Nová komédia Jana Prušinovského Grand Prix predstavuje trailer

Už o mesiac príde do kín nová komédia scenáristu a režiséra Jana Prušinovského s názvom Grand Prix. Hlavnými hrdinami sú dvaja bratranci, ktorých hrajú Kryštof Hádek a Robin Ferro, a ich nenapraviteľný kamarát Štětka v podaní Štěpána Kozuba. Film žánrovo nadväzuje na režisérovu úspešnú sériu Okresní přebor, Čtvrtá hvězda či MOST!, tentoraz sa však vydáva aj za hranice našej krajiny a ponúka divákom divokú jazdu za snom naprieč Európou.

Bratranci Roman a Emil žijú v pohraničnom meste Cvikov, kde sa snažia prežiť, ako sa len dá. Kryštof Hádek ako Roman vedie krachujúci autobazár a snaží sa postarať o rodinu, zatiaľ čo čudák Emil Robin Ferro trávi čas vo svojej starostlivo upratanej autodielni. Chodia spolu na autokros a večne sa hádajú. Momentálne spolu nehovoria, ale keď Emil vyhrá v televíznej súťaži lístky na Veľkú cenu Španielska v Barcelone, začnú k sebe opäť hľadať cestu. Vidieť Formulu 1 naživo je ich spoločný sen.

„Roman je bývalý automobilový pretekár a otec troch detí. Sám rád šoférujem, ale v tomto filme som šoféroval veľa, a to konkrétne, pretože sme jazdili staré ‚vraždy‘,“ zveril sa Kryštof Hádek. „Emil má menšiu sociálnu dysfunkciu, čo mu život nijako neuľahčuje. Ale o autách vie úplne všetko, takže Romanovi pomáha na pretekoch a vyčíta mu, že sa o ne nestará. Obviňuje aj svojho priateľa Štetku,“ vysvetlil Robin Ferro.

„Kde sa objaví Štetka, tam sú problémy. Myslím, že názov naozaj vystihuje postavu,“ povedal Štěpán Kozub o svojej úlohe vo filme. „Je to môj úplne prvý road movie a prvýkrát som videl, aké ťažké je prejsť Európu,“ dodal herec, ktorého postava sa vydáva na cestu s ústrednou dvojicou len náhodou a celkom neplánovane.

Trojica sa vydáva cez Nemecko a Francúzsko do Španielska, zatiaľ čo vo Cvikove hasí Romanove problémy jeho manželka Iveta, ktorú hrá Anna Kameníková. Obťažuje ju nespokojný klient autobazáru Miroslav Donutil a situáciu musí riešiť miestny policajt Holeček alias Marek Daniel. Vo chvíli, keď sa miestna pravidelná užívateľka pervitínu Jindra (Tatiana Dyková) zapletie do zdanlivo nevinnej víkendovej akcie, roztočí sa kolotoč, ktorý sa nedá zastaviť.

Ako naznačuje trailer, Grand Prix ocenia diváci, ktorí majú radi štýl humoru Jana Prušinovského. Film bude mať premiéru v českých a slovenských kinách 17. novembra 2022 v produkcii spoločnosti Offside Men Ondřeja Zimu a Jana Prušinovského, v koprodukcii Českej televízie – Kreatívnej produkčnej skupiny Kateřiny Ondřejkovej, slovenskej produkčnej spoločnosti PubRes v produkcii Zuzany Mistríkovej a Ľubice Orechovskej a spoločnosti innogy. Film finančne podporili Štátny fond kinematografie a Audiovizuálny fond.  Distribútorom je spoločnosť Falcon.

Obsadenie:
Roman: Kryštof Hádek
Emil: Robin Ferro
Štetec: Štěpán Kozub
Iveta: Anna Kameniková
Dôstojník Holeček: Marek Daniel
Policajtka Bílková: Eva Hacurová
Nováček: Miroslav Donutil
Jindra: Tatiana Dyková
Šrejbr: Cyril Drozda
Klimek a Bogumil: Michal Režný a Nikola Janković
Scenár: Jan Prušinovský
réžia: Ján Prušinovský
Producenti: Jan Prušinovský, Ondřej Zima
koprodukcia: Česká televízia – TPS Kateřina Ondřejková, PubRes (SK) Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská ,innogy ,David Hofmann
Architekt: Henrich Boráros
Kostýmy: Ivan Stekla ,Lukáš Král, Jana Bílková, Matěj Matuška, Michal Čech
Zvuk: Matěj Matuška, Michal Čech
Hudba: Ondřej Sifon Anděra
Úprava: Lukáš Opatrný

Synopsa: Film rozpráva príbeh dvoch bratrancov, Romana a Emila, ktorých snom je dostať sa na preteky Formuly 1. Roman vedie krachujúci autobazár na okraji mesta, má tri deti a uvrieskanú manželku Ivetu. Emil, vášnivý milovník poriadku, má v centre mesta vlastnú autodielňu a o autách vie takmer všetko. Keď Emil jedného dňa vyhrá v televíznej súťaži lístky na Veľkú cenu Španielska v Barcelone, ani jeden z nich netuší, že ich vysnívaný výlet sa čoskoro zmení na divokú jazdu naprieč Európou. Najmä keď sa k nim pridá Štetka, Romanov kamarát a miestny magnet na problémy.

Žáner: komédia
Dĺžka trvania: 105 minút
Distribútor: Magic Box Slovakia
Premiéra: 17. 11. 2022

Zdroj: TS