Mňága a Žďorp vydává akustické dvojalbum Přístav Unplugged. Nebýt koronaviru, vůbec by nevzniklo.

Mňága a Žďorp vydává v pátek 20. 11. akustické dvojalbum Přístav Unplugged. Jde o záznam koncertu, který kapela odehrála za nouzového stavu 9. 5. 2020 v hospodě Přístav ve Valašském Meziříčí. „Byl to náš první akustický koncert v životě – bez diváků, s kamerama za zády a navíc v tý podivný atmosféře nemocné společnosti. Ale užili jsme si ho, jak nejvíc to šlo,“ vzpomíná zpěvák Petr Fiala.

Mňága a Žďorp za 33 let existence odehrála přes 3 000 koncertů, přesto po akustice sáhla až teď. „Nabízelo se to už dlouho, ale nebýt korony, asi bychom se do toho vůbec nepustili,“ přiznává frontman kapely. Mňága během jara odehrála sérii jedenácti online koncertů a každý byl jiný. Vedle unplugged vystoupení zaznamenal největší ohlas koncert na střeše valašskomeziříčského hotelu Apollo, který vidělo 130 tisíc lidí.

Všichni jsme byli tak trochu pos*aní

Na akustickou premiéru se Mňága připravovala nejvíc ze všech online koncertů a jak Petr Fiala vzpomíná, byly to nervy: „Všichni jsme byli tak trochu pos*aní. Přeci jen to bylo poprvé. Třicet let ti za zádama mlátí bubeník a zleva zprava řvou kytary, ale najednou je klídek a všechno je slyšet. Nemusel jsem furt jen řvát a tlačit na pilu, ty písničky jsem si prožil o dost víc osobně. Hospoda Přístav je navíc hned vedle autobusáku, u kterého jsem jako desetiletej kluk bydlel. Hlavou mi letěla hromada věcí a jednou z nich bylo, že jsem fakt rád, že jsem prožil život vyprávěním příběhů do mikrofonu s touhle kapelou.”

Přístav Unplugged obsahuje 21 písniček a nabízí průřez historií kapely od první desky Made in Valmez až po tu poslední Třecí plochy. Najdete na něm jak největší hity v čele s Nejlíp jim bylo, Made in Valmez nebo I cesta může být cíl, tak i míň známé písničky, které v akustické podobě překvapily. „Třeba Den, kdy v Brně hrála ABBA nebo Nic složitýho už normálně v záplavě jiných kousků nehrajeme, ale tady se vylouply jako bezva songy,” říká Petr Fiala.

Fanoušci kapele poslali přes 880 tisíc

I tentokrát kapele pomohli album vydat fanoušci pomocí crowdfundingu. To je model, který Mňáze zafungoval už u studiových alb Made in China, Třínohý pes a Třecí plochy. Tentokrát požadovaných 300 tisíc vybrala během dvou dnů. Nakonec jí fanoušci poslali 881 107 Kč, což je kapelní crowdfundingový rekord.

Přístav Unplugged vyjde jako rozkládací vinylové dvojalbum, na CD, magnetofonové kazetě a na flešce, která nabídne videozáznam akustického koncertu a jako bonus speciální koncert Mňágy z Velkého sálu pražské Lucerny z roku 2012, kde spolu s řadou hostů a spřátelených skupin oslavila 25. narozeniny. Přístav Unplugged kapela pokřtí 21. 11. v rámci online streamu, kde rovnou celou desku přehraje. Pro fanoušky teď stejně jako na jaře koncertuje pravidelně každý víkend.

Videa:
I cesta může být cíl: https://www.mall.tv/kulturazije/mnaga-a-zdorp-i-cesta-muze-byt-cil
Nic složitýho: https://www.mall.tv/kulturazije/mnaga-a-zdorp-nic-slozityho
Hotel Savoy: https://www.mall.tv/kulturazije/mnaga-a-zdorp-hotel-savoy
Koncert Přístav Unplugged: https://www.mall.tv/kulturazije/mnaga-a-zdorp-koncert-acoustic-set-v-pristavu-9-5-20-00

Tracklist Přístav Unplugged LP:

Side A

 1. Vteřiny věčnosti
 2. Třetí tajemství
 3. Den, kdy v Brně hrála ABBA
 4. Za teplých letních nocí
 5. Na svobodě

Side B

 1. Panenky
 2. Co bude pak
 3. A ty tam
 4. I cesta může být cíl
 5. Hotel Savoy
 6. Nic složitýho

Side C

 1. Žádnej strach
 2. Salám banán
 3. Vím, kam mám jít
 4. Jablkový sad
 5. Tajný plán

Side D

 1. Bylo deset, bude jedenáct
 2. Goin Blind
 3. Nejlíp jim bylo
 4. Made in Valmez
 5. Chtít chytit vítr

Zdroj: TS