Na jeseň prídu Shonen Knife, Submotion Orchestra aj Au Revoir Simone.

Japonské pankerky Shonen Knife, ktoré boli vzorom Nirvany a múzami Kurta Cobaina, americký zasnený indie-pop v podaní Au Revoir Simone a britské dubstepové ikony Submotion Orchestra. To sú tri nové koncerty, ktoré do svojho jesenného programu pridáva agentúra Ore Pole.

Shonen Knife vystúpia 16. septembra v bratislavskom Kultúrnom centre Dunaj, na rovnakom mieste zahrajú 2. októbra Au Revoir Simone a Submotion Orchestra vystúpia 6. novembra v Ateliéri Babylon.

Na všetky tri koncerty je už na stránke www.orepole.sk k dispozícii prvá stovka najlacnejších lístkov. Na Shonen Knife stoja 10 eur, na Au Revoir Simone a Submotion Orchestra sú o dve eurá drahšie.

Japonské pop-punkové trio Shonen Knife stálo svojím spôsobom za zrodom Nirvany. Kurt Cobain vo viacerých rozhovoroch priznal, že bol hudbou Shonen Knife doslova unesený a bol ich veľkým fanúšikom. „Keď som sa konečne dostal na ich koncert, zmenil som sa na hysterické deväťročné dievča na koncerte Beatles,“ spomínal Kurt.

Práve Shonen Knife si Nirvana vybrala za predkapelu počas dnes už legendárneho turné k ich albumu Nevermind. Shonen Knife sú na scéne 32 rokov, majú na konte 18 albumov a k tomu fanúšikovskú výberovku, na ktorú prispeli coververziami ich skladieb kapely ako Sonic Youth či L7.

Ďalšou slovenskou koncertnou premiérou bude októbrový koncert Au Revoir Simone, dievčenského tria z New Yorku, ktoré tvorí ultrajemný indie pop a podľa The Times „je prienikom Stereolab a Kings of Convenience“. Medzi veľkých fanúšikov Au Revoir Simone patrí kultový režisér David Lynch a francúzske duo Air, ktoré si Au Revoir Simone vybralo za predkapelu na nedávnom turné.

Hudba založená na syntezátoroch a anjelskom trojhlase je podľa New Musical Expres (NME) „tak krásna, že vás prinúti plakať“. „Au Revoir Simone sa vyrojili z krajiny, kde nad kryštáľovým jazerom poletujú krajkované obláčiky a z horúcej zeme vyrastajú cencúle,“ píše NME.

V novembri prídu do Ateliéru Babylon Submotion Orchestra, šestica muzikantov z britského Leedsu zošikovaná za speváčkou Ruby Wood, ktorá je v posledných rokoch veľkým fenoménom na britskej dubstepovej scéne.

Submotion Orchestra striedajú moderný dubstep s jazzovými až meditatívnymi kompozíciami, pričom v tejto druhej polohe nezaprú inšpiráciu hudbou Cinematic Orchestra. „Úplne ma odrovnali. Ich hudba je niekde medzi dubstepom a Cinematic Orchestra. Ich hudba je presne tam, kde má byť,“ napísal o Submotion Orchestra guru britskej nezávislej scény Gilles Peterson.

Agentúra Ore Pole priniesla do Bratislavy interpretov ako Ellie Goulding, Garbage, Gus Gus či Parov Stelar Band, v najbližších týždňoch pripravuje okrem iného vystúpenia Glena Hansarda, kanadskej punkrockovej formácie Fucked Up či chicagského rappera Serengetiho.

Zdroj: Agentúra Ore Pole