Nový dokument Zuzany Piussi Český Alláh bude mať slovenskú premiéru na Febiofeste a stane sa súčasťou osláv Dňa Európy v Bruseli!

Kinoverzia celovečerného dokumentu režisérky Zuzany Piussi ČESKÝ ALLÁH bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale filmových klubov Febiofest v sobotu 4. marca 2017 o 20.00 hod. v bratislavskom kine Lumiere. Snímka skúma dopady utečeneckej krízy na českú spoločnosť a politiku. V máji ju čaká československá online premiéra a Brusel s oslavami Dňa Európy. Televízna verzia bola v novembri 2016 uvedená v Českej televízii a vo vybraných kinách.

Videnie filmu s publikom a odstup času ukazuje  ďalší potenciál. Natočeny materiál bol mimoriadne bohatý, takže s týmto časovým odstupom sa ukázalo, že desať minút, ktoré sú vo filme tam byt nemusí a naopak dodaných nových 20 minút film významne prehĺbil. Rozmýšľali sme aj o tom, ako zmeniť film, aby bol zrozumiteľný aj pre zahraničného diváka, ktorý vôbec nič nevie o českej politike a zároveň ukazoval to obecné, s čím zápasia všetky krajiny v Európe. Verím, že pre slovenského diváka je to film o Čechoch, ako ich zvyčajne nevidí,“ povedala k novej verzii Českého Alláha Zuzana Piussi.

novy-dokument-zuzany-piussi-cesky-allah2017_ts1

Film prináša od 5. marca 2017 do slovenských kín spoločnosť Filmtopia. Na niektorých projekciách sa zúčastní aj režisérka Zuzana Piussi. Podľa informácií Evy Križkovej z distribučnej spoločnosti sú zatiaľ potvrdené projekcie v metách: Banská Bystrica (5. 3. 2017), Martin (6. 3. 2017), Žilina (7. 3. 2017), Kino Lumiere, Bratislava (10. a 11. 3. 2017), Kino inak A4 Bratislava (19. 3. 2017), Kino Tatra, Vráble (30. a 31. 3. 2017). Spoločnosť Filmtopia zaradila Českého Alláha do ponuky svojho nového projektu s názvom Dokumenty pre radosť. „Dokumenty pre radosť sú novým projektom distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorý prináša kreatívne filmové dokumenty zo Slovenska a susedných Čiech s ambíciou reflektovať súčasnú spoločnosť. Veríme, že urobia radosť všetkým divákom, ktorí ju majú z aktívneho spoločenského života a kritického myslenia viac, než zo zatvárania očí pred realitou,“ doplnila Eva Križková.

Snímka sa k divákom dostane aj vďaka putovnému projektu Dokument na kolesách, na ktorom spolupracujú študenti Katedry audiovízuálnych štúdií na VŠMU. Projekt je zameraný na gymnáziá, stredné, vysokém školy a univerzity na Slovensku. „Projekt alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách privezie Českého Alláha študentom z Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského a Akadémie umení v Banskej Bystrici 6. marca, deň na to usporiada event pre Hotelovú akadémiu v Žiline v priestoroch kultúrneho uzla Stanica Žilina Záriečie. Na ďalšie mesiace plánuje s rovnakým titulom navštíviť niekoľko ďalších škôl a udalostí, vrátane filmového festivalu v Partizánskom organizovanom miestnou Fabrikou umenia. Dokument na kolesách robí pred projekciou miniprednášku na tému „autorský dokumentárny film“, po premietaní nasleduje Q&A, buď s tvorkyňou alebo expertom na problematiku,“ povedal Matej Sotník z Dokumentu na kolesách. Nový film Zuzany Piussi je  podľa neho pre tento typ projektu nanajvýš vhodný, pretože reflektuje a otvára témy, ktoré doposiaľ v spoločnosti rezonujú a polarizujú ju.

Československá on-line premiéra filmu bude 9. mája 2017, ako súčasť osláv Dňa Európy. Pri tejto príležitosti sa bude konať aj zvláštne uvedenie filmu ako súčasť osláv tohto sviatku v Bruseli. Od tohto dňa bude film dostupný na on-line streaming pre Českú a Slovenskú republiku na doméne D1stream.com, kde sú už teraz dostupné aj predchádzajúce filmy Zuzany Piussi,“ povedal o novinke smerom k distrubúcii strihač a koproducent filmu Vít Janeček.

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch patrí súčasne k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument, ktorý Piussi nakrútila za dva roky, má podľa tvorcov čo povedať aj slovenským divákom. Režisérka hovorí, že aj keď sa film odohráva v Čechách, obsahuje zlomok skúsenosti zo Slovenska. „Film však predovšetkým nie je o Islame a utečencoch. Zaoberá sa mechanizmom politickej práce so strachom obyvateľov. Je obecný a v jeho centre sa môžu objaviť rôzne veci – Rómovia, menšiny, teraz sú to moslimovia,“ doplnil Vít Janeček.

Piussi, ktorá približne takto pred rokom, vo februári 2016 premiérovala celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, sa pri najnovšej snímke podpísala pod scenár, kameru a réžiu. Film Český Alláh uvádza Česká televízia v spolupráci so spoločnosťami D1film a Hypermarket Film.

Viac informácií o filme nájdete na stránke https://d1film.com/index.php?id=cesky-allah&setlang=cs.

Snímky Zuzany Piussi patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty. Film Ťažká voľba získal v októbri 2016 Zvláštne ocenenie poroty na festivalu Jeden svet. Od 4. novembra je k dispozícii na internete (priamo na https://vimeo.com/ondemand/tazkavolba alebo cez link www.tazkavolba.sk) v platenom režime, ale predĺženom z dvoch dní na týždeň. Jeden z predchádzajúcich filmov režisérky Od Fica do Fica zaznamenal napriek prekážkam v distribúcii prvenstvá a zaujímavé čísla sledovanosti. Kontroverzný film dostal cenu slovenskej kritiky, v ankete denníka SME bol udalosťou roka 2012 a stal sa hitom internetu.

Zdroj: bARSdobrýchýr