Júlia Kozáková vydáva debutový album MANUŠA

Dňa 12.2.2022 vychádza debutový album speváčky Júlie Kozákovej s názvom Manuša, v ktorom interpretuje rómske tradičné piesne v sprievode cimbalovej hudby. Na spoluprácu si pozvala jedných z najlepších súčasných muzikantov v tomto žánri.

Júlia Kozáková je charizmatická speváčka, ktorú možno poznať z viacerých world music a jazzových zoskupení, napríklad SOLE, O Gadže Bašaven, či Velvet Case. Momentálne tiež dokončuje štúdium hudby na SOAS University of London. Vďaka dlhoročnej spolupráci s Idou Kelarovou si ako členka zboru Čhavorenge vytvorila vzťah k rómskej kultúre. Tento vzťah je natoľko silný, že sa rozhodla jej debutové CD venovať rómskej tradičnej hudbe.

Repertoár a hudobná dramaturgia albumu sú veľmi pestré. O kvalitný inštrumentálny doprovod sa postarala cimbalová hudba v obsadení Viliam Didiáš (husle), Ľubomír Gašpar (cimbal), Vojtech “Bélu” Botoš (viola), Ján Rigó (kontrabas). Hudobným hosťom na CD je gitarista Zsolt Varady. Album nahral a vydáva Tonstudio Rajchman (ČR).

“Manuša znamená v rómskom jazyku ľudia.

Ľudia, predkovia Rómov, nám zanechali piesne na vytvorenie tohto albumu. Napísané životom a potvrdené mnohými generáciami. Poklad. Ľudia sme aj my všetci bez ohľadu na pôvod, či farbu pleti. Žijeme spolu na jednej zemi a máme mnoho inakostí a zvláštností, ktorými sa môžeme vzájomne obohacovať. A tak sa stalo aj mne, človeku bez rómskych koreňov, že ma na mojej ceste obohacujú rómske tradičné piesne. Očaruje ma ich hĺbka, jednoduchosť a nespútanosť. Učia ma, že smútok je rovnako krásny a potrebný ako radosť. Tieto piesne som prijala do svojho života, a preto sú už aj mojou súčasťou. Citlivo s láskou a rešpektom si ich dovoľujem interpretovať na mojom prvom albume.” (J. Kozáková, Booklet Manuša)

Od 12.2.2022 bude album dostupný vo viacerých e-shopoch na fyzický aj digitálny predaj.

Nahratie albumu podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Bratislavský samosprávny kraj.

Web: www.juliakozakova.com
Manuša Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=00PeLQSbvTg
Facebook: https://www.facebook.com/julia.kozakova/
Instagram: https://www.instagram.com/slnko_vsieti/

Zdroj: TS