V piatok vypukne Fashion Show recyklovanej módy, ktorej ambasádorkou je Babsy Heribanová!

Už tento piatok si môžete pozrieť ekologické modely z dielne mladých talentovaných návrhárov na Fashion Show recyklovanej módy! Študenti Strednej priemyselnej školy Svidník, Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave a Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne pripravujú unikátne modely. Projekt podporili aj návrhári Lýdia Eckhardt,  Lukáš Kimlička, či Zlatica Hujbertová. Ambasádorkou projektu je Barbora „Babsy“ Heribanová, ktorú fascinuje najmä jeho ekologický rozmer. Na Fashion Show recyklovanej módy si záujemcovia môžu unikátne modely zakúpiť a podporiť tak charitu. Výťažok z akcie pôjde rodinám v núdzi. Stretneme sa 22. apríla v Rivers Clube na Tyršovom nábreží v Bratislave!

Už tento piatok bude na Dunaji netradičná módna prehliadka, na ktorej sa presvedčíte, že aj móda môže byť krásna a zároveň ekologická. Fashion Show recyklovanej módy chce prispieť k udržateľnému rozvoju. Záštitu nad ňou prevzala ambasádorka projektu a odborníčka na módu Barbara „Babsy“ Heribanová.

„Keď som dostala ponuku stať sa ambasádorkou tohto unikátneho projektu, veľmi ma to potešilo.  Z každej strany totiž počúvame o globálnom otepľovaní, o sociálnych rozdieloch, o znečisťovaní… A ak si niekto myslí, že móda v tom nezohráva žiadnu úlohu, je na omyle. Práve módny priemysel patrí k tým najšpinavším na svete. Tento trend poháňa náš konzumný spôsob života. Nestačia nám jedny kvalitné nadčasové šaty, musíme ich vlastniť aspoň tucet. Neustále čakáme na zľavy, lovíme trendové. Nehovorím, že to je zlé. Je prirodzené, že sa chceme páčiť. Ale mali by sme sa niekedy zamyslieť nad tým, aký má tento spôsob života dopad na naše okolie a ako môžeme našou troškou prispieť k lepšej budúcnosti. Preto ma témaudržateľnej módy fascinuje. Móda  totiž nie je povrchná. Práve naopak, vie odovzdať posolstvo, ktoré dokáže pohnúť celou spoločnosťou,“ myslí si Babsy Heribanová.

foto-11

Ambasádorka Fashion Show recyklovanej módy je odborníčkou na túto oblasť. Pripravuje články do módneho mesačníka a v televízii radí ľuďom, ako si vytvoriť vlastný štýl. Ekologické princípy Basy uplatňujenielen v móde.

„Je skvelé, že second handy zažívajú renesanciu. Kedysi sme sa hanbili dať si na seba niečo obnosené, dnes sa z toho stáva životný štýl. Ja osobne holdujem aj rôznym bazárom, ktoré pravidelne organizujú fashion blogerky. Dajú sa tam nájsť krásne kúsky za dobrú cenu. Zároveň si myslím, že investovať do kvalitného kúsku od lokálneho dizajnéra sa vždy oplatí. No a v neposlednom rade treba byť striedmy. Je lepšie vlastniť pár neutrálnych vecí, ktoré sa dajú kombinovať na sto spôsobov. V iných sférach života sa snažím byť tiež bio-eco-enviro,“ dodáva Barbara Heribanová.

Projekt podporili návrhári Lýdia Eckhardt, Lukáš Kimlička, Zlatica Hujbertová, Petra Kubíková, či Izabela Komjati. Recyklované modely ušili študenti Strednej priemyselnej školy Svidník, Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave a Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Vysokoškoláci Lukáš Krnáč a Vivien Babicová dodali niekoľko modelov ušitých špeciálne pre túto šou.

Čo sa týka tvorby, je pre mňa móda neskutočne silný vyjadrovací prostriedok a cesta, ako k ľuďom dostať niečo pekné, niečo moje a ako ich urobiť peknými. Zrejme to vyznieva povrchne, ale odev často zohráva zásadnú úlohu. Ideme na prvé rande, na pracovný pohovor, máme verejne vystúpiť. Čo si oblečieme? To najlepšie, čo máme, lebo keď dobre vyzeráme, máme viac sebavedomia. Téme recyklovania rifľoviny sa venujem už dlhšie. Na Fashion Show recyklovanej módy uvidíte dva moje unisexové modely  z recyklovaných Levisiek,“ vraví Lukáš Krnáč.

Jašika 1

Choreografiu Fashion Show recyklovanej módy si zobrala na starosť fotografka Tina Tunerová, ktorá ju plánuje poňať v štýle Vivienne Westwood. Tina Turnerová pripravila aj fotovýstavu, ktorá bude súčasťou prehliadky. Vybrané modely fotila na netradičných miestach, ako sú skládky odpadu, či spustnuté miesta. Netradičná módna prehliadka má charitatívny rozmer, výťažok z nej pôjde na pomoc sociálne slabým rodinám. Uvidíme sa 22. apríla v Rivers Club na Tyršovom nábreží v Bratislave.

Zdroj: PROPAGANDA HOUSE
Foto: Dominika Fejkošová a archív Resonance