Na zastávkach MHD v Bratislave zaznie slovenská literatúra.

Zastávky bratislavskej MHD sa dnes  14.11.2013 od 18:00 do 20:00 zmenia vďaka projektu Mestská hromadná literatúra na prechodné kultúrne centrá. Z reproduktorov budú znieť úryvky zo slovenskej súčasnej literatúry načítané profesionálnymi hercami.

“Od začiatku deväťdesiatych rokov som sa snažil prinášať slovenskú literatúru medzi ľudí netradičnými spôsobmi. Usporiadali sme napríklad 30 autorgamiád slovenských spisovateľov na Vianočných trhoch, viac ako 10 rokov prinášame na festival Bažant Pohoda slovenských autorov, tento rok ich bude vyše 60, každý štvrtok máme v Kultúrnom centre Dunaj besedy a autorské čítania… Projekt Mestská hromadná literatúra je len prirodzeným vyústením snahy občianskeho združenia literarnyklub.sk  o propagáciu slovenskej literatúry vo verejnom priestore v spojení s kreatívnym prístupom Petra Bartoviča, majiteľa Rádia Point, ktoré vysiela na zastávkach MHD,” hovorí slovenský vydavateľ a predseda OZ literarnyklub.sk Koloman Kertész Bagala.

Do projektu sa zapojili profesionálni herci ako aj herci z Vysokej školy múzických umení v Bratislave.“ K slovenskej literatúre som mala vždy blízko.Od malička chodím na recitačné súťaže a teraz na VŠMU zhudobňujeme básne Janka Kráľa. Projekt Mestská hromadná literatúra vnímam ako nápaditý spôsob propagácie  slovenskej literatúry, ktorú si veľmi cením. Preto som sa zapojila do projektu bez váhania,” zhrnula svoje dôvody Monika Potokárová, poslucháčka 2. ročníka na VŠMU, ktorá prepožičiava v projekte ženským postavám svoj hlas. Podobné dôvody viedli aj herca Juraja Hrčku z Divadla Andreja Bagaru v Nitre, ktorý prepožičal postavám mužský hlas.

Rádio Point prevádzkuje vysielanie v Bratislave na 24 zastávkach MHD a pravidelne informuje občanov o dianí v mestských častiach Bratislavy, prináša aktuálne informácie o dopravnej situácií a v budúcnosti by chcelo zo zastávok spraviť aj kultúrne body. Ako pilotný kultúrny program prináša v spolupráci s OZ literarnyklub.sk a kníhkupectvom Panta Rhei projekt Mestská hromadná literatúra.

Program Mestskej hromadnej literatúry, 14.11.2013 od 18:00 do 20:00 každý utorok a štvrtok

Marek Vadas – Čierne na čiernom
Ján Milčák – Pocit úľavy
Václav Kostelanski – Chuť zabiť
Mila Haugová – Tvrdé drevo detstva
Ivan Štrpka – Básne II.
Zuzana Šmatláková – Exit
Michal Hlatký – Zlatý vek

grafikon_web

Zdroj: o.z. literarnyklub.sk