Na vrchole sveta.

Majestátne hory, nedotknutá príroda a siahnutie až na dno svojich síl. Mnohých láka zdolávanie vysokých hôr kvôli výhľadom na okolitú prírodu, tí druhí posúvajú svoje vlastné hranice. Ale oba tieto tábory spája túžba vzniesť sa na chvíľu do oblakov a mať pocit, že im patrí celý svet. Ak vás podobne uchvacuje pohľad na vysoké pohoria a chceli by ste získať inšpiráciu kam vyraziť najbližšie, sledujte od 24. júla o 17:00 seriál Najkrajšie hory sveta na TV Spektrum.

Štyri horské veľmoci ako na dlani

Seriál Najkrajšie hory sveta sa v štyroch častiach bude venovať rovnako štyrom vrcholom, ktoré v ľuďoch vzbudzujú najväčší záujem. Dozviete sa zaujímavosti o najvyššej hore planéty Mount Everest; preskúmate najvyšší vrchol západnej Európy a rodisko moderného horolezectva Mont Blanc; navštívite aj africkú sopku Kilimandžáro, na ktorej máte možnosť zažiť až päť ekosystémov a takmer autonómne počasie, vďaka čomu je výstup na jej vrchol jedným z najpozoruhodnejších na svete; a spoznáte čaro aj najextrémnejšej a najnebezpečnejšej hory v Británii Ben Nevis. Okrem faktografických údajov sa dozviete veľa o ich histórii a niečo o faune a flóre, ale nefalšovaný a realistický obraz získate až z príbehov ľudí, ktorí sa spomínané hory snažili pokoriť, či už úspešne alebo neúspešne.

Každá hora má vlastnú osobnosť

Hory väčšina z nás vníma ako súčasť neživej prírody, ktorá je, až na výnimočné erózie pôdy, viac menej statická. Skúsení horolezci alebo nadšení turisti by nám vedeli protirečiť. Každá hora vyžaruje niečo iné. Od rešpektu, cez záujem až strach, až po maximálne uspokojenie po jej zdolaní. Nejeden turista sa popálil pri precenení svojich síl a mnohí z nich prišli až o život. Seriál Najkrajšie hory sveta nám ukáže nefalšovanú realitu ľudskej posadnutosti zdolávať vrchol za vrcholom, ktoré potvrdia nespočetné príbehy z reálneho života. Od prvých pokusov viktoriánskych horolezcov až po obdobie moderného horolezectva. Boj o život už pri malom pochybení a podriadenie sa zákonom prírody, aj taká je realita v horách.

Ako sa pripraviť na vysokohorský výstup

Ak ste si mysleli, že stačí byť rekreačným turistom a niečo si o výstupe načítať, ste na veľkom omyle. V prvom rade si musíte zhromaždiť výstroj a oblečenie na všetky poveternostné podmienky. Bez mačiek a nepremokavej vrchnej vrstvy ani nevychádzajte z domu. Ďalším, rovnako dôležitým, faktorom je fyzická kondícia. A to nielen absolvované výstupy v horách za pekného počasia, ale pravidelná vysoká záťaž v daždi, snehu a mraze. Bicyklovanie, fyzický tréning, plávanie, beh a všetky športové aktivity, ktoré vám pomôžu nadobudnúť lepšiu kondíciu. Po príchode na miesto výstupu je ideálne aklimatizovať sa na redší vzduch a absolvovať skúšobný výstup s menšou záťažou. Asi najťažšou úlohou, minimálne pre ženy, je zbaliť si všetky potrebné veci na prežitie do čo najmenšej batožiny, ideálne do 40 litrového batohu. V neposlednom rade sa treba pripraviť na všetky možné scenáre, zmeny počasia, alternatívne trasy a prípadné zranenia. Ste už pripravení zdolávať najkrajšie vrcholy sveta alebo ich radšej prenecháte odborníkom?

Ak aj vás láka vystúpiť na najkrajšie hory sveta aspoň prostredníctvom televíznych obrazoviek, sledujte od 24. júla o 17:00 seriál Najkrajšie hory sveta na TV Spektrum.

Zdroj: AMC