KOMÉDIA BYT BILLYHO WILDERA PRICHÁDZA NA VEĽKÉ PLÁTNO.

Filmová prehliadka PROJEKT 100 to sú aj poklady zlatého fondu kinematografie. Tento rok sa do nej Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom rozhodla zaradiť romantickú komédiu Byt Billyho Wildera.

Calvin Clifford „Bud“ Baxter pracuje vo veľkej poisťovni. Keď ho  jeden      z kolegov požiada, aby mu požičal svoj byt, nevie odmietnuť a to je veľká chyba. Nasledujú totiž ďalší z kolegov a už je mu hlúpe povedať nie. Ani sa nenazdá a situácia sa vymkne spod kontroly – kolegovia majú rozvrh a chodia do jeho bytu na pravidelné schôdzky s milenkami.  Samozrejme,  nie  je  to  zadarmo  a Bud   vďaka  tomu   postupuje  vo svojej  kariére  vyššie  a vyššie. O zapožičanie tohto hniezdočka lásky má aj samotný riaditeľ poisťovne, avšak Bud zisťuje, že do bytu s ním ide žena, do ktorej je už dlho tajne zamilovaný. A práve to je moment, kedy sa rozhodne s jeho pôžičkami skoncovať nech ho to bude stáť čokoľvek.

Komédia Byt vznikla pod taktovkou režiséra Billyho Wildera (1906 – 2002). Ten debutoval ako scenárista filmu Ľudia v nedeľu (1992, r. Robert Siodmak, Edgar G. Ulmer). V roku 1993 emigroval do USA, kde začal písať scenáre pre Ernsta Lubitscha. Ako režisér debutoval v roku 1942 s romantickou komédiou Zuzanka v ťažkostiach. Postupne sa stal neoddeliteľnou súčasťou zlatého veku Hollywoodu. Ako režisér, producent a scenárista sa podieľal na vyše päťdesiatich filmoch rôznych žánrov. Získal osem nominácií na Oscara za réžiu a ďalších dvanásť za scenár. K jeho najvýznamnejším dielam patria film noir Poistka smrti (1944), dráma Stratený víkend (1945), komédie Niekto to rád horúce  (1959) a Byt (1960) či nekompromisný  pohľad na Hollywood  Sunset Boulevard (1950), ktorý bol uvedený      v prehliadke PROJEKT 100 v roku 2013.

Film Byt  bol ocenený v roku  1961  až 5  soškami Oscar  –  za najlepší film, réžiu, pôvodný scenár, strih a čiernobielu výpravu. „ Byt je učebnicovou ukážkou scenáristického a režisérskeho majstrovstva dvojice I. A. L. Diamond a Billy Wilder. Ich scenár je postavený na pevných základoch, verbálne a vizuálne motívy sa objavujú pozvoľne a následne sa opakujú. Tón a tempo filmu sú prísne kontrolované, informácie sú divákovi dávkované postupne v primeranej miere. Všetko do seba zapadá, všetko má svoje miesto a čas,“ píše vo vydaní Film.sk pre PROJEKT 100│2018 kurátor archívneho kina Filmotéka a riaditeľ Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu Rastislav Steranka. A aj to sú dôvody, prečo vidieť tento film na veľkých plátnach slovenských kín     a filmových klubov. Do tých prichádza vo štvrtok 25. októbra.

Zdroj: TS