Veronika Rabada si splnila dávny sen.

Speváčka Veronika Rabada si tento rok plní sny. Vydala debutový album Lúka, niekoľko singlov a klipov k nim. Popri intenzívnom živom hraní na Slovensku aj v zahraničí stihla s kapelou pripraviť a nahrať aj nový vianočný album Koleda s Veronikou Rabada. Vychádza symbolicky 6.decembra 2018, ako Mikulášsky darček pre fanúšikov, ale aj samotnú Veroniku. 

“Už veľmi dávno som uvažovala o tom, že by bolo skvelé mať vlastný vianočný album. Ešte v predošlej kapele som často navrhovala, aby sme sa pustili do vianočných vecí, No vtedy sa to nestretlo s pochopením. Teraz som všetkých nenápadne dotlačila k tomu, aby sme už minulé leto začali skúšať vianočné pesničky a oplatilo sa to,” s radosťou vysvetľuje speváčka a dodáva: “Výber piesní som mala hneď jasný. U nás doma každé Vianoce hrala jedna a tá istá audio kazeta, až dovtedy, kým som ju niekomu nepožičala a nevrátila sa späť. Tie piesne boli také krásne a tak veľmi našim doma chýbali, že som si na nich pospomínala a pustili sme sa do práce. Urobili sme rôzne úpravy, každý niečím prispel, až z toho vzniklo podľa mňa veľmi milé CD Koleda s Veronikou Rabada. Keďže som sa zároveň pustila do organizácie vlastného vianočného turné, ktoré je finančne veľmi náročné, nezostali nám už financie, na vydanie albumu, aj keď už bol takmer nahratý. A keď sme to už chceli odložiť na neskôr, tak nám osud do cesty poslal skvelého človeka, ktorý podporil vydanie a vďaka nemu sa môžeme z albumu tešiť už tento rok.” 

Na albume Koleda s Veronikou Rabada je 13 skladieb. Väčšinou upravené  známe a menej známe koledy. Do dvoch pôvodne poľských kolied preložila a upravila text poetka Silvia Kaščáková. Album prináša aj jednu novú autorskú skladbu Niečo z pece, niečo z komory. Text k nej napísala Silvia a hudbu spolu s Veronikou zložil Zoltán Sallai, klávesák z No Name a Veronikin kolega učiteľ na košickom konzervatóriu.

 “So Zolim sme to skladali cez prestávky v škole. Na skúške sa do toho ešte pustili “moji chlapci” Mišo Brandys, Lukáš Kolivoška, Lukáš Hirko, Lukáš Krivda a Daniel Kočiš, akordeónom to pozdvihla Majka Šabáková, a na úplný záver sme do toho zapojili aj slovenského multiinštrumentalistu Žiarislava. Ale s touto skladbou sa spája oveľa dlhší príbeh,” hovorí o vzniku novej skladby Veronika.

Spolu s albumom sa do obehu dostáva aj videoklip k skladbe Pokoj vám.

“Klip vznikol úplne spontánne. Na albume som dala priestor aj skvelému huslistovi a frontmanovi kapely Silband, Gabrielovi Silvayovi. Ponúkla som mu úpravu  skladby Pokoj vám. On ponuku prijal a urobil to krásne. Jeden verš do nej narecitoval známy herec Marek Majeský a je z toho nádherná skladba, ktorá Gabiho nadchla a rozhodol sa sám natočiť k nej klip. Tak asi v priebehu týždňa sme zohnali priestor, Dominikánsky kostol v Košiciach, kde sme opäť mali šťastie na dobrých ľudí, zabezpečili sme techniku, Gabi napísal scenár, ja som pozbierala všetky deti z rodiny a z kapely na komparz. Krásne šaty nám požičala skvelá návrhárka Mišena Juhász. Nakrúcanie nebolo vôbec ľahké. Keďže sme potrebovali prázdny kostol, museli sme točiť dosť neskoro večer a deti už boli veľmi unavené. Uplácali sme ich čím sa dalo, aby sa usmievali a otvárali ústa. Behala som okolo nich a snažila sa ich povzbudiť. Ale nakoniec to všetko dopadlo dobre a teším sa na reakcie divákov,” opísala vznik klipu Veronika.

Začiatkom adventu sa rozbehla séria vianočných koncertov s názvom Koleda s Veronikou Rabada. Na dvanástich koncertoch odznejú hlavne koledy a vianočné piesne vo vlastných úpravách. Všetci návštevníci koncertov turné získajú k vstupenke aj špeciálny vianočný darček – CD so šestimi skladbami. Tri    piesne z debutového albumu Lúka a tri živé záznamy z minulých vianočných koncertov. Na turné bude exkluzívne k dispozícii aj nový vianočný album Koleda s Veronikou Rabada.

KOLEDA S VERONIKOU RABADA  
Turné 2018/2019

07.12. 2018
Michalovce * MsKS o 18:00 h

08.12. 2018
Košice * Aupark o 17:00 h

09.12. 2018
Humenné  * DK o 17:00 h

14.12. 2018
Kremnica * sála MsKS o 18:00 h

15.12. 2018
Trenčín * kino Hviezda o 18:00 h

16.12. 2018
Levice * Synagóga o 18:00 h

27.12.2018
Stropkov * Dom kultúry o 18:00 h

06.01. 2019
Banská Štiavnica * Kultúrne centrum o 18:00 h

07.01. 2019
Banská Bystrica * Aula SZU o 18:00 h

08.01. 2019
Prešov * Kino Scala o 18:00 h

09.01. 2019
Vranov nad Topľou * Dom kultúry o 18:00 h

www.rabada.sk
https://www.facebook.com/veronikarabada/
https://www.youtube.com/channel/UC8PdP5jg22KdaocvJqlfDcw

Zdroj: TS