SIEA prináša na Grape Festival aktivity plné energie a užitočné rady

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) po rokoch opäť prichádza na Grape Festival s aktivitami, ktoré vás nabijú energiou, a poradenstvom. Účastníci tohto hudobného festivalu tak okrem zábavy budú mať možnosť dozvedieť sa, ako neplytvať energiou a efektívne využívať obnoviteľné zdroje vo svojej domácnosti či pri podnikaní.

„Hudobné festivaly sú plné mladých ľudí, ktorí sa rozhliadajú po prvom bývaní alebo chcú rekonštruovať svoj dom či byt, a práve im môže byť nesmierne užitočné naše odborné energetické poradenstvo. Mladšia generácia citlivo vníma klimatickú krízu a zhoršenie životného prostredia a chápe nevyhnutnosť lepšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie. Navyše, mladí s nadšením prijímajú inovácie, aj tie na báze vodíka, ktoré majú nesmierny význam pre náš priemysel, konkurencieschopnosť, ale aj bežný život a SIEA na ne dlhodobo upriamuje pozornosť,“ hovorí Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry.

SIEA sa na Grape Festivale predstaví prostredníctvom národného projektu Žiť energiou. V jeho zóne si účastníci festivalu budú môcť vyrobiť cukrovú vatu pri bicyklovaní, aby zistili, koľko energie na to treba, v sobotu ráno na hodine jogy s Kikou Peráčkovou budú môcť pretiahnuť svoje telo a zhlboka sa nadýchnuť alebo si s kondičným trénerom Dominikom Hopjakom môžu vyskúšať funkčný tréningový koncept GeometrYA, prípadne sa nabijú energiou pri minigolfe.

Ak dajú prednosť radšej nešportovým aktivitám, môžu sa zapojiť do súboja mozgov a v energetickom kvíze si preveriť svoje vedomosti z oblasti šetrenia energiami a využívania obnoviteľných zdrojov. Víťazi získajú zaujímavé ceny.

Po celý čas bude v zóne Žiť energiou možnosť inšpirovať sa a podebatovať s odbornými energetickými konzultantmi aj o tom, ako doma ustáť energetickú krízu alebo ako šetriť elektrickou energiou či plynom. Odborníci poradia, ako možno znížiť svoje účty za energie alebo záujemcom objasnia, kedy sa oplatí fotovoltika, tepelné čerpadlo či solárne panely.

Viac informácií o efektívnom využívaní energie a obnoviteľných zdrojov aj na www.siea.sk .

Zdroj: TS