PÄŤ SESTIER BOJUJE ZA SVOJU SLOBODU V SNÍMKE MUSTANG!

Cena LUX Európskeho parlamentu, Cena Label Europa Cinemas z Cannes, Európsky objav roku na Európskych filmových cenách, Cena divákov na MFF Solún, nominácia na Oscara, na Zlatý glóbus a 4 ceny Cézar. Príbeh sfilmovaný režisérkou Deniz Gamze Ergüven očaril divákov a kritikov na celom svete. Od štvrtka 22. septembra prichádza aj do slovenských kín v rámci najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku – PROJEKT 100.

Dedina na severe Turecka, začiatok leta. Lale a jej štyri dospievajúce sestry sa po ceste do školy hrajú s miestnymi chlapcami. Po dedine začnú kolovať správy o domnelých nemravnostiach a nevinná hra rýchlo prerastie do škandálu s nečakanými následkami. Tradične zmýšľajúca babička a strýko premenia ich dom na väzenie, školu nahradia lekcie domácich prác a varenia, rodina začína dohovárať sobáše. Päť sestier spojených túžbou po slobode sa rozhodne vzoprieť útlaku a rozbiť okovy konzervatívnej spoločnosti, ktorá ich zväzuje.

mustang

Dojímavý príbeh o hľadaní vlastnej identity je celovečerným režijným debutom režisérky Deniz Gamze Ergüven, ktorá sa narodila v Ankare, ale väčšinu života strávila vo Francúzsku. Pre svoj film si vybrala tému emancipácie, ako to urobila už v minulosti pri jej krátkom absolventskom filme. „ Chcela som hovoriť o tom, aké je to byť dievčaťom a ženou v dnešnom Turecku, kde otázka žien je viac než kedykoľvek predtým veľkou spoločenskou témou. Skutočnosť, že sa vďaka častým pobytom vo Francúzsku pozerám na situáciu inými očami, hrala samozrejme dôležitú úlohu,“ hovorí režisérka. Pre film vybrala symbolický názov – Mustang. „ Mustang je divoký kôň, ktorý skvelo symbolizuje päticu mojich odvážnych a neskrotných hrdiniek. Aj vizuálne ich vlasy pripomínajú hrivy a po dedine sa pohybujú ako utekajúce stádo. A príbeh samotný sa ženie vpred tryskom ako divoký kôň, a táto energia je srdcom môjho filmu,“ dodáva.

MUSTANG_oficialne foto

Snímka sa na Slovensku premieta ako súčasť najväčšej filmovej putovnej prehliadky PROJEKT 100. V rámci nej vyšla v špeciálnom vydaní Film.sk, ktoré sa venuje len prehliadke, aj štúdia. Autorkou je filmová a literárna publicistka Zuzana Mojžišová. O filme píše: „ Najsilnejšou súčasťou Mustanga je jeho téma – sloboda, sloboda žien, rovnoprávnosť pohlaví. V dnešných dňoch, bohužiaľ, ide o problém ešte nástojčivejší, než bol v čase, keď sa film nakrúcal. Autorka necháva naplno zaznieť ženský hlas prostredníctvom príbehu z krajiny, ktorá by – podľa vládnej politiky súdiac – ženám najradšej vyoperovala hlasivky.“ Je teraz na slovenskom divákovi, aby silu tejto snímky posúdil vzhliadnutím na veľkom plátne.

Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov