastnosť ľudstva zničiť všetko čo sa len dá. Nohavica nastupuje v druhej slohe a v jeho temnom parte kritizujúcom ľudský egoizmus sa prejavuje nekompromisná povaha, ktorú poznáme predovšetkým zo skladieb  Hrdina nebo dezertér, Já si to pamatuju či V tom roce pitomém.

O Nohavicovi je známe, že má slabosť pre kvalitný rap, vo svojej zbierke má okolo stopäťdesiat nosičov od československých a poľských hip – hopových formácií, s mnohými sa pozná a priatelí. Ako autora a textára ho najviac baví vymýšľať si do inštrumentálnych častí a beatov vlastné rýmy. Prvou lastovičkou tohto záujmu bola spoločná pieseň Já tam byl s českými rapermi Pio Squad. Zo slovenskej scény ho zaujal Zverina, ktorý o vzniku celej spolupráci hovorí:  „Keď som sa niekde dočítal, že môj veľký textársky idol má doma moje albumy veľmi ma to potešilo. Kontaktoval som ho a komunikovali sme spolu prostredníctvom mailov. Po nejakej dobe sme sa zhodli na hudbe, ktorú vyprodukoval Mugis. Jarek vymyslel tému a poslal prvý nástrel, ja som napísal svoje časti a keď mal Jarek nedávno koncertné turné v Bratislave skladbu sme nahrali v štúdiu Kuulfabrik. Je to prepojenie štýlov, generácii a krajín“.

A, že nešlo iba o virtuálne vymieňanie lichôtok dokladuje aj fakt, že na vypredanom koncerte v Starej Tržnici ho Nohavica verejne pozdravil a obaja umelci sa potom stretli v zákulisí pri spoločnej debate.

zverky_nebo_C

Na Zverinovom albume Ženy, Víno, Rap sa okrem Nohavicu objavili aj ďalší zaujímaví hostia ako DJ Witch, Elpe, Škrupo, Mamba, Refew, Oliver Lowe, DJ Fluw, DJ Metys, Lord Lhus a metalová formácia Rust2Dust. Aj z tohto hľadiska sa jedná o Zverinov najpestrejší album, ktorý prepojil hudobné štýly a generácie. A vydal tak rôznorodé svedectvo na hudbu,  dôležité spoločenské témy a na samotný život.

https://shop.rukahore.sk/zverina#!zeny-vino-rap
https://www.beatban.com/albums/zeny-vino-rap
https://www.beatban.com/albums/zeny-vino-rap

ZenyVinoRap_final

Zdroj: MusicPress Production s.r.o.