Z nevidiacich detí sa stanú „grafiťáci“. Na Divadelnej Nitre!

Vídame ich na stenách domov, na vlakových vozňoch či mostoch a bilbordoch. Niektorí ich nazývajú umením, iní zatracujú. Ak nie sú povolené, ide o trestný čin. Graffiti sa mladým ľuďom páčia aj preto, že predstavujú slobodu. A umelcami ulice sa počas tohtoročného Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa koná od 21. do 26. septembra, stanú deti – so zrakovým postihnutím aj vidiace.

Workshop graffiti sa uskutoční v rámci podujatia Darujem ti tulipán, ktorý je mimoriadne úspešným projektom Asociácie Divadelná Nitra. Už šesť rokov vďaka umeleckým aktivitám projekt integruje hendikepované deti a udomácnil sa ako celoročný program. Už tradične vyvrcholí počas festivalu.

“Koncepciu tohtoročného Tulipánu sme postavili práve na princípe slobodnosti a odvahy spoznávať nepoznané, takej potrebnej pre postihnuté deti žijúce v zážitkovej izolácii,” vysvetlila vedúca projektu, akademická sochárka Elena Kárová.

Viac ako 50-členný tím detí zo Základnej školy kniežaťa Pribinu v Nitre a Strednej školy pre zrakovo postihnutých v Bratislave  vytvorí na festivalovom námestí pod vedením skúsených graffiti umelcov veľkorozmerné graffiti. Vítaní budú aj diváci, ktorí budú mať možnosť tiež si zasprejovať.

Tulipánové podujatie vyvrcholí otvorením dvoch výstav tvorby zrakovo postihnutých detí. Verejnosť bude mať možnosť po prvý raz spoznať viac ako 110 malieb – výber z piatich rokov celoročných tvorivých workshopov. „Postihnuté deti nimi vyšlú verejnosti signál o tom, že ,sme tu´,“ zdôraznila E. Kárová.

Organizátori nazvali výstavy aj podľa formátov diel: výstava SME TUlipán A2 sa uskutoční pred Štúdiom Divadla Andreja Bagara v Nitre a výstava SME TUlipán A4 ozdobí nitrianske Gio Caffé vo Festivalovej uličke. Diela detí budú predajné
a verejnosť tak bude mať možnosť podporiť projekt Darujem ti tulipán.

V duchu slobody a voľnosti sa bude niesť aj „tulipánový“ workshop bubnovania afrického hudobníka Thierryho Ebama, s ktorým sú zrakovo postihnuté deti už zvyknuté hrať v bratislavskom Klube Darujem ti tulipán. „Bubnovanie je zážitkom pre všetky deti, no mimoriadne dôležité je najmä pre deti úplne nevidiace,“ vysvetlila E. Kárová. Deň uzavrie koncert afrických perkusionistov Djeme Kuti na festivalovom námestí.

Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na www.nitrafest.sk a https://www.facebook.com/divadelna.nitra

Divadelná Nitra 2012

Zdroj: Divadelná Nitra