Flash
Články

A4 otvorí novú sezónu koncertmi yibai a dj sniff, diskusiou o pozornosti a novou videoinštaláciou

M
Autor Martin Gregor - gregi
28. augusta 2026
⏱ 4 min čítania

Novú sezónu v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave otvoríme v stredu 2. septembra 2026 večerom, ktorý spojí diskusiu, živú hudbu aj vernisáž videoinštalácie do jedného spoločného programu. A4 REBOOT postaví vedľa seba dva výrazne odlišné umelecké prístupy – experimentálnu ambientnú tvorbu maďarského hudobníka yibai a hyperaktívnu gramofónovú improvizáciu japonského hudobníka dj sniff. Spoločnou témou však nie je iba zvuk, ale predovšetkým čas, pozornosť a spôsob, akým počúvame svet okolo nás. 

Večer otvorí diskusia Too Much, Too Slow: Hudba v čase rozptýlenej pozornosti, v ktorej sa stretnú dj sniff (Takuro Mizuta Lippit) a yibai (Dávid Gerlei) s moderátorkou Máriou Noguera Castañer, európskou dobrovoľníčkou A4. Ich odlišné tvorivé metódy sa stanú východiskom pre rozhovor o tom, či je dnes možné zotrvať pri jednom zvuku či hudobnom geste, čo s naším počúvaním robí informačné preťaženie a či môže byť spomalenie formou odporu voči neustálemu toku podnetov. Diskusia bude prebiehať v angličtine bez prekladu.

Po diskusii sa oba prístupy stretnú priamo na pódiu. yibai sa venuje experimentálnemu ambientu a tvorbe hudby pre film, tanec či divadlo. Predstaví materiál z pripravovaného albumu Homing Beacon, na ktorom pracoval počas svojej vyšehradskej rezidencie v A4. Jeho pomalé zvukové krajiny prepájajú elektroniku s terénnymi nahrávkami mesta, ktoré sa rozostrujú, vrstvia a menia na hudbu pozývajúcu k sústredenému počúvaniu.

Po ňom sa tempo radikálne zmení. dj sniff je japonský hudobník a kurátor pohybujúci sa medzi experimentálnou elektronikou, hiphopom a improvizovanou hudbou. Naživo pracuje s gramofónom a vlastnoručne vyrobeným samplerom, pomocou ktorého v reálnom čase rozkladá zvuky platní na fragmenty, slučky a krátke zvukové udalosti a skladá ich do nepredvídateľných cut-up koláží. Hudba tak vzniká priamo pred publikom z okamžitých rozhodnutí aj náhod.

Reklama

Súčasťou večera bude aj videoinštalácia Everything is Constantly Under Construction, ktorá vznikla počas dvojdňového workshopu How to Perceive a City? Účastníci a účastníčky sa v ňom zamerali na rytmy, atmosféry, ticho, textúry, pohyb, náhodné stretnutia aj nedokonalosti Bratislavy a svoje individuálne skúsenosti premenili na pohyblivý obraz.

Workshop, ktorý viedla európska dobrovoľníčka A4 Andreea Geamăn, zároveň nadväzuje na projekt Homing Beacon rezidenta A4 Dávida Gerleia. Výsledné fragmenty workshopu sa spájajú do spoločnej vizuálnej kompozície, ktorá vytvára nové vzťahy medzi rôznymi spôsobmi vnímania mesta a prepája ich so zvukovou tvorbou yibai.

Harmonogram večera:

  • 18:00 Everything is Constantly Under Construction – otvorenie výstavy
  • 19:00 Too Much, Too Slow: Hudba v čase rozptýlenej pozornosti – diskusia
  • 20:00 yibai, dj sniff – koncerty

Jeden večer, dva opačné spôsoby narábania s časom a pozornosťou. A4 REBOOT – príďte s nami otvoriť novú sezónu.

Viac info o podujatí a predpredaj vstupeniek

A4 REBOOT [otvorenie sezóny]: yibai (HU), dj sniff (JP) + diskusia, vernisáž
Miesto konania: A4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2, 811 05 Bratislava
Dátum a čas: streda 2. september 2026, 18:00

A4 – priestor súčasnej kultúry je nezávislé centrum súčasnej kultúry v Bratislave, ktoré ponúka pestrú paletu umeleckých a kultúrnych podujatí od koncertov a divadelných predstavení po filmové projekcie a diskusie. Svojím programom podporuje inovatívne a experimentálne formy umenia a vytvára priestor pre tvorivú výmenu a spoluprácu medzi umelcami*kyňami a publikom.

Sledujte nás tu: Instagram | Facebook | YouTube | Flickr

TS A4 – priestor súčasnej kultúry

M

Martin Gregor - gregi

Redakcia portálu GREGI.NET.