Seminár Play Again – Games and Culture prinesie Košiciam nevšedné prednášky, koncerty i workshopy na tému gamingu.

Občianske združenie Cinefil, centrum súčasného umenia a kultúry Tabačka Kulturfabrik a Pro Helvetia Varšava prinášajú na Slovensko jedno z prvých podujatí, ktoré sa bude venovať kultúre gamingu.

Na seminár Play Again! – Games and Culture“ sú pozvaní profesionáli zo Švajčiarska, Srbska i Slovenska, jeho program bude 14. a 15. novembra v košickom Kine Úsmev  postavený na krátkych prednáškach a diskusiach a ukáže, že aj hry môžu pôsobiť ako umelecká platforma, prepojená s výtvarným umením, divadlom i hudbou.

Play Again! – Games and Culture“ je určený predovšetkým študentom a mladým profesionálom, ktorí sa zaujímajú o problematiku gamingu, ale i samotným „gamerom“, teda nadšencov pre rôzne typy hier. Takisto je unikátnou príležitosťou pre verejnosť, ako objaviť svet umenia v rámci hier, napríklad v rámci večera určeného pre širokú verejnosť v Tabačke, kde zahrá kapela hör<->spiel živý a improvizovaný soundtrack k živému hraniu hry.

mariovonrickenbach

„Vo Švajčiarsku má toto odvetvie kvalitné zázemie, vyučuje sa i na vysokých školách. V našom regióne disponujeme veľmi rozvíjajúcim sa odvetvím IT a kreatívneho priemyslu. Je tu mnoho mladých šikovných ľudí s vysokou úrovňou znalostí. Našim cieľom je tak prepojiť skúsenosti a poznatky účastníkov z oboch krajín, ako aj inšpirovať študentov a potenciálnych vývojárov,“ hovorí za organizátorov Lukáš Berberich z Tabačka Kulturfabrik a OZ Cinefil.

Do Košíc zavíta hneď niekoľko zaujímavých mien. Zo Švajčiarska to bude napríklad Mario von Rickenbach, nezávislý dizajnér hier a autor medzinárodne populárnej hry Mirage, ktorá bola v roku 2012 nominovaná na cenu v kategórii Excelentného vizuálneho umenia na International Games Festival. Von Rickenbach bude na seminári hovoriť o dizajne hier a stratégiách rozvoja hier.

Ďalším predstaviteľom zo Švajčiarska bude Robbert van Rooden, ktorý je riaditeľom Švajčiarskej game development asociácie a profesorka Margarete Jahrman, ktorá vystavovala svoje práce v Číne, Holandsku či Anglicku. Rozprávať budú o hrách spojených s výstavami umenia a mestských hrách. Študent dizajnu hier z Zurichu Flurin Jenal zase predstaví jeho bakalársky projekt BUTCH.

Slovenskú stranu bude na seminári napríklad reprezentovať aj Šimon Šicko, šéf v súčasnosti najúspešnejšej slovenskej game development firmy Pixel Federation, ktorá vyvíja hry (Trainstation, Emporea, Diggy’s Adventure) napríklad pre Facebook a väčšina ich používateľov je zo zahraničia. Peter Nagy, šéf spoločnosti Gamesfarm z Košíc bude hovoriť o stredo- a východoeurópskom trhu s hrami. Isidora Todorovič z Nového Sadu sa zamerá na hry, ktoré fungujú ako kritika spoločnosti a jej krajan Kiristian Lukič o vzťahu medzi technológiou a hrami so zameraním na úpravu a dizajn hier.

Špecialitou bude interaktívna performance a divadelná inštalácia švajčiarskej skupiny „Urban Out“ v Tabačke. Počas dvoch dní budú pracovať na inštalácii RECONSTRUCTION spolu s účastníkmi semináru a výsledok budú spoločne prezentovať oba večery.

Záujemci sa môžu prihlásiť i získať viac informácií na mailovej adrese rezervacie@kinousmev.sk.

Seminár Play Again! – Games and Culture“  je spoluprácou v rámci výmenného programu pre strednú a východnú Európu, ktorý je iniciácou Švajčiarskeho umeleckého koncilu Pro Helvetia vo Varšave  s košickým kultúrnym centrum Tabačka a občianskym združením Cinefil. To sa snaží opäť naplno rozbehnúť priestor pre kvalitnú kinematografiu a kultúru v Kine Úsmev, napríklad i organizovaním vzdelávacích aktivít, akým je seminar Game Culture.

https://www.tabacka.sk
https://kinousmev.tumblr.com/
https://prohelvetia.pl

playagain

Zdroj: Play Again