Unikátny empathy BLACK BOX prináša do Bratislavy svet nevidiacich.

Uponáhľaní, kancelárskou prácou zahltení ľudia sa na chvíľu zastavia, vstúpia do čierneho priestoru, aby zažili v úplnej tme, čo znamená pre nevidiaceho pripraviť si napríklad len raňajky. Unikátny projekt empathy BLACK BOX možno zažiť už od zajtra 28. júna do 1. júla 2016 v Digital parku na Einsteinovej ulici v Bratislave. Návštevníci sa vstupom prenesú do sveta nevidiacich, zoznámia s princípom Braillovho písma alebo pomocou bielej paličky nájdu cestu do svojej kancelárie.

Po tomto zážitku si možno prezrieť veľkoplošné grafitti maľby slabozrakých a nevidiacich detí a výstavu fotografií ich výtvarných diel. „Pred Digital parkom v Bratislave nielen výtvarne oživíme námestie zaľudneného biznis centra. Našim cieľom je najmä vyslať signál do prostredia, kde nie je bežné stretnúť sa osobne a na vlastnej koži so svetom „iných“ a dozvedieť sa o ich výnimočných schopnostiach,“ povedala akademická sochárka Elena Kárová, ktorá už desiaty rok vedie integračný projekt Darujem ti tulipán. Ten sa celoročne venuje tvorivému vzdelávaciu nevidiacich a slabozrakých detí a ich včleňovaniu do väčšinovej spoločnosti.

black box2

„Na výstavách, prednáškach, verejných workshopoch, ktoré projekt Darujem ti tulipán realizuje, je verejnosť v úlohe diváka alebo poslucháča. No v empathy BLACK BOX-e je už aktérom, „spolupodieľnikom“ sveta nevidiaceho. Pre mnohých je to šokujúci zážitok,“ dodala Elena Kárová. „Je to však cenná cesta ako zbližovať dva svety a scitlivovať ľudí spolupatričnosťou. Preto aj slovíčko ´empathy´,“ uzavrela.

Dominantne cielený na integráciu zrakovo postihnutých, projekt do outdoorových podujatí každoročne zapája aj ďalšie menšinové skupiny: mentálne postihnuté deti, deti z detských domovov, rómske deti… Tento rok po prvý raz integruje do projektu deti utečencov, konkrétne asýrskych kresťanov z Nitry, ktoré sa v utorok 28. júna spolu s ostatnými vyše 40 deťmi aktívne predstavia pri otvorení empathy BLACK BOX-u v Digital parku v Bratislave.

black box1

Projekt Darujem ti tulipán je zastrešený Asociáciou Divadelná Nitra. Empathy BLACK BOX mal úspešnú premiéru na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra 2015, kde do neho vstúpili desiatky Nitranov i návštevníkov predstavení z celého Slovenska.

organizátor:

  • Asociácia Divadelná Nitra, projekt Darujem ti tulipán

zúčastnené deti/školy:

  • ZŠI pre slabozrakých a nevidiacich, Bratislava
  • ZŠ kniežaťa Pribinu, Nitra
  • ZŠ sv. Marka, Nitra

projekt podporili: Deloitte Slovensko, Digital Park, Bratislava, Mc Donald´s, Aupark, Bratislava, INTERIOR NITRA, OKAT plus s.r.o, ZŠ kniežaťa Pribinu, Nitra, OZ Pokoj a Dobro a ďalší

www.nitrafest.sk; www.darujemtitulipan,sk

Zdroj: Zuzana Kizáková, PR manažérka