Jedinečný koncert Tashi Wada Group feat. Julia Holter & Corey Fogel.

Pozoruhodný experimentátor Tashi Wada prinesie 3. apríla do A4 – priestoru súčasnej kultúry v Bratislave svoj nový projekt a s ním aj výnimočnú skladateľku a hudobníčku Juliu Holter. Ich spoločné zaklínanie chráni pred všadeprítomným hlukom a smogom a prináša neobvyklú hudbu do časov rýchleho vzrušenia a nadvlády algoritmov.

Tashi Wada je mladý skladateľ z Los Angeles. Experimentuje s časťami hudby, nad ktorými sa mnohí nezamýšľajú: netradičné ladenie, rezonancia, či psychoakustické efekty, ktoré vyvoláva kombinácia rôznych tónov. Vychádzajú mu z toho bohaté zvukové svety plné neočakávaných zvratov.

Tashi Wada je synom skladateľa Yoshi Wadu, člena umeleckého hnutia Fluxus, ktoré v šesťdesiatych rokov ohýbalo vnímanie toho, čo znamená hudba.  Yoshi Wada prišiel po vojne z Japonska do newyorského downtownu a v jeho experimentoch cítiť aj odlesky japonskej starovekej hudby gagaku.

Hudobnú tradíciu si ctí a pretvára aj Tashi Wada, je počuť kdesi v diaľke v jeho hĺbavej, meditatívnej hudbe. Tá vzniká na hudobných aj nehudobných nástrojoch: sirény, minimalistické gajdy, nekonečný tón starého organu, k tomu perkusie a hlasy ako z iného sveta. Nástroje zdanlivo spolu nehrajú, no keď sa započúvate, dokážete nájsť ich zvláštnu harmóniu. Jeho album Nue vyšiel koncom minulého roka na brooklynskej značke RVNG Intl. – vydavateľstve pre skutočných znalcov. Tashi Wada prináša svoju víziu hudby, ktorá má byť taká priama, ako sa len dá, a má evokovať nekonečné snívanie plné radostí, ale aj démonov.

Na svoj najnovší projekt Wada pozval perkusionistu Coreyho Fogela a Juliu Holter, známu ako originálnu autorku a speváčku náročnejšieho popu. Trojica sa stretla už na jej minuloročnom, oceňovanom albume Aviary. Julia Holter tu pracuje so súčasnou vážnou hudbou. Je však flexibilná – či už nahráva zvuky okolia, alebo skladá konvenčné piesne, Holter rada experimentuje so svojim hlasom. Preto si ancu vidieť hrať a spievať túto mimoriadnu hudobníčku netreba nechať ujsť.

Domácim zástupcom v stredu večer bude projekt Line Gate. Michal Vaľko tu hrá sólo na archaický nástroj ninera, zvaný tiež hurdy-gurdy. Ninera však vydáva zvuky, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiadny elektronický drone-experimentátor.

To všetko môžete zažiť 3. apríla o 20.00 v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1276322939182577/
Predpredaj:  https://a4.interticket.sk/event/sheet/tashi-wada-group-feat-julia-holter-corey-fogel-us-line-gate-sk-A3DDC98A0D764B739083B2A7E8A50336?fbclid=IwAR3waPDTf9oQ1JRy2WZA0qc5xIEEl0mqEzXCoQW4niGjEIn5iMfUC-qSwrc#1538
Web event: https://a4.sk/events/2019/04/03/tashi-wada-group-feat-julia-holter-corey-fogel-us-line-gate-sk/

Zdroj:A4