Hudobný program na zvolenskom festivale – Víkend atraktívneho divadla!

Víkend atraktívneho divadla je dnes už medzinárodný divadelný festival, spojený s ďalšími formami alternatívneho umenia.

“Festival ponúka prevažne mladým divákom program, ktorý nemajú možnosť vidieť v komerčných a žiaľ ani vo verejnoprávnom médiu. Jeho cieľom je najmä vzbudiť záujem o umenie ako také, prinútiť diváka rozmýšľať, trochu ho provokovať, ale aj potešiť.” hovorí zakladateľ festivalu Boris Kršňák.

27_VAD-billboard

Pôvodne štvordňový zvolenský festival kvôli špeciálnemu programu organizátori rozšírli o jedeň deň. Už 18.novembra ho otvorí predstavenie “From side” divadla Štúdio Tanca, ktorého účinkovanie na festivale je prejavom podpory zo strany organizátorov, pri boji s jeho vlastným zriaďovateľom o suverenitu.

Na festivale však dostáva z roka na rok väčší priestor aj hudba a práve “víkendovému” hudobnému programu sa budeme v tomto článku venovať najviac. Už vo štvrtkovom programe totiž vystúpia dve legendárne skupiny, ktoré oslavujú výročie spoločným turné. Reč je o projekte piatich spolužiakov trenčianskeho gymnázia – Bez ladu a skladu a skupine Para, ktorá začala písať svoju históriu v roku 1995 v bratislavských garážach. Okrúhlu tridsiatku má na krku BLaS a dvadsaťpäť rokov na scéne si pripomína Para. Kto absolvoval ich spoločný koncert na festivale Pohoda 2015 vie, že sa je na čo tešiť.

Piatkový program stavil na istotu v podobe obnovenej kapely Le Payaco, ktorá sa po vydaní nového albumu “Dnes je ten deň” vrátila na koncertné pódia. Tandem im bude robiť v našich končinách neznáma avšak zcestovaná formácia San Borondon. Skupina zložená z pouličných muzikantov zo Slovenska, ktorí dlhé roky putujú po celom svete, kde spoznávajú tamojšie piesne. Strávili niekoľko rokov zbieraním tradičných piesní a cestovaním po rôznych kútoch sveta ako napr: Poľsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Česko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina, Chorvátsko, Portugalsko, Belgicko, Holandsko, Grécko, Srbsko, Juhoslávia, Macedónsko, Turecko, Peru a Ekvádor.

Audiovizuálny projekt viacerých slovenských hudobníkov, ktorý sa volá Úzka Krajina, nájdete v sobotnajšom programe. Autorsky za ním stojí Stano Čorej (bubeník kapely Komajota), ktorý na ňom spoulupracoval napr. s Ľubom Petruškom z Chiki Liki Tu-a, či Danielom Špinerom z kapely Andreja Šebana či Katky Koščovej. Grafiku a video projektu pripravil Panáčik, ktorý na festivale vystúpi taktiež v sobotnom programe, ale so svojím vlastným projektom.

Posledným menom v hudobnom programe je pražská skupina Tata bojs, ktorá vystúpi vo Zvolene vôbec po prvýkrát. Na pódiu predstaví nový album A/B, ale aj ich najznámejšie hity. Tata bojs zároveň uzatvoria nedeľný program a zároveň aj celý 27.ročník festivalu.

Kompletný program 27.Víkendu atraktívneho divadla vo Zvolene. 18. – 22. november 2015 (nájdete aj na webe www.vadfestival.sk)

18.11 streda – Deň tanca
18:30 Divadlo ŠTÚDIO TANCA , B. Bystrica – „From side of a man From side of a woman“, veľká sála DK ŽSR
20:00 Diskusia – Dni tanca, ktoré sa nekonali, hostia: Mário Radačovský (šéf baletu ND Brno), Zuzana Ďuricová Hájková (riaditeľka Divadla Štúdio Tanca) a tanečníci súboru, veľká sála DK ŽSR

19.11 štvrtok
10,00 – DDS Zrkadlo, Kremnica – „Matrionisko“ (predstavenie pre deti od 9 rokov), veľká sála DK ŽSR
17,30 – GunaGU, Bratislava – „Divná doba, divná láska, divné životy“, veľká sála DK ŽSR
19,30 – Diskusia – Richard Rybníček – podpora kultúry v meste Trenčín, malá sála DK ŽSR
20,30 – Bez ladu a skladu + Para /SK/, dvojkoncert, veľká sála DK ŽSR

20.11 piatok
17,30 – SKUTR, Praha – „Bouře“, veľká sála DK ŽSR
obsadenie: Csongor Kassai, Przemyslaw Kosiński, Željko Maksimovič…
19,30 – Michal Hvorecký – čítačka, malá sála DK ŽSR
21,00 – Le Payaco /SK/ + SAN BORONDON, dvojkoncert, veľká sála DK ŽSR

21.11 sobota
15,00 – SkRAT, Bratislava – “Môj lov!(e)”, veľká sála DK ŽSR
obsadenie: Ľubo Burgr, Jana Oľhová, Vlado Zboroň…
16,30 – Ivana Gibbová – čítačka, malá sála DK ŽSR
18,00 – Michal Havran – “O priemernosti” – diskusia Borisa Kršňáka so známym teológom, intelektuálom a žurnalistom, veľká sála DK ŽSR
20,00 – STOKA, Bratislava – “Víťazstvo”, veľká sála DK ŽSR
22,30 – Úzka krajina  /SK/ & Panáčik /SK/, dvojkoncert, veľká sála DK ŽSR
22.11 nedeľa
15,00 – Celkom malé divadlo, Starý Tekov – „PlayKarenina“, veľká sála DK ŽSR
16,30 – Samo Marec – čítačka, malá sála DK ŽSR
18,00 – Buranteater, Brno – „Létající dítě”, veľká sála DK ŽSR
21,00 – TATA BOJS /CZ/, koncert, veľká sála DK ŽSR

Výstava W + V – výstava venovaná osobnostiam a spoločnému dielu Jana Wericha a Jiriho Voskovce v DK ŽSR počas celého trvania festivalu.

www.vadfestival.sk
www.facebook.com/Vikend.atraktivneho.divadla

27_VAD-poster-A2

Zdroj: VAD