Nový dokument Jara Vojteka TURNUS je experimentom medzi autentickosťou a hranou metódou

Opatrovateľka v Rakúsku, kamionista, čo brázdi celú Európu, partia robotníkov, ktorá robí sadrokartónové stropy – všetci cestujú za prácou, aby mohli finančne zabezpečiť svoje rodiny, ktoré pravidelne na čas opúšťajú. Oceňovaný režisér Jaro Vojtek spracoval do svojho najnovšieho dokumentu TURNUS tri príbehy, pričom použil pre svoju tvorbu novú metódu. Získaná dôvera ho posúva k autenticite protagonistov/protagonistiek, ktorá je intenzívne prítomná na plátne. Film prináša do slovenských kín spoločnosť Filmtopia od 30. marca 2023.

Je to pre mňa trochu experiment s hraním sa medzi autentickosťou a hranou metódou. V niektorých scénach ide o rekonštrukciu ich životov. To, čo prežili a bolo pre nich silné, sme znova „prežili“ pred kamerou. Takže akoby boli neherci, ale hrali samých seba. Poznali tie situácie a pocity, takže ich vedeli znova sprítomniť. Dokonca to malo pre nich akoby nejaký psychologický ozdravný účinok. Takže som si pripravil scénu ako z hraného filmu, ale potom sa to zrazu premenilo na autentický dokument. Bola to pre mňa zaujímavá skúsenosť, ktorú som predtým vo filmoch nepoužíval, povedal režisér Jaro Vojtek. Dvojnásobný držiteľ národnej filmovej ceny Slnko v sieti prezentoval Turnus vlani na medzinárodnom festivale v Jihlave a pred pár dňami aj na Febiofeste.

Filmár tvrdí, že inak, ako stať sa na čas súčasťou životov protagonistov/protagonistiek, sa dokumenty ani nedajú nakrúcať. Jedine tak môžete čo najvernejšie pretransformovať ich životný pocit na plátno divákovi, ich názory, pocity,  dušu… Veľa času som s nimi strávil aj pred nakrúcaním, aby už samotná realizácia bola akoby spoločné dielo, spoločný odkaz o ich živote. Získaná dôvera s nimi sa potom prejaví na autentickosti. Musia pochopiť, že sa o nich skutočne zaujímate a je to viac ako film,“ hovorí režisér zo svojich dlhoročných skúseností.

Účinkujúcich vo filme Turnus našiel doslova náhodou na východe. „Z rozhovorov som pochopil, že je to pre nich ťažká životná trauma, keď musia opúšťať svoje domovy a meniť svoj priestor, na ktorý boli roky zvyknutí. A hlavne sa trhajú citové väzby s ich rodinami, čo veľmi ťažko znášajú. Chcú zabezpečiť rodinu, ale chladnú vzťahy a citovo sa odcudzujú. Mal som veľa príbehov, ale tieto tri akoby boli reprezentantom všetkých, ktoré som poznal. Zrkadlí sa v nich v jednom akoby môj pocit z toho množstva všetkých ostatných príbehov,“ uviedol Jaro Vojtek.   

Autorom námetu, s ktorým sa Jaro Vojtek podpísal aj pod scenár, je Marej Leščák. Obaja filmári spolupracujú takmer od školy. „Vždy sa spolu rozprávame, čo nás zaujíma a potom to zrealizujeme. Marek je okrem vynikajúceho scenáristu aj dramaturg. A tak dáva filmom, ako sa hovorí, „hlavu a pätu“. Ja mám tendenciu zachádzať až do patetickosti, ale on to vždy  postaví do zdravej emócie,“ uzavrel dokumentarista. Za kamerou stáli traja slovenskí kameramani, Tomáš Stanek, Peter Balcár, Norbert Hudec.

Protagonisti: Mária Rimčuková, Štefan Gondek, Pavol Letkovský, Patrik Jendrál, Vladimír Bocan
Námet:             Marek Leščák               
Scenár:             Marek Leščák, Jaro Vojtek
Réžia:               Jaro Vojtek
Kamera:            Tomáš Stanek, Peter Balcár, Norbert Hudec
Strih:                Peter Harum, Maroš Šlapeta
Zvuk:                Dušan Kozák
Hudba:             Michal Nejtek
Producent:       Ivan Ostrochovský
Ko-producenti:  Roman Genský, Igor Engler
Produkcia:        Punkchart films
Koprodukcia:    Rozhlas a televízia Slovenska, DRYEYE Film
Podpora:          Audiovizuálny fond, Ministerstvo kultúry SR

TURNUS – Film Turnus rozpráva cez osudy vodiča kamióna, opatrovateľky v Rakúsku a partie robotníkov o živote ľudí, ktorí musia cestovať za ťažkou prácou na takzvané týždňovky. Odzrkadľuje ich sny a túžby, ako aj obete, ktoré prinášajú, keď sú na ich príjmy odkázaní ich blízki, kým oni sú v cudzích mestách – v ubytovniach, v cudzích domácnostiach. Čo sa s nimi deje? O čom snívajú? Sociálna sonda do fenoménu týždňoviek, pri ktorých čas strávený mimo domu ničí to, kvôli čomu vlastne pracujú: rodiny a vzťahy s blízkymi.

Viac informácií: http://www.filmtopia.sk/filmy/87/17/turnus-musime-prezit-fukusima/detail_templateHomepage/

Jaro Vojtek je absolventom Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave (1994 – 1999), odbor réžia dokumentárneho filmu u prof. Dušana Hanáka. Po skončení štúdia sa venoval dokumentárnym filmom, charitatívnym spotom, krátkym reklamným filmom a televíznym reláciám. V roku 2006 nastúpil na doktorandské štúdium na FTF VŠMU, po ktorého ukončení sa stal pedagógom na katedre dokumentárnej réžie. V roku 2018 sa stal docentom filmového umenia a multimédií.

Jeho celovečerné dokumentárne filmy boli uvedené na festivaloch IFDF Jihlava, MFF Rotterdam, MFF Karlove Vary, MFF Thessaloniki FF Cottbus či MFF Palm Springs, pričom získali aj množstvo ocenení. Jeho hraný debut, film Deti (2014) bol uvedený na MFF Peking v roku 2015 – a z rúk porotcov Luca Bessona a Kim Ki-duka si prevzal ocenenia Najlepší scenár, Najlepšia kamera a Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

Filmografia režiséra (výber):
2022: Turnus/The Shift – dokumentárny
2019: Raj na zemi/Paradise on Earth – dokumentárny
2014: Deti/Children – hraný
2014: Tak ďaleko, tak blízko/So Far, So Near – dokumentárny
2012: Cigáni idú do volieb/The Gypsy Vote – dokumentárny
2008: Hranica/The Border – dokumentárny
2005: My zdes – dokumentárny

Zdroj: TS