Kompletní příběh: Vychází nová kniha o legendární kapele Premier

„V mládí jsem se učil hrobařem, jezdit s hlínou, jezdit s trakařem, kopat hroby byl můj ideál…” Kdo by neznal slova dnes už ikonické písně kapely Premier, od jejíhož vydání letos uplyne třicet let. Megahit Hrobař, stejně jako stejnojmenná deska, katapultoval v první polovině devadesátých let zlínské rockery mezi tuzemskou hudební elitu a naplno odstartoval jejich vskutku pestrou kariéru.

Nabízí se však řada otázek: Kdo vlastně stojí za vznikem kapely Premier? Opravdu letos slaví třicet let, nebo je tomu úplně jinak? Co všechno museli jednotliví muzikanti během let překonat? A jaký je jejich recept na úspěch? Odpovědi vám poskytne nová obsáhlá kniha publicisty Jakub Malovaného s názvem „Premier: Kompletní příběh“, která vychází 23. září 2023, shodou okolností téměř na den přesně třicet let od okamžiku, kdy nečekaně vtrhl do éteru tuzemských rádií zmíněný Hrobař.

 „Když se řekne rocková kapela, většinou se každému vybaví ono zažité heslo sex, drogy, rock’n’roll, avšak jenom skutečně znalí vědí, že pokud má kapela vydržet a něčeho dosáhnout, stojí to její členy spoustu úsilí, odvahy, odhodlání i nutné disciplíny, v rámci které je důležité překonat nejrůznější krize, stejně jako je nutné častokrát potlačit vlastní ego. A tohle všechno, o čem mluvím, v historii Premieru najdeme. Příběh této kapely v sobě nese velkou značnou dávku inspirace,“ říká Jakub Malovaný, autor publikace, která na čtyřech stovkách stran mapuje kompletní historii Premieru, a to od úplných začátků, které sahají až do let sedmdesátých. Právě tehdy totiž založili bratři František a Miloš Hrnčiříkové kapelu, která se postupně stala pojmem nejenom regionálním, ale také celorepublikovým. „Díky čerstvě vzniklé knize jsem se dozvěděl informace, o kterých jsem neměl ani ponětí. A věřím, že obzvlášť silně historii Premieru vnímá náš baskytarista Dan Hrnčiřík, protože jeho otec kapelu založil a na různých pozicích, ať už muzikantské nebo manažerské, s ní prožil víc jak dvacet let. V podstatě se dá říct, že je to taková rodinná značka,“ říká zpěvák Jarda Bobowski, který je tváří Premieru od roku 1992.

Kniha obsahuje desítky fotografií, řadu archivních materiálů i dosud nikdy nepublikovaných historek. A taky jeden velký příběh plný vzestupů a pádů, úspěchu, dřiny i životních přátelství. V šesti kapitolách se samozřejmě objevují autentické rozhovory, a to jak se členy současnými, tak i těmi bývalými nebo s osobnostmi, které se na příběhu kapely Premier výrazně podílely – zmiňme například renomovaného zvukaře Petra Slezáka, spisovatele Jaroslava Irovského, moderátorku Terezu Pergnerovou nebo režiséra Filipa Renče. Kniha je svým obsahem, formátem i grafickým zpracováním ojedinělým dílem, které nadchne snad každého čtenáře, nejen hudební nadšence. „Moc se těším, až si tu naši kompletní historii v klidu přečtu ještě jednou, protože se ke mně stále dostává celá řada nejrůznějších střípků, které jsou pro mě úplné nóvum. Máme za sebou fakt zajímavý příběh a myslím, že čtenáři se mají určitě na co těšit,“ doplňuje kytarista Jarda Mikoška.

Kniha „Premier: Kompletní příběh“ byla slavnostně pokřtěna v sobotu 23. září 2023 během koncertu kapely Premier na platformě u budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU v rámci Dne Zlínského kraje a jedním z kmotrů byl všemi oblíbený Lou Fanánek Hagen, frontman skupiny Tři sestry. Knihu si až do oficiálního vydání můžete předobjednat na e-shopu kapely Premier za zvýhodněnou cenu i s podpisy jednotlivých členů a autora.

Zdroj: TS