Letní melancholie i smutné bangery: dreampopoví Daughter se vrací na koncertní pódia.

Tříčlenná formace Daughter vznikla jako sólový projekt písničkářky Eleny Tonry, která do své intimní tvorby vždy začleňovala prvky náladotvorného folku i tiché elektroniky a dávala tak vzpomenout na The xx i Cat Power. Poté, co skupina odjela úspěšné turné ke své druhé desce Not to Disappear (2016), které neminulo ani vyprodané Roxy, si Daughter dali pauzu od živého hraní. Pro rok 2020 oznámilo britské trio návrat na koncertní pódia. V pražském Divadle Archa vystoupí 11. srpna. Vstupenky (890 Kč) budou v prodeji od 20. února na fource.cz a u prodejců GoOut.cz a Ticketmaster.

Zpěvačka a skladatelka irsko-italského původu Elena Tonra vyrostla v Londýně, kde také začala akusticky vystupovat v místních klubech. Během studií hudby se potkala s kytaristou Igorem Haefelim a bubeníkem Remim Aguilellem a společně záhy založili skupinu. Díky úspěchu svépomocí vydaného debutového EP His Young Heart dostali Daughter možnost vydat další nahrávku na prestižních Communion Records, kde se seznámili i s písničkářem Benem Howardem, se kterým zanedlouho vyrazili na první tour.

Debutové album If You Leave vyšlo v roce 2013 na věhlasném labelu 4AD. Jeho nejvýraznější singl Youth má jenom na YouTube téměř 200 milionů přehrání a byl zařazen i na soundrack seriálů jako Skins nebo Chirurgové. O skladbě Youth Tonry prozradila: „Pojednává o toxických vztazích z našeho mládí, které nikdy nevyjdou podle našich představ. Je to píseň o naší zranitelnosti a bolesti, kterou spousta mladých ve zmatku řeší prášky a uchyluje se k rozhodnutím, jaká nemůžeme vrátit.“

Druhá temnější a elektronictější deska Not to Disappear kapelu vyšvihla na špičku současného indie dream popu. V její recenzi na Radiu Wave o ní hudební publicista Karel Veselý napsal, že se Daughter svým mixem osamění, vzteku a zoufalství skvěle trefují do nálady všech lednových melancholiků. Po úspěšném turné, která neminulo ani vyprodaný klub Roxy, si Daughter dali koncertní pauzu. Během ní své fanoušky potěšili převážně instrumentálním soundtrackem k videohře Life Is Strange: Before the Storm. Minulý rok se zpěvačka Tonry pod pseudonymem Ex:re připomněla sólovým albem s výrazným tanečním smutným bangrem Romance. Rok 2020 bude znovu patřit celé skupině, která už v létě vyráží na své comebackové tour.

Zdroj: TS