HUDBA AJ KNIHA V JEDNOM. DOROTA NVOTOVÁ VYDÁVA NOVÝ ALBUM A AUTOBIOGRAFICKÝ CESTOPIS.

Speváčka, herečka, spisovateľka a publicistka Dorota Nvotová prichádza so zásadnými novinkami. V novej knihe Fulmaya na rázcestí pokračuje v autobiografickom cestopise a v rovnakom čase vydáva očakávaný štúdiový album More, ktorý vychádza pod značkou vydavateľstva Slnko Records aj v podobe vinylu. 

Albumom More robí Dorota Nvotová čiaru za predošlou tvorbou a prináša novú prelomovú nahrávku. Jej najciteľnejšou zmenou je nová kapelová zostava po takmer 15 rokoch. K zásadnému kroku ju nasmerovala spolupráca na muzikáli Peter a Lucia s Jakubom Ursinym a skupinou Talent Transport, ktorú tvoria Vladislav „Slnko“ Šarišský, Marián Slávka a Filip Hittrich. Práve spomínaní muzikanti, známi aj z projektov Longital či Hrana, stáli pri zrode Dorotinho nového albumu, pri ktorom kompletne zmenili jej pohľad na vlastnú hudbu.

„S bývalou kapelou sme začínali mať pocit, že sa trochu zacyklujeme a potrebovali sme sa posunúť. Bolo to spôsobené aj tým, ako autoritatívne pristupujem k celému procesu tvorby a skúšania. Vždy prídem s nápadom, hudbou a textom, ale nedám nikomu voľnosť. Počas spolupráce s Talent Transport na muzikáli Peter a Lucia som cítila, že toto je to pravé a iné. Slnko (Vladislav Šarišský) ma hneď ‘nakopal’, prinútil cvičiť a prišiel s dobrými aranžérskými postrehmi. V porovnaní s predošlými albumami je rozdiel dosť citeľný,” opisuje spoluprácu hudobníčka a dodáva: „Zároveň som to stále ja, chalani za mňa nerobili nič navyše. Slnko len povedal ‘hraj si to sama’, ja budem harmonikár.”

Album More vznikal šesť rokov a je čiastočne konceptuálny. Piesne Káthmandu, Bratislava, Moskva či Maldivy odrážajú život na miestach, na ktorých speváčka posledné roky žila. Keďže každá skladba vznikala v inom životnom období, nahrávka vyniká pestrosťou a prekvapivými momentmi. Hudba zrela pomerne dlho, keďže tvorbu načas zatlačili do úzadia cestovateľské aktivity a rodina. More je zároveň prvým albumom Doroty Nvotovej, ktorý vychádza aj na platni. “Vinyl bol vždy mojím snom, no ani jeden album sa mi ho zatiaľ nezdal hodný. Až tento,” hovorí svojrázna hudobníčka a spisovateľka.

Dorota Nvotová odštartovala svoje hudobné pôsobenie v kapele Overground, pokračovala sólovou tvorbou a albumami Dorota Nvotová a Sila vzlyku. Hudobne sa podieľala na projektoch Peter a Lucia a Bolo nás jedenásť. Mimoriadne aktívna umelkyňa je tiež známou cestovateľkou a spisovateľkou. Cesty z Nepálu a Indie popísala v autobiografickom knižnom románe Fulmaya, ktorého pokračovanie vychádza aktuálne pod názvom Fulmaya na rázcestí. Pod rovnakým názvom prevádzkuje vlastnú cestovnú kanceláriu, ktorá sprostredkúva netradičné zájazdy do Nepálu, Indie, Ruska, Maldív či treky v Himalájach.

Album More pod značkou Slnko Records a knižný titul Fulmaya na rázcestí od Vydavateľstva SLOVART vychádzajú 28.11.2018. Obidve diela budú v rovnaký deň k dispozícii na koncertnom krste v bratislavskom klube Randal.

Predpredaj albumu More (CD | LP | MP3 | FLAC): https://www.slnkorecords.sk/dorota-nvotova/more
Predpredaj knihy Fulmaya na rázcestí: https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/fulmaya-na-razcesti.html?page_id=32160
Predpredaj lístkov na krst knihy a albumu v Randali 28.11.: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/dorota-nvotova-krst-albumu-more-knihy-fulmaya-na-razcesti-2018-11-28/  
Dorota Nvotová – Znamená: https://youtu.be/MxM6G54ji-8

Zdroj: Slnko records
Foto kredit: Boleslav Boška