Odhaľte tajomstvo najslávnejších špiónov histórie.

Svet tajomstiev a špionáže neláka len milovníkov detektívok, ale ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami. Čo viedlo špiónov k tomu žiť dvojitý život? Boli motiváciou peniaze, moc, či nemožnosť začleniť sa do bežného života? Má v sebe každý z nich hlboko zakorenenú túžbu ovládnuť svet? Možno aj na tieto otázky vám pomôže nájsť odpoveď úspešný seriál Spycraft, ktorý od 20. októbra o 21:00 uvidíte na TV Spektrum.

Od radcu k špiónovi

Kým iným by sme mali začať prehliadku svetových špiónov, ak nie pomyselným zakladateľom anglickej tajnej služby Francisom Walsinghamom, ktorý bol dlhé roky aj poradcom kráľovnej Alžbety I. Oficiálne pracoval ako štátny tajomník a radca a neoficiálne ako špión jej veličenstva. V roku 1573 založil prvú národnú spravodajskú organizáciu v Anglicku, pričom sa špecializoval na šifrovanie, teda každé slovo a číslo nahradil iným znakom alebo písmenom. Svojimi špiónskymi aktivitami sa zaslúžil o potlačenie katolicizmu, uväznenie a popravenie škótskej kráľovnej Márie, či pomohol zabrániť invázii španielskej armády do Anglicka.

Špiónkou z donútenia?

Margaretha Geertruida Zelle alias Mata Hari (po malajsky slnko) bola holandská exotická tanečnica a kurtizána, ktorá bola obvinená zo špionáže pre Nemecko počas 1. svetovej vojny. K povolaniu tanečnice ju donútilo nešťastné manželstvo so žiarlivým, o 20 rokov starším, manželom a smrť ich spoločného syna. Po rozvode skončila na mizine a aj bez dcéry, čo ju priviedlo k tancu a vymýšľaniu kvetnatých príbehov o svojom pôvode. Svojim vyzývavým vystúpením, zahalená len v závoji, si dokázala podmaniť mužov z najvyšších politických a vojenských kruhov. To sa neskôr snažila využiť nemecká, ale aj francúzska strana na špionáž. Hovorí sa, že ponuku prijala od oboch strán, čo sa jej stalo osudným a po obvinení zo špionáže bola odsúdená. Smutný je aj fakt, že sa jej pravdepodobne ani žiadne tajné informácie nepodarilo odovzdať druhej strane. 15. októbra 1917 bola popravená v Paríži. Z 12 striel ju zasiahli len 2, pričom len jedna smrteľne.

Agent 3 v 1

Dušan „Duško“ Miladoroff Popov, srbský trojitý špión, ktorý počas 2. svetovej vojny pracoval pre britskú MI6 (pod krycím menom Tricycle), pre nemecký Abwehr (pod menom Ivan) a pre juhoslovanskú vojenskú tajnú službu (pod menom Duško), aj keď najviac inklinoval práve k Britom. Špiónstvo mal v rodine, keďže aj jeho brat bol dvojitým špiónom. Najslávnejším momentom jeho kariéry bol rok 1941, kedy predpovedal útok na Pearl Harbour od Japoncov už 4 mesiace vopred. Bohužiaľ, jeho informáciám v Amerike nepripisovali dostatočnú váhu a na útok sa nepripravili. Životom Dušana Popova sa pri písaní postavy Jamesa Bonda – Agenta 007 vraj inšpiroval aj Ian Fleming, ktorý bol pobočníkom šéfa tajnej služby v britskom námorníctve. Práve čísla 007 boli odvodené od telefónneho čísla Popovho strýka, s ktorým sa radil pri každej akcii. V budove neskôr sídlilo aj veľvyslanectvo USA v Srbsku. Duško bol známym sukničkárom a v každom meste mal minimálne dve milenky. Vraví sa, že jeho srdce patrilo len jedinej, francúzskej herečke Simone Simon. Najkurióznejšie na jeho živote bolo, že sám pochádzal zo zámožnej rodiny a k špionáži ho neviedla ani túžba po peniazoch či moci. Skrátka nenávidel nacistov a informáciami od nich chcel pomáhať Britom. 

Rakúsko – uhorský špión z Prešova

Pri mene Nicholas Snowden vám určite ako posledné napadne, že by mohlo ísť o špióna z Prešova. Ale opak je pravdou. Vlastným menom Miklósz Soltész, bol ovládaním viac ako desiatich cudzích jazykov určený za ideálneho kandidáta na vojenského zveda. Už ako 18-ročný sa po absolvovaní špeciálneho špionážneho výcviku musel pridať k ostatným vojakom bojujúcim v oblasti dnešného východného Slovenska. Chceli tak využiť jeho jazykové znalosti, ale najmä dokonalú geografickú znalosť danej oblasti. Jeho najväčšou devízou bolo, že sa dokázal dostať aj na tie najnedobytnejšie miesta a bojovať na viacerých frontoch. Za získanie plánov obrany ruskej armády pred nemeckou a rakúsko-uhorskou ofenzívou mal získať ocenenie od nemeckého cisára Viliama II. Aj keď mal aj maďarské korene, pridal sa na stranu Československa, čo sa mu vypomstilo pri odhalení maďarskou kontrarozviedkou. Dobitého a odsúdeného ako najnebezpečnejšieho a najlepšie trénovaného špióna, ho zachránila výmena zvedov medzi krajinami a po odchode do civilu sa usadil v New Yorku.

Ak vás zaujímajú informácie o svete špiónov a tajných agentov, môžete sa tešiť na seriál Spycraft od 20. októbra 2021 každý pracovný deň o 21.00 hod. Ak nestihnete premiéru, všetky časti budú reprízované ešte od 23. októbra 2021.

Zdroj: AMC