Koncertná časť projektu Fresh Air zaveje do A4 aj na jar (nielen) severské hviezdy.

V mesiacoch február až apríl pokračuje v A4 – priestore súčasnej kultúry jarná časť medzinárodného projektu Fresh Air. Séria umeleckých výmen s partnerskými festivalmi z nórskeho Bergenu je zameraný na súčasné tendencie v hudbe, divadle, filme a vizuálnom umení. V rámci hudobnej časti programu sa odohrá u nás viacero podujatí s hviezdnym obsadením: medzi koncertnými lákadlami je gitarista Stian Westerhus, free-jazz-punková formácia Lean Left či alternatívna popová hudobníčka Jenny Hval. 

Marcový hudobný program pozostáva z trojkoncertu Stiana Westerhusa, L’Ocelle Mare a MS Mutt. Stian Westerhus je pre mnohých až kultový nórsky gitarista, ktorý  nedávno vydal podmanivý a kritikou oceňovaný pesničkový album. To už však bol známy popri účinkovaní s Jaga Jazzist najmä virtuóznymi inštrumentálnymi sólami značne osobitého (a osobného) štýlu. Gitara a looper sa v jeho rukách menia na šelmu, ktorá vie byť divá, energická, ale aj clivá a melancholická. 

Za neobvyklým projektom L’Ocelle Mare stojí Francúz Thomas Bonvalet, ktorý je so svojím banjom takmer zrastený, no okrem neho využíva celý ďalší inštrumentár plný metronómov, ladičiek, harmoník a ďalších zvukotvorných objektov. Program marcového koncertu uzavrú gitarové slučky a vrstvené plochy Johanny Forster a.k.a. MS Mutt, stálice viedenskej scény improvizovanej hudby.

Vo štvrtok 20.4. rozhýbe sálu A4 “nadupané” alternatívne rockové quarteto Moon Relay so svojou  rytmickou inštrumentálnou hudbou, ktorá evokuje halucinácie, tanec a myšlienkové úlety do fantaskného sveta. Ich hlavnou inšpiráciou je psychedelická hudba 60. rokov, krautrock, techno, no wave, surf rock ale aj free jazz a electroakustická hudba. Svojím novým albumom Full Stop Etc. sa snažili odlíšiť od klasickej rockovej kapely. Výsledkom je takmer tanečná hudba, ktorá znie povedomo a predsa je v niečom nová.

Concert @ Gromka, Ljubljana Slovenia
26. of november 2009

Ďalší z účinkujúcich Monkey Plot sú označovaní za revitalizátorov nórskej improvizačnej hudby. Aj napriek neustálej snahe objavovať a rozširovať si udržiavajú svoje základné postupy akustickej improvizácie. Ich hudba evokuje impresiu intímnosti, je nevtieravo chytľavá a nekomplikovaná. V poslednej dobe sa však od improvizácie vydali cestou kompaktnejších a takmer pesničkových celkov, ktoré však stále znejú dosť netradične.

Na 1. apríla zažijeme ojedinelé vystúpenie jazz-punkovej štvorice Lean Left. Saxofonista Ken Vandermark a fenomenálny bubeník Paal Nilssen-Love pracujú s improvizáciou, zahŕňajúcou však silný element rytmického groovu. V aktuálnom projekte sa k nim pridajú gitaroví búrliváci z The Ex, Andy Moor a Terrie Ex, ktorí sú známi mixovaním prvkov rocku, voľnej improvizácie, tradičného folku a abstraktného hluku. Hudba kvarteta je extrovertná, silná, ale taktiež provokatívna. 

Podobne by sme mohli označiť aj energický improvizačný projekt Shibuya Motors, za ktorým stoja domáci experimentálni hudobníci Slávo Krekovič (elektronika) a Miro Tóth (saxofón, spev). Tentokrát však pôjde o špeciálnu rozšírenú verziu skupiny – k dvojici sa pridajú na bicích z Budapešti Balázs Pándi a Rakúšan dd kern, doplnení o poľského gitaristu Michala Dymného. Minuloročný album Shibuya Motors sa ocitol medzi  nomináciami na Radiohead Awards v kategórii Experimentálna hudba.

Nórska avant-popová speváčka a skladateľka Jenny Hval vyčnieva spomedzi klasických popových hviezd najmä svojou multidisciplinárnou všestrannosťou ako hudobníčka, performerka, spisovateľka či vizuálna umelkyňa. Významnú úlohu v jej tvorbe hrá búranie rodových stereotypov, ktoré stvárňuje často až divadelnými scénami. Jej tvorba v sebe nesie istú ťažobu a vážnejšie témy. Melodické popové piesne s avantgardnými prvkami ich však dokážu pretransfomovať do podoby poetickej a fascinujúcej, hoci trochu znepokojujúcej uspávanky. Jenny Hval na Slovensku uvidíme po prvýkrát 26. apríla na záverečnom koncerte cyklu Fresh Air.

Projekt Fresh Air: súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení realizuje A4 – priestor pre súčasnú kultúru, je podporený z grantov EHP a štátneho rozpočtu SR, v celkovej výške 160 430 €.

https://stianwesterhus.com/
https://hubromusic.com/monkey-plot-here-i-sit-knowing-all-of-this/
https://hubromusic.com/moon-relay-full-stop-etc/
https://soundcloud.com/moon-relay
https://www.facebook.com/moonrelayband
https://facebook.com/monkeyplot
https://kenvandermark.com/2013/01/lean-left-the-ex-guitars-meets-kvpnl-duo-bio/
https://kraa.sk/shibuya-motors/
https://jennyhval.com

 

Zdroj: A4