Trinásta komnata – IX. epizóda.

Prečo je Šatnica kostýmov zo všetkých trinástich komnát najmladšia? Čo tvorí nosnú časť hradnej garderóby? Ako SNM-Múzeum Červený Kameň získava kostýmy a aké „módne trendy“ majú najväčšie zastúpenie?

Odpovede na tieto, ale i mnohé ďalšie otázky zodpovie deviata epizóda video seriálu Trinásta komnata – šatnica kostýmov.

Čo je seriál Trinásta komnata?

Slovenské národné múzeum – Múzeum Červený Kameň v snahe priblížiť nielen svoj zbierkový fond, ale i rôzne hradné zákutia čo najväčšiemu počtu návštevníkov, spustilo v novembri 2012 video seriál Trinásta komnata. Prostredníctvom  jednotlivých trinástich epizód sa odhalia priestory, kam sa návštevník počas bežnej prehliadky len tak nedostane. Oko kamery zavíta za dvere hradnej knižnice, lekárne, archívu, všetkých siedmych druhov depozitárnych priestorov, šatnice kostýmov, povaly a samozrejme i do najtajnejšej komnaty – pracovne riaditeľa. Vďaka takýmto jedinečným záberom, ale i sprievodného slova, je možné dozvedieť sa, aké „poklady“ hradné trináste komnaty už niekoľko rokov ukrývajú.

Prvých osem častí seriálu Trinásta komnata si je možné pozrieť na: https://www.hradcervenykamen.sk/13_komnata/

Zdroj: Slovenské národné múzeum