World Music nielen zo Slovenska – Už 13. apríla 2016.

Platforma World Music from Slovakia pripravuje ďalšie podujatie v roku 2016 a nadviaže tak, na úspešnú sériu z minulého roka. Tentoraz porovnanie medzi slovenskou world music a hudbou okolitých krajín, pričom chce vyzdvihnúť rôzne podoby folklóru a jeho súčasnej prezentácie od tradicionalistickej po rôzne fúzie. Pripravili sme špičkové projekty, ktoré vo svojich krajinách patria medzi najvýznamnejšie.

Trnki (SK)

Spevácka skupina predstaví viachlasné spevy z Horehronia, Gemera a Spiša. Speváčky zboru Trnki pochádzajú z Horehronia a piesne z tohto regiónu sú súčasťou ich kultúrnej identity, čo sa prejavuje v presvedčivom a autentickom podaní. Slovenský folklór, ktorému sa venujú roky s nadšením a profesionálnym zaujatím, prezentovali v roku 2015 vydaním svojho prvého CD Horehronie, ktoré mapuje piesne tohto regiónu.

Facebook: https://www.facebook.com/spevacka.skupina.trnki/?fref=ts

Fonó Zenekar (HU)

Skupina patrí medzi zakladateľov a šíriteľov hnutia tanečných domov v Maďarsku, kde sa v mestskom prostredi v 70. rokoch začali stretávať prívrženci ľudového umenia. Toto hnutie ovplyvnilo oživenie folklóru nielen v Maďarsku, ale napríklad aj na Slovensku. Jedným zo zakladajúcich členov skupiny je Gergely Agócs, rodák zo Slovenska, etnomuzikológ, spevák a hráč na ľudové dychové nástroje. Fonó Zenekar založili v roku 1997 hudobníci z Maďarska a príslušníci maďarskej národnostnej menšiny zo Slovenska a Ukrajiny. Majú za sebou veľké množstvo terénnych výskumov u pôvodných nositeľov tradičnej hudobnej kultúry a dlhoročné pôsobenie na hudobnej scéne v Maďarsku. Niekoľkokrát vystupovali aj na Slovensku v spoločných projektoch so skupinou Muzička.

https://www.youtube.com/fonozenekar
www.fonozenekar.hu

The Vocal Trio- Evridika (BUL) 

Ženské vokálne trio Evridika je súčasťou väčšieho zboru Angelite, legendy vo svete world music. Majú podobný repertoár a oba súbory vedie dirigent a šéf Georgi Petkov. Známejšie Angelite funguje viac ako 25 rokov a je jedným z najuznávanejších reprezentantov kultúry Bulharska vo svete. Trio Evridika pokračuje v tejto tradícii. „Bulharské hlasy“ sú pojmom. Ich spôsob spievania je jedinečný a vychádza z archaickej, bulharskej hudobnej tradície polyfonického spevu, ku ktorému pristupujú invenčne a v spolupráci so súčasnými bulharskými skladateľmi (Filip Koutev, Stefan Kanev, Dimitar Dinev ai.) si vytvorili vlastný štýl. Nájdete v ňom 1216⁄ a ⅝ rytmy, aj repertoár pozostávajúci zo starých ľudových piesní a balád.

Facebook
MySpace

Jitka Šuranská (CZ) & Pacora Trio (SK)

Jitka Šuranská je známa a uznávaná speváčka a huslistka zo Slovácka, ktorá má za sebou rad úspechov na českej hudobnej scéne. Venuje sa prednesu moravských piesní, ktoré spieva moderným spôsobom. Za interpretáciu balady „Lanžhotské pole“ získala v roku 2007 zvláštnu cenu v prestížnej súťaži „Cena Svetozára Stračinu“. Jej sólové CD „Nezachoď slunéčko“ získalo cenu Český Anděl 2013 v kategórii Folk & World Music. K úspechu tohto albumu výrazne prispelo Trio Pacora, ktoré spolu s Jitkou a skupinou Teagrass piesne nahrali a Stano Palúch, ktorý piesne zaranžoval. Moravské piesne tak získali svieži, moderný náboj. Pacora Trio je vynikajúca etno-jazzová skupina, ktorá získala uznanie doma i v zahraničí. Slovensko reprezentovala naposledy na najväčšom veľtrhu world music WOMEX15 v Budapešti.

World Music from Slovakia a AMITY v spolupráci s Maďarským Inštitútom, BULKIS a Hudbou sveta, Žilina

World Music nielen zo Slovenska 13. 4. 2016, Ateliér Babylon Bratislava 19:00

https://www.shiraz.sk/sk/akcie/a747/world-music-nielen-zo-slovenska

World music A3 plagat_2 ELEKTRONICKOU POSTOU

Zdroj: Amity o.z.