Ján Boleslav Kladivo má nový album aj koncertný program.

Nezameniteľný hudobný skladateľ a textár Ján Boleslav Kladivo vydal v apríli šiesty piesňový album nazvaný Matterhorn a pripravil nový koncertný program, ktorý odpremiéruje v bratislavskom NuSpirit Clube už vo štvrtok 8. júna.

Od debutu Nahá (1995, GA Records) obsahujúceho štrnásť piesní, z ktorých mnohé „zľudoveli“,  prešlo 25 rokov. Za zmienku z neho určite stoja napríklad skladby Mariena, Rozeta, Budem tu, Mutanti či Nové vojská, tie svojho času zaradilo do vysielania bratislavské alternatívne Rádio Ragtime (vysielalo do r. 1998). Kladivova hudba sa objavovala v éteri aj v špeciálnych reláciách Slovenského rozhlasu (Rock FM, Rádio Devín). Aktuálne ju môžete počuť vo vysielaní Rádia_FM.

V roku 2009 získal Kladivov album Rozhľadňa (2008, Slnko Records) cenu kritikov v Radio_Head Awards. “Rádiohlavu“ získal aj od poslucháčov za pieseň Mariena v novej verzii so skupinou Noisecut v kategórii singel roka (r. 2010).

Album Matterhorn vychádza na značke Vlna Records štyri roky po predchádzajúcom albume Nekonečno neostré je z dvier (feat. Marcela Derevencová). Počas „pauzy“ medzi nimi stihol Kladivo vytvoriť a zverejniť viaceré elektroakustické albumy  – v spolupráci s TJ Vjugom (za pseudonymom sa nachádza dlhoročný priateľ, hudobný experimentátor a publicista Julo Fujak) vo februári tohto roku vydali album Klesajúce klenby (2016, Hevhetia) a vlastné experimentálne projekty Dôstojný život v kozme (2015, VN) a Irradiated  (2016, VN). S hudbou a zvukovými plochami J. B. Kladiva sa stretávame aj vo filme režiséra Maroša Beráka Sprisahanie šedej rasy, ktorý mal premiéru 1. februára 2017.

Album Matterhorn je od apríla k dispozícii ako CD, vinyl aj digitálne (wav, flac, mp3). Kladivo na ňom prináša desať skladieb s vlastnými textami v slovenskom i nemeckom jazyku, používa netypickú zvukovú formu inšpirovanú nemeckým krautrockom začiatku 70-tych rokov aplikovanú na svoju predstavu slovenského pesničkárstva.

“Krautrock bolo posmešné označenie nemeckej rockovej scény, ktorá vyvinula zaujímavý prístup k hudobným štruktúram a objavila iný svet zvukových farieb syntetizérov. Inšpirovala ma zdanlivá elementárnosť a zvláštna pohyblivosť tejto “nepohyblivej” hudby” prezrádza Ján Boleslav Kladivo.

“Z ohlasov médií na album som zachytil, že poslucháčov oslovili piesne Civilizácie, Tak ako svit, Hörnlihütte a na prekvapenie aj pieseň s nemeckým textom Schwarze Sonne, ktorá sa aktuálne nachádza v hitparáde Rádia_FM Osmička. Osobne si na albume cením aj dve inštrumentálne kompozície – Es ist klar für Kommisar a Kraut Orakel. V týchto skladbách sa neustále niečo mení, ale zmeny prebiehajú pomaly – sú hypnotickou imporovizáciou i dialógom pri jazere zároveň,” dodáva.

Nový koncertný program Jána Boleslava Kladiva obsiahne piesňovú tvorbu od debutu Nahá až po aktuálny Matterhorn. Na basgitare a barytónovej basgitare ho bude sprevádzať bývalý člen skupiny Vidiek Kamil Grebeň. Premiérový koncert sa uskutoční už 8. júna v bratislavskom NuSpirit Clube, po koncerte bude nasledovať afterpárty s rezidentnými DJ-mi.

Ján Boleslav Kladivo – najbližšie koncerty
08.06. Bratislava, NuSpirit Club
22.07. Liptovský Mikuláš, Diera do sveta
10.08. Modra, Kultúrne centrum

FB event na premiérový koncert: https://www.facebook.com/events/210631966114828/
Matterhorn na Bandcampe: https://janboleslavkladivo.bandcamp.com/album/matterhorn
Web + ukážky z albumov: https://kladivo.com/
Youtube J. B. Kladiva: https://www.youtube.com/user/7noonSK/

Piesne z albumu Matterhorn:
Tak ako svit https://youtu.be/5LU6Z6iq6_A
Na druhom brehu https://youtu.be/UF4uZwFrgXE

Staršie piesne:
Nekonečno neostré je z dvier https://youtu.be/Njy5IyJNXiw
Rozhľadňa https://youtu.be/MpOjfaA8CCw
Na kopci https://youtu.be/I7RnKIScACI
Mariena (Noisecut & J. B. Kladivo) https://youtu.be/tDLMNq7rZ4s

Zdroj: Bibiána Grebeňová Šedivá