Mier Ukrajine: ZA VAŠU A NAŠU SLOBODU!

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa v piatok cez telemost spojí s viacerými európskymi mestami, v ktorých budú prebiehať zhromaždenia proti Rusku. S Bratislavou by sa mal spojiť okolo 18.00 h na proteste Mier Ukrajine na Námestí SNP.

Podľa spoluorganizátora zhromaždenia v Bratislave Mariána Kulicha sa Zelenskyj spojí s európskymi mestami cez službu Zoom, lebo sám chce vidieť jednotlivé mestá a účastníkov zhromaždení. Pripoja sa aj mestá ako Praha, Frankfurt, Lyon, Tbilisi či Viedeň.

Protest v Bratislave sa začne už o 17.00 h a vystúpia na ňom viaceré osobnosti, napríklad herec Richard Stanke, spisovateľ Silvester Lavrík, emeritný arcibiskup Róbert Bezák či analytik Alexander Duleba.

Marián Kulich inicioval aj protest pred ruskou ambasádou už niekoľko dní pred vypuknutím vojny. Vysvetľuje, že na protestoch proti agresívnemu ruskému správaniu sa postupne vytvoril širší okruh ľudí, ktorí teraz organizujú protesty na podporu Ukrajiny. V deň ruskej invázie organizovali aj sviečkový pochod, na ktorý prišli v Bratislave tisícky ľudí. Svoju iniciatívu nazvali Mier Ukrajine.

V iniciatíve je napríklad bývalá poslankyňa za stranu Spolu Viera Dubačová, bratislavská poslankyňa Lucia Štasselová (Spolu) či Jerguš Ridzoň, ktorý pomáha s komunálnymi voľbami primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi (Team Bratislava).https://dennikn.sk/minuta/2750938/