Trinásta komnata – XII. epizóda.

V ktorom roku bola pod hradom Červený Kameň postavená kaplnka a komu bola zasvätená? Kto sa zaslúžil o jej rozšírenie? Prečo bola kaplnka neskôr prestavaná na rodinnú hrobku? Koľko príslušníkov rodu Pálfi (Pálffy) bolo do nej pochovaných?

Prečo bol rok 1961 pre pohrebnú kaplnku temným obdobím? Nielen na tieto, ale i mnohé ďalšie otázky hľadá odpovede dvanásta epizóda video seriálu Trinásta komnata – pohrebná kaplnka.

Čo je seriál Trinásta komnata?

Slovenské národné múzeum – Múzeum Červený Kameň v snahe priblížiť nielen svoj zbierkový fond, ale i rôzne hradné zákutia čo najväčšiemu počtu návštevníkov, spustilo v novembri 2012 video seriál Trinásta komnata. Prostredníctvom  jednotlivých trinástich epizód sa odhalia priestory, kam sa návštevník počas bežnej prehliadky len tak nedostane. Oko kamery zavíta za dvere hradnej knižnice, lekárne, archívu, všetkých siedmych druhov depozitárnych priestorov, pohrebnej kaplnky, šatnice kostýmov, povaly a samozrejme i do najtajnejšej komnaty – pracovne riaditeľa. Vďaka takýmto jedinečným záberom, ale i sprievodného slova, je možné dozvedieť sa, aké „poklady“ hradné trináste komnaty už niekoľko rokov ukrývajú.

Prvých jedenásť častí seriálu Trinásta komnata si je možné pozrieť na: https://www.hradcervenykamen.sk/13_komnata/Zdroj: SNM