Young Fathers: Sme ako hudobná špongia.

Ešte pred pol rokom ich takmer nikto nepoznal, po zisku Mercury Music Prize sú veľkým menom. Hudobným vrcholom akcie Electronic Beats, ktorá sa chystá 6. marca v bratislavskej Refinery Gallery môže byť práve táto trojica.

„Vždy sme chceli urobiť niečo väčšie, než je mesto, kde žijeme,“ povedali vlani v októbri pri preberaní Mercury Music Prize. Získaním najprestížnejšieho britského hudobného ocenenia sa im to podarilo dvojnásobne – v nomináciách bola totiž aj FKA twigs, ktorej nahrávka bodovala na čelných priečkach takmer všetkých dôležitých ankiet a ďalší favorit, Damon Albarn (Blur, Gorillaz) so svojím sólovým debutom.

Young Fathers6

Oni sami sa nazývajú „psychedelic hip hop boy band“. Sú traja, majú 27 a od roku 2008 spolu hrávajú v Edinburgu, no tradičné predstavy o Škótoch spĺňajú ešte menej než ich pesničky tradičné žánrové hranice. Dvaja z nich majú africké korene, čo sa nemohlo neprejaviť:  „Je množstvo hudby, ktorú naši rodičia počúvali – klasický soul, africká hudba, veci čo si priniesli z Libérie a Ghany, ale aj opera alebo Enya,“ zaskočili redaktora The Guardianu, keď sa ich spýtal na kľúčové vplyvy.

V čom je tajomstvo úspechu Young Fathers? „Sme ako špongie, nasiakneme čímkoľvek,“ vyhlasujú o sebe a pri počúvaní ich skladieb im dáte za pravdu. Sú eklektické v tom najlepšom zmysle – nápaditom. Rapové pasáže strieda melodický spev (oboje im ide parádne), druhou polovicou úspechu sú odvážne aranžmány. Nie je to žiadny tisíckrát prevarený hip-hopový podklad, ale kreatívne narábanie s elektronickými zvukmi a efektami, ktoré dopĺňa priestor pod ich hlasmi.

Funguje to na prvé počutie, tak ako aj v prípade zástupcu vplyvného labelu Anticon, ktorý sa ujal ich debutu. K albumu Dead chcú čoskoro pridať ďalší. Šek na 20-tisíc libier spojený so ziskom Mercury Music Prize padol z väčšej časti práve na jeho nahrávanie. Zrealizovali ho v Berlíne, lebo ich veľkým hudobným hrdinom je David Bowie, ktorý tam urobil jeden zo svojich najvplyvnejších albumov Low.

Slovenskú premiéru už síce absolvovali pred rokom v žilinskej Stanici-Záriečie, ale vďaka novým pesničkám a rôznorodosti ich vystúpení stojí ich jarný koncert počas Electronic Beats v Bratislave určite za návštevu.

Festival sa v Bratislave už tradične koná v industriálnych priestoroch Refinery Gallery a býva každoročne vypredaný preto je dobré zakúpiť si lístky už teraz v predpredaji.

Predpredajné miesta: Predpredaj.sk a Ntry.at
Ceny:
Zvýhodnená vstupenka (12 €) – obmedzené množstvo
Štandardná vstupenka (14 €)
Na mieste (18 €) – len v prípade dostupnosti

www.electronicbeats.net
https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/2375/electronicbeats2015

6_EB_Plakat_Bratislava

Zdroj: Electronic Beats