Slováci sa zaradili medzi elitu svetového nordic walking!

Naša krajina má na konte ďalší svetový úspech! Na Slovensko zavítala prezidentka Medzinárodnej rady svetového nordic walkingu, uznávaná medzinárodná trénerka Svetovej akadémie nordic walking, fínka Tiina Arrankoski. Zakladateľka moderného nordic walking, a celosvetovo uznávaná propagátorka zdravého pohybu spolu s prezidentkou Slovenskej asociácie nordic walkingu Luciou Okoličányovou viedli celoslovenský seminár a preškolili 65 inštruktorov a inštruktoriek moderného nordic walkingu. Po viacročnej spolupráci so Slovenskou asociáciou nordic walking sa Tiina Arrankoski rozhodla začleniť našu krajinu medzi svetové nordic walking veľmoci a prezidentku Slovenskej asociácie si vybrala za svoju pravú ruku pri rozvoji nordic walkingu vo svete!

Tiina Arrankoski navštívila Slovensko už po druhý raz. Prvýkrát prišla „preskúmať terén“ už koncom roka 2018. Sleduje nordic walkerov na celom svete a po dlhšom období si vyberie na spoluprácu tých najlepších.

„Je to pre nás veľká česť, hostiť najznámejšiu walkerku na svete. Tiina sleduje našu prácu a rozvoj nordic walkingu na Slovensku už od roku 2013. Stretávame sa osobne na medzinárodných kongresoch a fórach a moju nordic walkingovú techniku vyhodnotila už pred rokmi, ako najlepšiu na svete,“ prezradila Lucia Okoličányová, zakladateľka nordic walking na Slovensku a prezidentka Slovenskej asociácie nordic walkingu.

Nordic walkingová odborníčka oslovila aj prezidentku Slovenskej asociácie nordic walking, Luciu Okoličányovú a vybrala si ju do svojho tímu.

„Tiina ma mala pod drobnohľadom už dlhšie obdobie. Vyškoliť sa vo svetovej akadémii nedá, nie je možné sa prihlásiť na kurz. Musí si vás ona sama vybrať.  A takto si vybrala koncom minulého roka mňa, doškolila ma a stala som sa jednou z piatich trénerov moderného nordic wlaking na svete. Ďalší moji štyria kolegovia sú zo Španielska, Talianska a Anglicka. Následne sme založili Akadémiu moderného nordic walking aj na Slovensku. Znamená to, že v našej asociácii nordic walking vyučujeme najmodernejšou nw technikou,“ vysvetlila Lucia Okoličányová.

Tiina Arrankoski a Lucia Okoličányová viedli celoslovenský seminár, ktorý bol určený pre certifikovaných inštruktorov a inštruktorky Slovenskej asociácie nordic walking. Tí mohli osobne spoznať svetovú hviezdu nordic walking a získať najnovšie poznatky zo sveta nordic walkingu.

„Preškolili sme 65 inštruktorov a inštruktoriek na moderný nordic walking. Ľudia sa na stretnutie s Tiinou veľmi tešili, ale mali aj obrovský rešpekt. Bol to deň, ktorý väčšina zažije len raz za život. Tiina pôsobí na celom svete a stretnúť ju osobne a ešte sa u nej aj doškoliť je veľká pocta. Môžeme byť hrdí,“ neskrývala radosť Lucia Okoličányová.

Tiina Arrankoski bola nadšená z rozvoja nordic walkingu na Slovensku. Potvrdila, že  inštruktorky a inštruktori majú kvalitnú techniku a máme výborne nastavený celý systém následného vzdelávania verejnosti.

„Slovensko prešlo za ostatné obdobie veľkú nordic walking cestu. Pamätám si na naše prvé stretnutie s Luciou v Gdaňsku. Dolaďovali sme jej techniku a začali rozprávať o možnosti spolupráce. Za ostatné roky sme sa stretli viac krát, a sledovala som, ako sa nordic walking na Slovensku rozvíja. Postupne ste pokryli celé Slovensko a na seminári s inštruktormi a inštruktorkami som videla, ako sú kvalitne Luciou vedení.  Je výborné, že máte toľko mladých ľudí v asociácii, lebo nordic walking nie je len pre seniorov, ako si mnoho ľudí stále myslí. Teším sa, že sa Slovenská asociácia rozhodla ísť cestou kvality so zameraním sa na techniku. Slovensko je jednou z top nordic walking krajín sveta. Teším sa na ďalšiu spoluprácu a ďakujem Lucii za jej doposiaľ odvedenú prácu“, povedala Tiina Arrankoski.

Slovenská asociácia funguje na Slovensku od roku 2013. Za tento čas vyškolila už stovku inštruktoriek a inštruktorov a tiež veľký počet sprievodkýň a sprievodcov, ktorí pôsobia po celom Slovensku a vyučujú nordic walking pre širokú verejnosť. Asociácia spolupracuje s lekármi, klubmi pacientov, vrcholovými športovcami. Propaguje nielen chôdzu, ale aj beh s palicami a rôzne iné cvičenia a modifikácie s palicami.

„Tešíme sa, že si našu prácu niekto všimol, vie o nás celý walkerský svet. Tiina si ma vybrala ako pravú ruku pri rozvoji nw vo svete, čo je pre mňa obrovská česť. Máme veľké plány do budúcna. Ten najbližší, je usporiadať celosvetový kongres nordic walkingu na Slovensku,“ uzavrela Lucia Okoličányová.

Všetky informácie nájdete na www.snwa.sk.

Zdroj: NK Factory
Foto: SWNA