Košice budú hostiť nevšedný seminár o kultúre hier, ukáže prepojenie IT s umením.

Občianske združenie Cinefil, centrum súčasného umenia a kultúry Tabačka Kulturfabrik a Pro Helvetia Varšava prinášajú na Slovensko jedno z prvých podujatí, ktoré sa bude venovať kultúre gamingu.

Na seminár Game Culture sú pozvaní profesionáli zo Švajčiarska, Srbska i Slovenska, jeho program bude 14. a 15. novembra v košickom Kine Úsmev  postavený na krátkych prednáškach a diskusiach a ukáže, že aj hry môžu pôsobiť ako umelecká platforma, prepojená s výtvarným umením, divadlom i hudbou.

Game Culture je určený predovšetkým študentom a mladým profesionálom, ktorí sa zaujímajú o problematiku gamingu, ale i samotným „gamerom“, teda nadšencov pre rôzne typy hier. Takisto je unikátnou príležitosťou pre verejnosť, ako objaviť svet umenia v rámci hier, napríklad v rámci večera určeného pre širokú verejnosť v Tabačke, kde bude k živému hraniu hry hraná živá improvizovaná hudba doplnená o jam session.

mariovonrickenbach

„Vo Švajčiarsku má toto odvetvie kvalitné zázemie, vyučuje sa i na vysokých školách. V našom regióne disponujeme veľmi rozvíjajúcim sa odvetvím IT a kreatívneho priemyslu. Je tu mnoho mladých šikovných ľudí s vysokou úrovňou znalostí. Našim cieľom je tak prepojiť skúsenosti a poznatky účastníkov z oboch krajín, ako aj inšpirovať študentov a potenciálnych vývojárov,“ hovorí za organizátorov Lukáš Berberich z Tabačka Kulturfabrik a OZ Cinefil.

Do Košíc zavíta hneď niekoľko zaujímavých mien. Zo Švajčiarska to bude napríklad Mario von Rickenbach, nezávislý dizajnér hier a autor hry Mirage, ktorá získala v roku 2012 hlavnú cenu na európskych Indie Games Awards. Vo vizuálne pôsobivej hre ovláda hráč cylinder, ktorý postupne nadobúda rôzne vlastnosti i zmysly ako zrak či sluch.

Ďalším predstaviteľom moderného prístupu k technológiam zo Švajčiarska bude Daniel Sciboz, skúmajúci prepojenie GPS a umenia alebo Margarete Jahrmanová, ktorá vystavovala v Číne, Holandsku či Anglicku. Slovenskú stranu bude na seminári napríklad reprezentovať aj Šimon Šicko, šéf v súčasnosti najúspešnejšej slovenskej game development firmy Pixel Federation, ktorá vyvíja hry (Trainstation, Emporea, Diggy’s Adventure) napríklad pre Facebook a väčšina ich používateľov je zo zahraničia.

Záujemci sa môžu prihlásiť i získať viac informácií na mailovej adrese rezervacie@kinousmev.sk.

Seminár Game Culture je spoluprácou v rámci výmenného programu pre strednú a východnú Európu, ktorý je iniciácou Švajčiarskeho umeleckého koncilu Pro Helvetia vo Varšave  s košickým kultúrnym centrum Tabačka a občianskym združením Cinefil. To sa snaží opäť naplno rozbehnúť priestor pre kvalitnú kinematografiu a kultúru v Kine Úsmev, napríklad i organizovaním vzdelávacích aktivít, akým je seminar Game Culture.

https://www.tabacka.sk
https://kinousmev.tumblr.com/
https://prohelvetia.pl

poster_A2

Zdroj: Exitab