Originálny festival rytmov a hudby za účasti svetových hviezd.

 dňoch 11. – 12. októbra sa v bratislavskom Dome kultúry Ružinov uskutoční jedinečný Festival perkusií – World of the Drums, ktorý ponúkne bohatý program a bude hostiť svetovú špičku hudobníkov z oblasti džezu, súčasnej klasickej hudby a world music. Pripravená je originálna koncentrácia rytmov, viacžánrovej hudby a skvelých virtuóznych vystúpení v hlavnej úlohe s bubnami a perkusiami.

Najslávnejším účinkujúcim, ktorého budú mať milovníci hudby možnosť uvidieť na Slovensku po prvýkrát, je egyptský perkusionista Hossam Ramzy. Tento muž je známy nielen interpretáciou tradičnej severoafrickej hudby, ale aj svojou spoluprácou s hudobníkmi z iných žánrov, napríklad s Peterom Gabrielom, Jimmym Pageom a Robertom Plantom, Stingom, Shakirou ai. Na jeho najnovšom albume Rock the Tabla z roku 2011 spolupracovali aj indický skladateľ A. R. Rahman, či bubeníci Manu Katché a Billy Cobham. Na festivale World of the Drums vystúpi ako virtuózny hráč na darbuku.

Ďalším zvučným menom tohto festivalu je holandský perkusionista Martin Verdonk, virtuóz na kongá, známy hlavne fanúšikom džezu a inteligentného popu. Tento muž spolupracoval s takými slávnymi hudobníkmi, ako je Prince, Lionel Richie, Santana, George Duke, či George Benson.

Stále uznávanejším hudobníkom je aj Vladiswar Nadishana, multiinštrumentalista, ktorý ovláda desiatky nástrojov, pričom mnohé z nich aj sám vytvoril. Do Bratislavy si prinesie okrem iných aj špecifický nástroj, ktorý sa volá hang a vznikol vo Švajčiarsku.

Muž „so zlatými prstami“ hudobník Guem, vydal vyše 30 albumov, je pôvodom z Alžírska a spolu s rakúskym bubeníkom Petrom Gabisom prinesie mix hudby „Orient- Afrika“.

Okrem týchto troch mien budú môcť návštevníci festivalu uvidieť a počuť aj množstvo ďalších zaujímavých interpretov– napríklad Amadrums Trio z Poľska, ktoré interpretuje súčasnú „vážnu“ hudbu pre bicie nástroje, orchester Taiko Hungary z  Maďarska – jeho členovia hrajú na tradičné japonské bubny taiko, či Djakali Kone Band, v ktorom sa stretli hudobníci z africkej krajiny Burkina Faso, Španielska a Rakúska. Vystúpi aj džezový klavirista Pavol Bodnár so skupinou a perkusionistom Eddym Portella, či gamelanský orchester Gamelan Gong Kebyar a Batatimba.

Na festivale sa návštevníci budú môcť aktívne zapojiť aj do rôznych hudobných, tanečných, či muzikoterapeutických workshopov a vyskúšať si pod vedením skúsených lektorov hru na rôzne bubny a perkusie. Okrem toho v priestoroch festivalu budú mať svoje stánky aj výrobcovia hudobných nástrojov, ale nájdete tu aj hudobnú literatúru a cédečka so súvisiacou tematikou, etno suveníry, či exotické občerstvenie.

Viac info: www.shiraz.sk

880x321

Zdroj: Matej Salek