Nový dokument Zuzany Piussi Český Alláh je aj o možnostiach prepojenia politiky a strachu, do slovenských kín príde na jar 2017.

Režisérka Zuzana Piussi nakrútila celovečerný dokument ČESKÝ ALLÁH, ktorý skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku. Film zblízka sleduje vzostup českého antisemitského hnutia a zároveň je melodrámou vzťahu medzi poprednou českou dobrovoľníčkou a moslimom. Film bude mať svoju kinopremiéru 3. decembra 2016 v pražskom kine Ponrepo, ČT2 ho po prvý raz uvedie už v piatok 11. novembra. Český Alláh príde do slovenských kín na jar 2017.

V týchto dňoch má svoju internetovú premiéru ej jej film PRIAMY PRENOS o týraných deťoch a o systéme, ktorý tento fenomén umožňuje.

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument, ktorý Piussi nakrútila za dva roky, má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom. „Podobne ako Česká republika, aj Slovensko patrilo k najdrsnejším destináciám na ceste vojnových utečencov, o čom aj vydávali svoje svedectvá. Aj keď sa film odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska,“ hovorí o snímke Český Alláh Zuzana Piussi.

novy-dokument-zuzany-piussi-cesky-allah2017_ts1

Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ doplnil strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Piussi, ktorá tohto roku vo februári premiérovala celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, sa pri najnovšej snímke podpísala pod scenár, kameru a réžiu. Film Český Alláh uvádza Česká televízia v spolupráci so spoločnosťami D1film a Hypermarket Film. 

Viac informácií o filme nájdete na stránke https://d1film.com/index.php?id=cesky-allah&setlang=cs

Snímky Zuzany Piussi patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty. Film Ťažká voľba získal v októbri 2016 Zvláštne ocenenie poroty na festivalu Jeden svet. Od 4. novembra je k dispozícii na internete v platenom režime, ale predĺženom z dvoch dní na týždeň. Ako bonus zdarma má svoju internetovú premiéru film Zuzany Piussi PRIAMY PRENOS o týraných deťoch a o systéme, ktorý tento fenomén umožňuje. Film bol uvedený v roku 2014 v medzinárodnej súťaži jihlavského festivalu. Film PRIAMY PRENOS je takto zprístupnený i v súvislosti so společenskou debatou, ktorú rozpútali ďaľšie kauzy týkajúce sa tohto problému.

Jeden z predchádzahúcich filmov režisérky Od Fica do Fica zaznamenal napriek prekážkam v distribúcii prvenstvá a zaujímavé čísla sledovanosti. Kontroverzný film dostal cenu slovenskej kritiky, v ankete denníka SME bol udalosťou roka 2012 a stal sa hitom internetu.

Zdroj: Zuzana Golianová Bratislava