MobilFest 2016: Najlepší film nakrútil mobilom Šimon Šebo.

Ak máte námet na dobrý film, nepotrebujete kameru a drahé vybavenie na jeho nakrútenie. Stačí vám mobil. Druhý ročník festivalu filmov nakrútených mobilom – MobilFest 2016 – vyvrcholil v košickom kine Úsmev. Absolútnym víťazom súťaže sa stal Šimon Šebo. Dojem na porotu urobil so svojím videom Športu zdar. Vyhlasovateľom súťaže bola Súkromná stredná stredná škola filmová a občianske združenie MediaPark.

Športu zdar

Krátky film Športu zdar bol dokumentom, v ktorom si autor spomenul na slávne časy košického futbalu. Bývalý futbalový štadión, kde sa video nakrúcalo, je dnes zrovnaný so zemou. Autor týmto dielom ovládol študentskú kategóriu a stal sa i tvorcom, ktorý najviac zaujal porotu.

„Myslím, že každý si z filmu odnesie to, čo chce,“ hovorí absolútny víťaz MobilFestu Šimon Šebo, ktorý súťažil v študentskej kategórii. „Samotný príbeh vypovedá o všetkom. Nemyslím, že je treba niečo vysvetľovať. Film vznikal zhruba mesiac. Pracoval som iba s tým, čo som videl okolo seba. Spomenul som si, že môj starý otec – teda hlavný hrdina videa – prežil na futbalovom štadióne polovicu svojho života a bolo mu veľmi ľúto, ako to so športoviskom dopadlo.“

12593983_740111926123356_5798462327517731913_o

Do súťaže bolo prihlásených dvadsaťštyri krátkych videí. Druhý ročník MobilFestu ponúkol divákom širokú škálu videoklipov, akčných filmov, ale aj hororov. Víťazkou v kategórii dospelých sa stala Ema Lacherová. Hlavnou hrdinkou jej videa bola bábika Barbie.

„Ja som taký domased a radšej pracujem s bábikami, pretože nemám veľa priateľov, ktorí by sa nebáli kamery,“ smeje sa víťazka najvyššej vekovej kategórie Ema Lacherová. „Víťazný film sa volá Barbie Music Video. Tvorím takto spolu so sestrou. Svoje videá uverejňujeme na youtube a snažíme sa ľudí inšpirovať. Chcem ľuďom ukázať, že na nakrúcanie nepotrebujú drahú kameru, stačí im mobil, a, samozrejme, aj táto akcia.“

Porota MobilFestu mala piatich členov. Prezidentom festivalu bol spevák a zabávač Marián Čekovský. Myšlienku nakrúcania filmov na mobil podporoval už pred rokmi.

„Nemal som presnú predstavu o tom, čo presne to je byť prezidentom. Vždy som totiž sníval o tom, že budem smetiarom alebo kozmonautom,“ spomínal Marián Čekovský, čestný porotca MobilFestu. „Bolo to pre mňa veľké vyznamenanie. Sám používam svoj mobil na zaznamenávanie svojho života. Keď sa takto aktivuje veľa mladých talentovaných ľudí, tak chcem byť práve pri tom, keď takýto film vzniká. Týmto titulom som veľmi poctený. Tvorcovia zachytávali krásu života.“

Ocenené filmy môžu diváci vidieť na youtube kanáli MobilFest. Organizátori sa snažia myšlienku nakrúcania filmov na mobily ešte viac zviditeľniť. Už teraz pripravujú ďalší ročník festivalu a dávajú priestor všetkým tvorcom bez rozdielu.

Víťazmi jednotlivých kategórií boli

Deti do 14 rokov

  1. Arriva Gravity Media – Unesení
  2. Lukáš Celec – Slepá dôvera
  3. Michael Popovič – Tréning

Víťazné video v kategórii detí:

https://www.youtube.com/watch?v=g1YERBCzvkE&list=PLubRgm3CaTIxNQ25woNWIuy13hvokSyJP&index=19

Študenti a žiaci

  1. Šimon Šebo – Športu zdar (absolútny víťaz MobilFestu)
  2. Valér Futej – Uhol pohľadu
  3. Laura Polovková – Ples príšer na intráku

Víťazné video v kategórii študentov a žiakov:

https://www.youtube.com/watch?v=jSAf9NJo9_I&index=18&list=PLubRgm3CaTIxNQ25woNWIuy13hvokSyJP

Dospelí

  1. Ema Lacherová – Who is dead
  2. Viera Krajčová – No time
  3. Kristián Ganobiak – Paranormal Abduction

Víťazné video v kategórii dospelých:

https://www.youtube.com/watch?v=kpvmuOHmHPM&list=PLubRgm3CaTIxNQ25woNWIuy13hvokSyJP&index=11

Zdroj: MediaPark