Sprievodné podujatia na Jednom svete vás budú baviť.

Na 18. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (od 12. do 17. októbra v Bratislave) zameranom na filmy s globálnou tematikou, ako sú ľudské práva, životné prostredie, migrácia či udržateľná spotreba, ale napríklad aj geopolitické otázky dneška, na návštevníkov čaká aj celá paleta netradičných sprievodných podujatí. Od iránsko-slovenskej stand-up diskusie, cez turnaj v stolnom futbale s dobrým cieľom, workshopy o živote bez odpadu či slobode na internete, až po master class diskusiu o investigatívnej dokumentaristike s režisérom filmu Kyberdžihád.

V sobotu 14.10. o 21:15 v Kine Mladosť iránska stand-up komička žijúca v Bratislave, Nastaran Motlagh známa ako Nasi, predstaví Irán z iného uhla, než ho poznáme. Divákom z nadhľadu porozpráva o alternatívnej kultúre v Iráne, jej živote na Slovensku a našej často až tragikomickej predstave o krajine, z ktorej pochádza. Stand-up prebehne po filme Iránsky rave, ktorý divákom ukáže pre nás neznámu techno scénu v Iránskej islamskej republike.

Festival, ktorý prináša predovšetkým vážne filmy, v nedeľu 15.10. o 20:00 trochu odľahčíme a seriózny pohľad na svetové problémy zameníme za humor a nadhľad. Obľúbená aktivita milovníkov filmu – dubingová vojna – príde po prvýkrát aj na Jeden svet. Stačí zostaviť svoj tím (minimálne 2 a maximálne 4 členov/členiek) a ukázať ostatným svoje schopnosti v improvizácií a vytváraní nových príbehov a slovných hračiek pri dabovaní ukážok z festivalových filmov.

Ďalším menej vážnym sprievodným podujatím, no s hlbším posolstvom, je turnaj Jedného sveta v stolnom futbale, ktorý sa uskutoční v nedeľu 15.10. o 16:30 v KC Dunaj. Na ňom sa môžu návštevníci nielen zabaviť, ale si aj ukázať, že rasizmus a nenávisť do športu nepatria. Vítaní sú všetci ľudia dobrej vôle a pridajú sa aj hráči z rómskej komunity v Plaveckom Štvrtku. Kto sa chce pridať, nájde viac informácií na stránke festivalu, a všetkým nám ukázať, kto kope za najlepší tím.

A napokon, diváci sa môžu tešiť aj na workshopy pre všetkých, ktorých zaujímajú aktuálne témy. Chcete vedieť, ako žiť bez odpadu napríklad aj vo vašej kancelárii? Navštívte workshop Život bez odpadov – aj mimo domova, ktorý sa uskutoční v sobotu 14.10. o 15:30 v KC Dunaj. Alebo vás zaujíma, ako Myslí hacker? Navštívte rovnomenný workshop v nedeľu o 18:30 takisto v KC Dunaj.

Viac informácií o sprievodných podujatiach, nájdete na stránke www.jedensvet.sk v sekcii Program.

Zdroj: TS